Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Na „Mejdan“ s Pavlem

Ferdinand Minařík: Na „Mejdan“ s Pavlem

Tipy na dnešní Dubai World Cup.

Do startu naší dostihové sezóny zbývají pouhé dva dny, dnes je ale na programu Dubai World Cup. Tipsport na hlavní dostih na závodišti Meydan přinesl poměrně obsáhlou nabídku a já si tam vybral dva tipy.

Meydan 31. 3., 18:50, Pavel 1-4 @ 2:1, 2 body

                                    Forever Unbridled líp než Gunnevera @ 1,84:1 (tipsport), 3 body

Vrchol dostihové sezóny v Dubaji, Dubai World Cup s dotací 10 miliónů dolarů, přivedl na start letos deset koní. Pískový povrch dirt, na kterém se tu opětovně běhá od roku 2015 by měl hrát do karet americkým hostům a já si vybral právě z nich.

Favoritem je West Coast (2:1) trenéra Bafferta, který se už v tomto dostihu radoval několikrát. Tento jeho svěřenec byl třetí v Breeders Cup Classic, následně druhý v Pegasus Cupu. V obou případech neztratil mnoho na Gun Runnera, což je kůň, který momentálně v Americe na dirtu vládne. Tyto dvě formy ho tak posílají do role favorita a je pravdou, že z pole trochu vyčnívá. Ovšem také má nepříliš výhodné startovní číslo 9, z čehož nemá radost ani jeho trenér. Aby se dostal na výhodnou pozici, bude muset po startu trochu zabrat a v průběhu pošetřit síly na zdejší delší cílovou rovinku.

Podle všeho by tempo na špici měl udávat domácí North America (7:1), vítěz předzkoušky, kde stylem start – cíl dosáhl výborného času. Tady si na něj ostatní dají nejspíš větší pozor, také před necelým měsícem už asi 800 metrů před cílem neměl soupeře, když Thunder Snow (15:1) začal odpadat. Já myslím, že favorit bude blízko u něj, a jistě na něj začne v oblouku do cílové roviny tlačit.

Možná tedy lepší šance, než naznačují kurzy, můžou mít koně, kteří budou vyčkávat. Já moc nevěřím zástupci domácí stáje Godolphin, kterým je Talismanic (8:1). Ten sice dosáhl výborných výsledků na trávě, na dirtu se ale představí poprvé. V analýzách je právě často zmiňováno, jak si poradí s odlišným povrchem, já bych se ale bál i zkrácení distance. On běhal hlavně na trati 2400 metrů a nejsem si úplně jist, jestli bude mít po startu dostatečnou rychlost. Pokud ne, bude si muset poradit s odletujícím pískem (což na místní dráze je ten „kickback“ poměrně značný) a s tím žádnou zkušenost nemá.

Problém by to neměl být pro Američany. Klisna Forever Unbridled (9:1) chodí ze zadních pozic, na kontě má tři vítězství, silnějšímu pohlaví se ale představí poprvé. Kurz na její vítězství bych tak řekl, že odpovídá, já si jí vybral do duelu.

Zajímavějším tipem tak je pro mě jiný vyslanec z USA, poměrně málo prověřený Pavel. Ten zahájil kariéru až vloni v červenci, poměrně rychle se ale etabloval na vyšší scéně. V říjnu byl třetí v Gr. 1 dostihu, pak ho jeho tým poslal rovnou do Breeders Cup Classic. Tam dokončil mezi poraženými, což ale zas není takový div, když šel proti těm nejlepším a jeho kariéra byla dlouhá čtyři měsíce.

Mě zaujal při svém posledním startu na závodišti Santa Anita. Tam se začátkem února postavil slušné konkurenci a při vbíhání do cílové roviny to vypadalo, že vítězství má v kapse. Bohužel se před ním utvořila hradba koní a prostor k útoku žokej hledal marně. Musel tak vzít svého partnera zpět a celou skupinu oběhnout. Výsledné čtvrté místo bylo ještě úspěchem, tehdejší vítěz Accelarete ale formu potvrdil, když zvítězil i v dalším startu.

Když to shrnu, máme tu dvojici koní, kteří na sebe nejspíš budou tlačit v průběhu dostihu. Za nimi je to poměrně otevřené a Pavel je pro mě koněm, který by měl mít z celého pole největší prostor k progresu. Koním, kteří jsou v nabídce za ním moc nevěřím. Jeho šance na to, že bude alespoň do čtvrtého místa bych viděl tak @ 1,8:1, pokud tu může někdo překvapit, tak je to právě on.

Do duelu jsem si vybral dvojici Gunnevera a klisnu Forever Unbridled. Gunnevera běhal všechny ty větší dostihy v Americe, většinou má problém stíhat tempo a pak se přes odpadající soupeře dostane k nějaké dotaci. Jeho trenér si přeje hodně rychlé tempo, já si ale myslím, že až takový fofr to dnes nebude. Myslím, že trochu taktizovat se bude, a že žokej Mullen  v sedle West Coast když bude mít příležitost, tak to vepředu trochu přibrzdí. Druhá věc je to, že Gunnevera měl ve středu problémy s kopytem, a tak je otázkou, jak se to podařilo vyléčit. Každopádně, jeho kurz ve světě jde od té doby nahoru (momentálně okolo @ 17, někdy i @ 21).

Klisna Forever Unbridled chodí také zezadu, ale z taktických důvodů. Jí by tedy nějaké to střídání tempa v průběhu vadit nemělo. I když tady půjde poprvé proti hřebcům a valachům, tak její poslední formy bych hodnotil dost vysoko. V srpnu dokázala porazit bez většího vypětí i výbornou Songbird, na Breeders Cupu mítinku nenašla žádnou soupeřku v BC Distaff. Ani tam to nevypadalo, že by si musela sáhnout na dno.

V jejím sedle bude Mike Smith, tedy muž na takové „big points“. Forever Unbridled bych tady viděl tak okolo čtvrtého – pátého místa, jejího soka z tohoto duelu si mezi první pěticí nějak nedokážu představit. Když si vezmu jejich kurzy co mají bookies ve světě, tak je to cca 9:1 x 17:1. I z tohoto pohledu bych jejich souboj ohodnotil tak @ 1,6. Hodně štěstí!