Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Na mejdan s Maydou

Ferdinand Minařík: Na mejdan s Maydou

Dnes je na programu předzkouška Velké jarní ceny, Memoriál Václava Michala, starší sprinteři se utkají v tradičním Memoriálu Jaroslava Maška. Já se tříletým jako obvykle vyhnu, tip jsem si ale našel v jednom z handicapů.

Memoriál Václava Michala přivedl na startovní listinu pouhých šest koní, a i když kvalita je tu slušná, sázkařsky to moc atraktivní dostih není. Velkým favoritem je vítěz mosteckého Zimního favorita Sagar (z 1,6:1 na momentálních 1,42:1), největšími soupeři by mu měli být vítěz pražské analogie Black Bard (6,5:1) a můj oblíbený „dělostřelec“ Quintero (6,75:1). Tomu by měla sednout distance možná lépe než dříve zmíněné dvojici, zůstanu ale raději u fandění.

V druhém vrcholu dne jsem si ale tip našel, takže vzhůru na to.

VCH 22.4., 15:30, Alexandr 1-5 @ 3:1 (tipsport), 1 bod

Memoriálu Jaroslava Maška na 1400 metrů by mělo být na startu 11 koní a podle sázkové nabídky je tu poměrně vyrovnaná skupina favoritů. Té vévodí klisna Benidiction (4,5:1), která k nám vloni byla zakoupena z Francie a na podzim se etablovala mezi elitu našich sprinterů. Jejím největším úspěchem je zatím vítězství z II. kategorie v Chuchli z kratší tratě, kde útočila z konce pole. Tady předpokládám podobnou taktiku a mám takový dojem, že na velmi rychlé dráze, jaká je dnes očekávána, nebude snadné všechny soupeře pochytat.

Jistě aktivnější bude v průběhu Facts and Figures (5:1), který do sezóny vstoupil jistým vítězstvím stylem start – cíl. Tady sice narazí na těžší soupeře, v pěti letech ale toho zas ještě tolik nenaběhal a je majitelem vynikajícího původu. Dalším progresem by tedy nepřekvapil.

Stejný kurz má i Mayda, která byla hodně populární při otevření sázkové nabídky. Původně na ní byl kurz @ 8 a většina těch „early money“ šla na ní. Tomu se není třeba divit, do sezóny už vstoupila velmi slušným čtvrtým místem v Gomba handicapu. Tehdy měla nejvyšší startovní číslo, a protože z něho seběhla na bariéru, několik délek tímto manévrem ztratila. To se ale nakonec vyplatilo, protože v cílové rovině předvedla pěkný závěr. Před ní tehdy sice skončil Sign of the Zodiac (6,5:1), ten měl ale v podstatě ideální dostih, a také oproti tomuto startu ponese dnes vyšší váhu. Jemu by tedy Mayda měla porážku vrátit, a jistě zálusk si může dělat i na vítězství. Pokud by se jí to podařilo, jistě by to pro sázející byl slušný „mejdan“, protože ve středu se dala vsadit ve velmi pěkných kurzech i do čtvrtého místa. Z mého pohledu kurzy do dálky na ní už hodnotu nemají, těch @ 5 na její vítězství ještě ano. Pořád z té skupiny favoritů letos ukázala nejvíc a stáj má velmi dobrou formu.

Nechám tedy na každém jak s tím naloží, já už si na ní vsadil dřív, nakonec jsem si tam ale ještě jeden zajímavý kurz našel. Za skupinou favoritů je totiž celkem „díra“ a podle mě, boj o čtvrté – páté místo je otevřený. Nabízí se třeba Sheik Yerbouti (10:1), který byl vloni v tomto dostihu čtvrtý. Jeho stáj ale dnes do sezóny teprve vstupuje, takže je otázkou, jak bude fit. Pak je zde Anitschka (13:1), která se vloni dostala do formy až o Derby dni, Darien (13:1), pro kterého distance nejspíš bude moc dlouhá, a stejný kurz má i klisna Chancellor, jež se ukázala před týdnem v Dubnové ceně. Výkon nepodala špatný, ale pro ní by zas těch 1400 metrů mělo být moc krátkých. Sestavu doplňují nevyzpytatelný Nyani Tomba (15:1) a debutant Mormill (40:1).

Je to tedy skupina koní, z nichž u každého jsou jisté otazníky, ať se týkají distance či momentální formy. Já myslím, že Alexandr (25:1) zas není tak špatný, aby se na „tabuli“ nemohl protlačit. On vloni běhal stabilně v handicapech, kde se kromě jednoho startu vždy umístil a jednou zvítězil. To bylo v Mostě na míli, podle mě 1400 metrů v Chuchli by mělo být pro něj optimální. Stáj letos měla na startu zatím dva koně a zaznamenali jedno třetí místo a jeden triumf (včera v Brně).

Alexandr by tedy měl být ve formě. Zajímavé je, že vloni na jaře se třeba potkal s Maydou, na podzim s Benidiction. Ani na jednu sice nestačil, neztratil ale na ně zas tolik. Stačit by na ně neměl ani dnes, to páté místo by v jeho silách být ale mohlo. A teď ještě ke slíbenému handicapu.

VCH 22. 4., 16:35, Furano 1-5 @ 2:1 (tipsport), 2 body

Handicapy nejnižší kategorie se v mých tipech neobjevují často, ale tady jsem nemohl odolat. I podle kurzů půjde v dostihu na 1800 metrů o hodně vyrovnanou záležitost a tipáč tady má favority v kurzech okolo @ 6. Ten má Zlomek, který překvapivě zvítězil při prvním dostihovém dnu v Lysé na sprintu. Teď se tedy vrací na delší trať a je otázkou, zda je to krok správným směrem.

V lepší společnosti zahájila sezónu Lemesína (6,5:1), která ukázala v Mostě pěknou koncovku. V natěsnaném doběhu byla šestá, delší cílová rovina by jí ale měla pomoci k lepšímu umístění. Stejný kurz má Morgan, který se sice letos objeví poprvé, svěřenci trenéra Petrlíka mají ale velmi dobrou formu, takže podceňovat se nedá.

Vloni v tomto dostihu byl druhý Aiger, třetí Akacie (oba 8,5:1). Klisna už se rozcvičila třetím místem v Mostě, takže vepředu se dá očekávat i tentokrát. Oba dva ale na první životní triumf ještě čekají.

Já jsem si vybral jinou klisnu, která tady nastoupí s nejnižší váhou. Furano (12:1) sice v Mostě za Akacií zaostala o téměř pět délek, měla ale hodně divoký průběh. V oblouku naběhala vnější stopou hodně metrů navíc, takže jistě by ta ztráta taková nebyla. Co já vidím jako zajímavé je to, že Furano běhala vloni na jaře dobře a v podobných handicapech zaznamenala dvě třetí místa. Teď je její rating o víc jak 10 kg níže, čehož už by měla využít. Podle mě páté místo v této společnosti by neměl být problém, za drobek zkusím i její triumf. Hodně štěstí!