Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Do Slušovic potřebujete „Speed“

Ferdinand Minařík: Do Slušovic potřebujete „Speed“

EJC se blíží, takže tento víkend přijdou na řadu hlavně handicapy. Tipsport má v nabídce zatím sobotní Slušovice, kde jsem si nějaké koníky našel.

Slušovice 15. 9. 12:25, Rakia – vítěz @ 7:1 (tipsport), 1 bod

Favoritem handicapu IV. kategorie na 1600 metrů je Santino (2,8:1), což po srpnovém vítězství na místní dráze a následném druhém místě v Netolicích nelze brát jako překvapení. Překvapil mě spíš kurz v jakém je nabízen. Netolické dostihy jsem neviděl, je to ovšem poměrně specifická dráha, startuje se bez boxů, takže tamní formy nelze brát úplně jako bernou minci. Spíš bych se chytil měsíc starého startu ve Slušovicích.

Tam Santino po boji udolal dvojici Best Bet (6:1) a Sheby Jail (5:1), přičemž výrok zněl: „Boj krk – 1 ¼“. Vzhledem k tomu, že váhy mezi těmito soupeři se nijak výrazně nezměnily, i tentokrát by to mezi nimi mělo být vyrovnané. Z toho důvodu nerozumím tak výrazné favorizaci Santina.

Při hledání ve zbytku pole se nabízí Drama (6:1). Ta tu zaběhla dobře v červenci a i jinak v této sezóně podává vyrovnané výkony. V kariéře už má na kontě tři triumfy, všechny jsou ale z distance 1800 metrů, a přijde mi, že právě tato delší trať jí sedí více.

Mě se tu celkem líbí Rakia, která běhá hlavně sprinty a dvě životní vítězství zaznamenala v Mostě, kde je krátká cílová rovinka. Míli ve Slušovicích by tedy měla zvládnout. Že nemusí být tak ortodoxní sprinter nakonec ukázala koncem července ve Varech, kde na 1400 metrů byla druhá za v životní formě běhajícím Twinkym.

Jistým rušivým elementem je tady to, že při svém posledním představení v Chuchli jako spolufavoritka dokončila předposlední. Tehdy se ale po startu nikomu nechtělo do čela, takže se Václav Janáček chopil diktování tempa. Rakia si na špici moc klidu neužila, což jí stálo hodně sil a brzy byla mezi poraženými koňmi. Není tedy divu, že multišampion v sedle jí už posledních 200 metrů nechal jen dostih dokončit.

Tentokrát jsou na startu koně, kteří rádi chodí z čela, jako třeba už dříve zmíněný Sheby Jail. O tempo by mělo být postaráno a Rakia má výhodný startovní box 1. Uklidit se někam do závětří by tedy neměl být problém. Myslím, že slušovická dráha by se jí měla líbit, a v osmičlenném poli by při své první návštěvě této dráhy měla mít větší šanci na vítězství než jak značí kurz @ 7. Za mě max @ 5.

Slušovice 14. 9. 13:20, Wlastina – vítěz @ 5:1 (tipsport) 1 bod

Čtvrtým dostihem ve Slušovicích je cena IV. kategorie na sprinterské distance 1160 metrů. Na startu by mělo být sedm koní a pole vypadá poměrně přehledně.

Mírným favoritem je lokální matador, desetiletý Sharp Brook (3:1, původně o bod víc). To je místní specialista na tuto trať, v posledních startech tu byl v handicapech čtvrtý a druhý, přičemž nosil mamutí zátěž 67 kg. Tentokrát ponese příznivých 58,5 kg, takže není divu, že na trhu je o něj zájem.

Co se týče soupeřů, ti největší by měly být klisny. Pardonie (4,5:1) tu na této trati zvítězila v srpnu, bylo to ale v handicapu a teď ponese nejvyšší váhu, 64 kg. Dapa (4,5:1) ve třech letošních startech ve Slušovicích byla vždy za peníze, běhala ovšem na delších tratích, druhá byla dokonce na vytrvaleckých 2200 metrů. Takže je otázkou, jestli bude mít dost rychlosti.

