Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: „Go Gugus Go!“

Ferdinand Minařík: „Go Gugus Go!“

Dnes přichází „den D“ v Bratislavě. Slovenské derby má s tím naším společnou nejen řadu účastníků, ale také to, že je velmi otevřené. Já jsem si vybral tip ve vrcholu dne a v mílovém dostihu.

Kromě hlavního dostihu má tipáč v nabídce i ostatní čtyři velké dostihy. I když ty jsem z tipů vypustil, i tam se dá najít řada zajímavých kurzů. Ve Zlatém poháru se mi celkem líbí Touch of Genius (10:1), byť ten ztratil v naší edici tohoto dostihu dost délek na duo Autor a Bonys (oba 5:1). Na start šel ale po celkem krátké pauze po svém vystoupení v Itálii na třech kilometrech. Myslím, že pokud bude teď dostatečně odpočatý, tak může potrápit i favorizovaného Oriental Sky (2:1).

Asi jediný dostih dne, kde je situace poměrně jednoznačné, je ten pro klisny. V Ceně Pat´s Music by to měl být match mezi dvojicí Zoriana (1,2:1) a Saša (5,5:1). Jistě je na místě jistý respekt z domácícho „bílého zázraku“, ovšem zas si nemyslím, že by mezi těmito dvěma klisnami měl být zas takový rozdíl, jak naznačují kurzy. Celkem by mě i zajímalo, jestli DJ na závodišti má ve své sbírce hit „Saša jede“….

Zajímavým dostihem by měl být i sprint na kilometr, Cena Mysa. Tam mi přijde, že dostih je otevřenější, než jak je to vypsané v nabídce. Jak Mr Right (2,85:1), tak Henrytheaeroplane (3,33:1) jsou kvalitní sprinteři, ovšem zas mi nepřijde, že takto krátký sprint na místní dráze by pro ně měla být optimální kombinace. Souhlasím s kolegou Blahníkem, který už má v tipu Bathory (4:1), ovšem v lepším kurzu. Ten co je momentálně k mání už moc lákavý není. Já myslím, že zajímavou šancí tady může být i vloni v tomto dostihu druhá, Miss Trout (12:1), která si sice vybrala horší den v Ceně MPRV, ovšem předtím dokázala Mr Righta porazit.

Tolik tedy na úvod a teď už k tipům, Derby si nechám na závěr…

Bratislava 15. 7., 14:35, Facts and Figures 1-4 @ 2,5:1 (tipsport), 2 body

Na startu Bratislavskej míle by mělo být devět koní a bookmaker to vidí jako souboj tří z pole. Já si myslím, že tady je to otevřenější a zkusím toho využít. Favority jsou tady Ideal Approach (3,25:1), George Boole (3,7:1) a Noble Cliffs (3,7:1). Prvně jmenovaný je specialistou na místní dráhu a vloni v tomto dostihu zvítězil. Celkem se mu daří i letos, když v Ceně Scottish Riffla byl o nos třetí za „Georgem“. Těsné by to mezi nimi mělo být i tentokrát, ovšem je otázkou, jakou měl tento dostih kvalitu. „George“ se následně ukázal v Chuchli, kde patřil mezi favority mílového vrcholu dne, ovšem bez nějakého záblesku dokončil čtvrtý. U něj je zajímavé, že vloni běhal vytrvalecké dostihy a čekalo se, že na míli bude lepší. I když výsledky nemá špatné, tak to zatím spíš vypadá, že ty delší tratě se mu líbily víc.

V chuchelském mílovém dostihu patřil mezi favority i Noble Cliffs. Ten byl ovšem škrtnut, což je trochu otazník. Loňský překvapivý vítěz Ceny Prahy má tak na kontě tři francouzské starty a ten poslední je z konce května. V Bratislavě se představí poprvé, ale protože za to umí vzít od začátku, mělo by mu to tady pasovat.

