Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Na Nový rok s Roksanou

Ferdinand Minařík: Na Nový rok s Roksanou

Dnes jsou v Cheltenhamu tradiční novoroční dostihy, s vrcholem Reelkeel Hurdle. Protože Tipsport to má vypsané a zbyla chvilka času, dám si na úvod roku nějaký tip.

Handicap Paddy Power Chase jsem nastudovat nestihl, kromě hlavního dostihu ale zkusím štěstí ještě ve zkoušce pro nováčky, který má tipáč také v nabídce.

Cheltenham 1. 1. 14:25, Paint the Dream 1-3 @ 3,85:1 (tipsport), 1 bod

Favoritem Dipper Novices´ Chase na distanci lehce přes čtyři kilometry je samozřejmě Champ (1,45:1). Už jenom jeho jméno ho předurčuje k velké kariéře, také ale, kde se objeví na startu, tak kurzy na něj jsou hodně nízké. Přitom jeho skokanský projev ještě není úplně bezchybný, při svém posledním triumfu v Newbury nechybělo moc, a dostih nedokončil.

Na jeho zaváhání tady bude čekat hlavně Midnight Shadow (5:1), vítěz loňské edice Reelkeel Hurdle. Na zdejší dráze to umí, rovněž přechod na těžší skoky mu vychází. Třetím favoritem je Deyrann de Carjac (8:1), který byl naposledy třetí o víc jak 6 délek za Champem. Tady ponese nižší váhu, přesto to nevypadá, že by měl favoritovi porážku vrátit. Možná by potřeboval pevnější dráhu než „soft“, jaká je očekávaná dnes.

Ze zbylé trojice si těžko někoho představit jako vítěze, čemuž nasvědčují i kurzy. Mě nijak neoslovil francouzský host Matfog (25:1), rovněž Garo de Juilley (50:1) zatím mnoho neukázal.

Koněm pro překvapení, který by se mohl vklínit mezi trojici favoritů, by ale mohl být Paint the Dream. Ten má na kontě zatím jen jediný dokončený start přes velké skoky, když v handicapu pro nováčky v Sandownu byl druhý. Tehdy udělal velkou chybu na předposlední překážce, nebýt toho, asi by i zvítězil. Jinak byl ale na skocích bezchybný, přičemž právě Sandown je pro nováčky hodně náročná dráha.

Nějaký progres by jistě měl být v jeho silách a pro mě je tu z té zbylé trojice nejlepším koněm. Na to, aby se Paint the Dream dostal mezi první tři, stačí zaváhání jednoho z nich. Jsou to ještě nováčci, takže vyloučit se to nedá. Rovněž nevidím nikoho, kdo by udával tempo, takže nějaké překvapení se stát může. Za kurz skoro @ 4 musím zkusit, fair bych viděl alespoň o bod níž.

Cheltenham 1. 1. 16:10, Roksana – vítěz @ 4:1 (tipsport), 1 bod

Letošní ročník Reelkeel Hurdle přivedl na start poměrně přehlednou sestavu, o triumf v proutkách na čtyři kilometry si to rozdá šestice soupeřů.

Původně tu byl favoritem Hendersonův Janika (3,5:1), který běhal proutky naposledy ještě ve Francii v roce 2017. V Anglii na chase se mu celkem dařilo, takže je zajímavé, že jeho tým zkouší změnu disciplíny. Na trhu ale o něj moc zájem není, na ostrovech „driftuje“ celkem dost (z 3 na 3,75 momentálně).

Na jeho pozici se tak dere Emitom (3,5:1), což je takový objev loňské sezóny. Minulou sezónu ukončil třetím místem v Aintree, kde mezi nováčky ztrácel 3 délky na vítězného Champa. Také to ale byl dostih na tři míle. Když si vezme, že tady vstupuje do sezóny a nemá žádné zkušenosti s dráhou v Cheltenhamu, je to dost důvodů, abych se mu vyhnul.

Když proberu zbytek pole, tak je tu Summerville Boy (8:1), který se též vrací na proutěnky, kde se mu předtím nedařilo, veterán William Henry (8,5:1) a Quel Destin (15:1), který jako bývalý „rovinář“ chodil dvoumílové dostihy. Z nich mě neláká ani jeden, ani co se týká tipu „do dálky“.

Logickou volbou je tak jediná klisna v poli, Roksana. Ta tu na jaře získala poměrně „lucky“ triumf v Mares Hurdle, že to ale zas nebyla náhoda, dokázala v dalších startech. V Aintree na třech mílích byla po boji druhá (porazila ale populární „Jabko“ tedy Apples Jade). Na téže dráze vstoupila do aktuální sezóny rovněž těsnou porážko, ovšem s velezkušeným Top Notchem.

Také do dalšího startu v Ascot Hurdle vstupovala v roli druhé favoritky, ovšem tam dokončila daleko od vítěze. Na vině mohla být příliš krátká pauza od posledního startu, také její tým zvolil poměrně zvláštní taktiku, když v rychlém tempu obíhala celý dostih venkovní stopou.

Každopádně, jednalo se o jediný výpadek v její kariéře. Podle mě má Roksana dostatečnou kvalitu na to, aby tady zvítězila. I vzhledem k tomu, že s touto disciplínou má víc zkušeností, než favorizovaná dvojice, tak bych jí viděl v nabídce nad nimi. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 202 – vklady 309,5 – výběry 370,43 – roi 1,16