Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Mezi klisnami zavládne „Mír“

Ferdinand Minařík: Mezi klisnami zavládne „Mír“

Dnes jsou na programu Karlovy Vary a den ke 120. výročí založení tohoto malebného závodiště, vrcholem je Letní cena klisen. I rámcové dostihy jsou dobře obsazeny, v handicapech se dají najít zajímavé kurzy a i já jsem si pár tipů vybral.

KV 30. 6. 15:30, Sisi Pop – vítěz/1-4 @ 15/3,2:1 (tipsport), 1+1 bod

Třetím dostihem je dnes vytrvalecký handicap IV. kat. na 2400 metrů a zde by měly být plné boxy.

Mírným favoritem je v jediném životním startu vítězný Svenson (4:1), na kterého jdou téměř všechny tikety. Já bych byl opatrnější, i když tento narostlý koník může mít před sebou zajímavou budoucnost. Přece jen ale nevím, jaká kvalita se ve wroclawském „bumperu“ sešla, k ostražitosti vybízí i žádost o poslední box a stáji se po excelentní první neděli moc nedaří.

To už se mi víc líbí Ecologi Lolek (6,5:1), který tu vloni zvítězil dvakrát. Zajímavou šancí může být i Vinny Agnes (8:1), tady naposledy čtvrtá v poměrně dobře obsazené maratónské zkoušce. Vypadá to ale, že právě tyto tratě jí můžou sedět lépe a kurz tak nějak odpovídá. Trochu podceňovaný mi tu přijde Zamingerton (12:1), záležet bude, jak se v dostihu usadí.

Co se týče dalších, tak nějak nevěřím, že Orleano (7,5:1) zopakuje svoji spanilou jízdu z před dvou týdnů. Ema Ral (8:1) se naposledy dost hnala, ve stejném kurzu vypsaný Crosscheck má zas vysoké číslo.

Já si tedy vybral pětiletého Sisi Pop, který navzdory svému věku je pořád takový „nepopsaný list“. Jako tříletý zvítězil v rámci EJC, v další sezóně ale změnil trenéra a na start šel jen jednou. Letos se zatím ukázal dvakrát ve zdejších tříkilometrových dostizích.

V prvním startu nic extra neukázal, ten druhý už byl lepší. Tehdy se na čele přetahoval se Santin, poctivé tempo začal stupňovat už asi 1400 metrů před cílem. Přesto vydržel se silami dlouho, ještě u distance byl přibližně na úrovni Vinny Agnes. I jinak zde byla kvalitní konkurence, koně jako Kopretina či Epauled jsou v handicapu asi o 10 kg nad ním.

Tady se Sisi Pop vrací do handicapových vod, handicaper mu za poslední běhání sebral 3,5 kg a dal mu tak šanci, aby se chytil. Já myslím, že se mu to může podařit, míle a půl by mu podle jeho projevu měla být bližší, než maratóny, které letos zkoušel. Reálně bych jeho šance viděl asi takové, jako má už zmíněná „Agnes“, takže asi poloviční.

KV 30. 6. 16:00, La Paix – vítěz @ 8,5:1 (tipsport), 1 bod

Hlavním dostihem je Letní cena klisen a favoritkou samozřejmě nemůže být nikdo jiný, než obhájkyně vítězství, populární Saša (1,75:1). Ta byla vypsána dokonce @ 1,57, což bylo hodně nízko. Přece jen, lepší je pro ní asi o trochu delší trať, případně měkká dráha.

Její největší soupeřkou by měla být Champagne Pink (4,85:1), na níž jde kurz rychle dolů. Mě se ale moc nelíbí, co jsem viděl její francouzské starty, tak to není klisna jednoduchá na ježdění. Navíc, jejím maximem ve Francii byl handicap 33, což taky není nějak moc. Spíš bych tedy řekl, že sázka na ní je takovou kalkulací, že trenéru Lukovi v poslední době vyhraje skoro vše, co postaví na start. Klisna je i v majetku sponzora celého dne, takže je taky možné, že prostě chtěl mít v dostihu nějakou svojí zástupkyni.