Ať tak či tak, ani jeden z této trojice mi nepřijde „neprůstřelný“, takže jsem se poohlédl ve zbytku pole. Trochu překvapivě je čtvrtá v nabídce Astorka (11:1), která se ukáže na dráze poprvé od svého vítězství v tamní JCK. Půjde tedy po roční pauze, což už je dost. Z domácích tak může být zajímavý Chilli Chocolate (12:1), který měl v posledních startech vždy kolizi, ale třeba v Jarní míli ztratil na George Boola necelou délku. Také překvapivě dobře šel ve Zlatém bičíku na 1400 metrů. Pokud se mu tedy tentokrát vyhne smůla, měl by nějakou dotaci získat.

Já jsem si ale nakonec vybral koně, u kterého si myslím, že ještě neukázal vše co umí. Facts and Figures má výborný původ a ve své kariéře jde postupně nahoru. To letos ukázal třeba svým druhým místem v Maškově memoriálu, který byl velmi dobře obsazený. Také on se ukázal při Derby dni v Chuchli a v mílovém dostihu obsadil šesté místo, necelé dvě délky za George Boolem. Tehdy udal poměrně svižné tempo a v závěru mu došly síly, mám ale takový dojem, že tehdy ho stáj použila jako vodiče pro svůj nový německý nákup, Lagoase (ten byl nakonec po boji druhý).

Tentokrát mají „růžoví“ v poli jednoho z favoritů a Ideal Approach je proslulý tím, že rád si udává tempo dostihu. Předpokládám tedy, že Facts and Figures by měl jít na sebe a neměl by svého kolegu na špici příliš otravovat. V Bratislavě se sice představí poprvé, ovšem takovým chtivým typům se tam obvykle daří. Navíc na mílové trati, kde se jde v podstatě hned po startu do oblouku, má výborné startovní číslo 3. Co se týče hodnoty kurzu, tak když si vezmu, že už několikrát zmiňovaný „George“ má @ 3,7, a „F&F“, který naposledy měl na to, aby ho porazil, tak je @ 12? Nevím, jestli má na to, aby tady zvítězil, ale mezi tu trojici favoritů by se vklínit měl. Kurz do čtvrtého @ 2,5 musím tedy zkusit. A teď už k Derby.

Bratislava 15. 7., 15:15, Gugus des Brieres – vítěz/1-5 @ 25/3,75:1 (tipsport), 1+1 bod

Slovenské derby bude mít samozřejmě plné boxy, takže na startu by mělo být 14 koní. Dostih je to hodně otevřený, takže zde zkusím nějaké to překvápko.

Mírnou favoritkou je vítězka našeho Derby, Blessed Kiss (3:1). Tu jsem měl tehdy v tipu, ovšem kurz na ní byl několikanásobný (na závodišti se dala vsadit i @ 30). Podle mě je to kvalitní klisna a „Derby double“ bych jí přál, ovšem tady to podle mě bude mít o dost těžší. V Chuchli těžila z toho, že šla z konce pole a vyhnula se řadě kolizí, v Bratislavě to ale koncoví koně mají těžké. Na zdejší krátké rovince se ztráta na první už těžko dotahuje. Možná se jí tentokrát podaří odskočit lépe, ovšem jako poměrně mohutná klisna může mít i problém se zdejšími ostřejšími oblouky. Takže v tomto kurzu se jí raději vyhnu.

Mezi ty, kteří by měli mít dobré šance patří i šimlové Darkolva (8,5:1) a Res Judicata (12:1). V Chuchli dokončili na pátém resp. sedmém místě a vzhledem k tomu, že oba jsou menší postavy, tak by jim bratislavská dráha měla sedět lépe. Zase ale ty kurzy nejsou nic moc. Když si vezmu, že Darkolvu jsem sázel před necelým měsícem že bude na „tabuli“ @ 2,65, tak tentokrát je do třetího místa ještě v menším kurzu. Oba dva tedy těžko k doporučení.