Té by měla mít určitě dost Wlastina. Ta zvítězila hned při svém debutu vloni jako dvouletá, když porazila koně, kteří následně bodovali ve vyšších kategoriích. Mě se tehdy hodně líbila a čekal jsem, co od ní uvidíme do budoucna.

Bohužel, při tomto startu se zranila a na dráze se ukázala až po roce. V Lysé tehdy trefila hodně zvláštní dostih, jehož start se anuloval a opakoval se po posledním dostihu. Při něm ztratila hned na startu a ztrátu už dohnat nedokázala. Následně se ukázala v Chuchli na mílové trati, kde se už kilometr před cílem začala propadat a bylo vidět, že její jezdkyně se jí snaží zastavit. Vypadalo to, že došlo k nějakému vážnému zranění, naštěstí se ale ukázalo, že měla jen problém točit v oblouku.

Podle všeho je tedy v pořádku a o návrat se pokusí ve Slušovicích. To je dráha na levou ruku, stejně jako v Lysé, kdy s točením neměla žádný problém. Rychlosti na tuto distanci by měla mít dost, svou třídu už prokázala ve dvou letech. Pokud tedy Wlastina zvládne místní oblouk, měla by zvítězit. Její tým jí k tomu vybavil všemi dostupnými „headgear“ pomůckami. Volím tedy sázku jen na vítěze, tady bych jí viděl jako spolufavoritku.

Slušovice 15. 9. 14:55, Speed of Gracie – vítěz/1-4 @ 28/4:1 (tipsport), 1+1 bod

Sedmým dostihem slušovického programu je klání V. kategorie na 2400 metrů, kde se představí sestava, která tomuto levelu odpovídá. Na startovní listině nevidím žádnou hvězdu, ale v podstatě nikoho, kdo by sem nepatřil. I proto je trochu s podivem, že bookiemu se kurzy na desítku startujících rozstřelily v rozmezí 2,4 – 28:1, navíc v handicapovém dostihu.

Tady bych mohl vlastně přestat psát, protože vše důležité už bylo řečeno. Při bližším pohledu můžu konstatovat, že Galeona (2,4:1) tady sice v červenci zvítězila, ovšem následně byla v Mimoni poslední. Dvojice následující za ní, Portatile (3,6:1) a Heure (4,6:1) startují v podobných dostizích pravidelně, formu v posledních startech drží, přesto to nejsou úplně vítězné typy.

Cadbee (8,8:1) dvakrát v kariéře zvítězil na sprintu, nejdelší trať jakou má v nohách je míle. Airuschka (12:1) může být do budoucna zajímavá, zatím má na kontě ale jen dva starty a naposledy mílový dostih odvodila.

Speed of Gracie mi celkem do téhle party zapadá. Letos už narazil jak na Portatile, tak na Heure. V květnu v Lysé ho sice oba porazili, ztratil na ně ale 1 až 2 délky, tedy nic podstatného. V dalším startu druhému jmenovanému v pohodě porážku vrátil.

Jediný výpadek letos zaznamenal při svém posledním startu, když na místní dráze dokončil poslední. To se dá ovšem omluvit, tehdy se šlo za vedra na pevné dráze, což těmto starším koním málokdy svědčí. V sedle jeho stálou amatérskou jezdkyni (a majitelku) střídá zkušená Katka Hlubučková, takže člověk nemusí být úplný génius na to, aby předpokládal, že profík je lepší než amatér (na spojení „jezdecky posílen“ jsem alergický).

Co se týče hodnoty kurzu, když to trochu přeženu, tak tady mohlo být snad celé pole vypsáno v kurzu @ 10. I za ten bych si ale Speed of Gracie vsadil. Hodně štěstí!