Co se týče ostatních, tak vysoký rating má Ummalquwain (9:1), která na podzim prohnala Sašu v Chuchli. Tehdy ale měla nízkou váhu a byl to spíš takový sprint v cílové rovině. Letošní dva starty nebyly nic extra, i když šla proti silné konkurenci. Naposledy v Bratislavě to zkusila zezadu, v rovině předběhla už jen unavené koně.

Poměrně vysoké kurzy má i dvojice zkušených klisen, Vědma (12:1) a Golden Irene (15:1). U té první bude záležet, kolik toho koncovkou pochytá, u té druhé zas, jak dlouho si na špici užije klidu. Kdyby jí nikdo moc neobtěžoval, sázka do čtvrtého místa na „Irenu“ v kurzu @ 2 by se asi dala zvážit, ovšem je tam to „kdyby“.

Já tedy zvolím takovou zlatou střední cestu, kterou by mohla být La Paix. Ta už má za sebou letos dva vítězné starty v Mostě, což je dráha, která pro ní není úplně ideální. Dobrý byl i poslední start v Drážďanech, kde na ještě méně adekvátních 1900 metrů poměrně v pohodě stíhala tempo dostihu a byla nedaleko šestá. Delší trať by pro ní byla určitě lepší, ale zas bylo vidět, že už se něco „naučila“. Při prvním letošním startu musela být ježděná v podstatě celý dostih.

Karlovy Vary by tedy pro La Paix měly být určitě lepší a ve čtyřech letech ještě nemusela říct poslední slovo. Stáji se daří a i její žokej Jan Rája jezdí letos ve velké pohodě. V dostihu, kde řada klisen bude vyčkávat, by měl sedět na pozici a podle mě by nebylo takovým překvapením, kdyby triumf Saše vyfoukl jako v Praze s Iwniankou. Šance této dvojice bych viděl přibližně na úrovni „francouzky“, tedy okolo @ 5.

KV 30. 6. 16:40, Catotonic – vítěz @ 7,5:1 (tipsport), 1 bod

Posledním dostihem, který jsem si vybral na tipování je handicap III. kategorie na 2000 metrů.

Na to, že se jedná o handicap, tak mi zde pole přijde poměrně přehledné. Mírným favoritem je Rustikal (3:1), který v červnu zvítězil pěknou koncovkou v Mostě. Prodloužení distance a delší cílová rovina by mu mělo sednout, v padocku před dostihem ale už byl pěkně „natočený“, takže bych měl trochu obavy o jeho případný progres.

Váhově lépe tady vychází tehdy druhá La Velocita (7,5:1), která těžila ze start – cíl taktiky. U ní tedy delší trať vypadá spíš jako mínus, navíc je na startu i ve stejném kurzu vypsaný Vossolie, který také rád útočí z čela. Jak se do této skupiny dostala hledající se Boruvka nějak nechápu.

Dlouhodobě spolehlivě běhá Quest Royal (4,85:1), na vítězství už ale čeká dlouho a nejspíš to tady neprolomí. Ze zbytku pole už mě nikdo nějak neoslovuje.

Mojí volbou je tedy Catotonic, který v šesti letech prožívá vlastně první „regulérní“ sezónu. Tady půjde teprve k sedmému životnímu startu, takže má vlastně o jeden víc, než Rustikal. Mě už zaujal při svém debutu, když dokončil nedaleko za koňmi jako Merella nebo Noble Fox. Pak měl ale nějaké zdravotní problémy a vloni se na dráze ukázal pouze jednou.

Letos to zkusil na míli, která mu byla příliš krátká, v Mnichově to pak byl příliš těžký oříšek. Že ale do této kategorie patří, dokázal následně v Chuchli. V těžkém handicapu na 1800 metrů byl čtvrtý, od druhého místa ho dělila podle výroku „hlava – krk“. I tam bylo vidět, že by potřeboval ještě pár set metrů navíc.

Těch se tedy dočká dnes, dva kilometry by pro něj měly být optimální. Navíc má dobré startovní číslo 2, což je na této distanci ve Varech také důležité. To že dnes Catotonic dosáhne na první životní triumf je podle mě pravděpodobnější, než jak značí kurz @ 7,5. Za mě fair tak aspoň o dva body níž. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 155 - vklady 246 - výběry 286,66 - roi 1,15