Asi nejsázenější je třetí z české edice, Mon Cheri (6:1). Ten se v Derby (tak jako v předchozích startech) prezentoval pěknou koncovkou. Tady bude v jeho sedle nově žokej Línek, což avizuje změnu taktiky. Pokud se mu podaří chytit dobrou pozici, může i zvítězit, ale u těch koncových koní někdy platí, že když nejdou zezadu, tak pak už žádný finiš nemají.

Jezdecká změna je i v sedle Thisthekey (8,5:1), který byl jako vítěz Starohájského kritéria hodně populární právě před Českým derby. Ovšem už v padocku byl hodně nervózní, v dostihu se dost hnal a jeho naděje definitivně zastavila kolize v cílové rovině. Asi i bez ní by to mezi nejlepší nedotáhl, otázkou je, jakou tentokrát zvolí taktiku. Dříve v Bratislavě chodil zezadu, tak možná se k ní vrátí.

Zmínit musím i maďarského Derby vítěze, Esti Fény (10:1). Ten byl vypsán dokonce jako druhý – třetí favorit, na trhu o něj ale velký zájem není. Možná to bude tím, že to se odběhlo před týdnem, těžko i odhadovat, jakou mělo kvalitu. Co jsem viděl video, tak je to opravdu hodně mohutný kůň a i u něj můžou být bratislavské oblouky moc ostré.

Z pohledu sázkové nabídky by tedy měli mít šanci hlavně koně, kteří se zúčastnili Českého derby. S tím bych až tak úplně nesouhlasil, hodně už bylo napsáno o tom, že tento dostih se jel hodně na „ostré lokty“, těch kolizí tam bylo dost, takže je otázkou, kolik sil sebral koním, kteří se ho zúčastnili.

Já jsem se tedy poohlédl po koních, kteří se mu vyhnuli, a když pominu Mount Q (12:1), který má vždy problém akceptovat tempo dostihu, zbyla mi dvojice Risk a Gugus des Brieres (oba @ 25). Ti se zúčastnili posledního slovenského trialu, konaném ve stejném termínu jako České derby. Risk tehdy dostih ve slušném tempu odvodil a v rovině po boji podlehl o krátkou hlavu právě „Gugusovi“. Nutno dodat, že ani jeden nebyl nijak extra tvrdě vyjížděn, v podstatě si absolvovali takový dobře placený „derby galup“. Celkem rozdíl oproti tomu, co absolvovali koně o den později v Chuchli.

Nutno i dodat, že v tomto startu nosil Risk o 4 kg více, takže matematicky by ho „Gugus“ porazit neměl. Jenže tahle matematika u koní vždy nefunguje. Mě zaujalo, že Gugus des Brieres má na kontě pouhé tři životní starty. Hned na debut zvítězil v Bratislavě na 1800 metrů stylem „velmi lehce“. Pak ho jeho tým poslal hned do klasické VJC, kde dokončil šestý. Na to, že to bylo jeho teprve druhé představení na dráze, tedy určitě žádná ostuda (tehdy zaostal o necelé dvě délky za Thisisthekey). Třetím životním startem pak byl už zmíněný poslední trial, kde si poprvé zkusil vytrvaleckou míli a půl.

Já jsem čekal, jak se k tomuto dostihu postaví kontroverzní server turf.sk, protože v názoru na České derby jsem se s autorem celkem shodnul. Ke dnešnímu dostihu Gugus des Brieres sice v tipu zmíněn není, ovšem je tam psáno, že „v Derby často uspejú aj zlepšujúce sa koně“. Pokud bych tedy měl vybrat v tomto otevřeném dostihu jednoho, u něhož je letošní progres nejmarkantnější, musí to být určitě právě Gugus des Brieres. Má dobré startovní číslo 2, umí chodit z čelní pozice, a šanci na to, že pronikne aspoň mezi prvních pět bych tak viděl určitě lepší, než @ 3,75. Rovněž tak na to, že zvítězí bych vypsal určitě méně než @ 25. Podle mě má asi takovou šanci jako třeba Res Judicata či Mount Q, kteří jsou @ 12 (a na tabuli lehce pod „even“). Hodně štěstí!