Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: „Nemarněte čas“ a jeďte do Lysé

Ferdinand Minařík: „Nemarněte čas“ a jeďte do Lysé

Prázdniny začaly, Chuchle si bere volno a dostihové dění se o svátcích přesouvá na menší závodiště. Vrcholem v Lysé je dnes Memoriál Evy Palyzové, já jsem si ale tipy vybral ve dvou zajímavě obeslaných dostizích rámcového programu.

Hlavnímu dostihu dne se vyhnu, i když i tam bude na startu zajímavá sestava, na sázení to není. Horkým favoritem je Váňův Buonarotti (1,8:1), který byl naposledy škrtán kvůli pevné dráze, ale těžko lze dnes v Lysé čekat něco jiného. Zatím v sázkové nabídce figuruje, ale i nejspíš kvůli půdě, jde kurz dolů na druhou šanci, jíž je Crocoleon (2,2:1). Ten byl původně vypsán @ 3,5, a i když se mu poslední start ve Zlatém poháru nevydařil, tady favorita potrápit může. Jeho předchozí starty byly slušné a v tomto dostihu už se před dvěma lety ukázal druhým místem.

Myslím, že pevnější podklad se nebude líbit ani dvojici Sorgenio (6,5:1) a Bolero de L´Isle (8,5:1), takže slušné šance na bronz by mohl mít Torgon (10:1). Ten sice takovou třídu neukázal, ale v Brně se mu letos celkem dařilo, a tady mi přijde trochu přehlížený. Já jsem ale na malých závodištích obezřetnější, takže dnes to s tipy i s vklady přehánět nebudu.

Lysá 6. 7., 15:30, Waste no Time – vítěz/1-3 @ 10/3,65:1 (tipsport), 1+1 bod

Čtvrtým bodem svátečního programu v Lysé je dnes dostih III. kategorie na 1700 metrů, kvalitou je zde ale několik koní, kteří by snesli i vyšší srovnání. Pak je zde i pár takových, kteří jsou spíš o kategorii níž a někteří, co kariéru teprve zahajují, takže to není až tak nepřehledné.

Favoritem je neúspěšný Derby účastník Golden Alighieri (2,3:1), který před necelými dvěma týdny proběhl ve vrcholu rovinové sezóny cílem jako poslední. Teď tedy půjde na kratší distanci, což by mu mělo sedět lépe. Ve Velké jarní ceně byl totiž šestý, což je forma, která by mu tady na vítězství asi stačila. Ovšem je to narostlý kůň, takže je otázkou, jak se mu bude líbit zdejší dráha s ostřejšími oblouky, kterou si vyzkouší poprvé. Také od náročného startu v Derby neuplynulo mnoho času, takže tady bych ho jako takového favorita neviděl.

Dobré šance musí mít i Step Star (5,5:1), která naopak malé dráhy vyhledává. V Brně na jaře zvítězila velmi lehce, když o sedm délek za ní zůstal Honzik (7:1). Ten sice byl pak třetí v Chuchli o kategorii výš, ovšem nějak se mi nezdá, že by šel s formou nahoru, takže za „Stepkou“ by nejspíš měl být i dnes. V Lysé se často představuje i Anshoa (8,5:1), ovšem i ta tu v květnu ztratila na Step Star šest délek, takže i mezi nimi by pořadí mělo zůstat stejné.

Z jednociferných kurzů je tu ještě Kostiya (7,5:1), která má na kontě pouhé dva životní starty. Při tom prvním bojovala o vítězství mezi debutanty, pak to zkusila v Jarní ceně klisen. Ovšem tam měla problémy s ovladatelností a cílem proběhla poslední. Ona je stájovou kolegyní Step Star a na místní dráze trénuje, takže dnes by to asi problém být neměl, ovšem přijde mi, že ještě nemá tolik zkušeností jako ti starší. Takovým případem je třeba Monte Christo (8,5:1), který už v kariéře stihl 40 startů. Běhal hlavně sprinty, ovšem v Lysé na rychlé dráze by to až tak vadit nemuselo.

Já si ale vybral jiného koníka, který je rovněž připravován na místní dráze. Waste no Time patřil před dvěma lety mezi naděje tříletého ročníku, když jeho tým i chvíli uvažoval o startu v Derby. V Chuchli totiž dvakrát po sobě přejel své vrstevníky rozdílem třídy. I jeho žokej Murzabajev se po posledním triumfu vyjádřil, že by ho viděl jako ideálního partnera do bratislavského ekvivalentu. Nakonec z toho ale nic nebylo, protože pak už se na dráze neukázal. Nejspíš se zranil a pauza trvala plné dva roky.

V červnu se ukázal ve Varech dokonce na distanci 3000 metrů. Tam byl ovšem hodně chtivý a svého žokeje ukázkově „odvezl“. To ho stálo hodně sil a Jan Rája pak po něm v cílové rovině už nic nechtěl, což bylo jistě dobře. Dnes se tedy Waste no Time ukáže na téměř poloviční trati, což si myslím, by mu mělo pasovat. On sice dřív běhal delší tratě, ovšem i tam se svými žokeji dost přetahoval. V Lysé se sice ukáže v dostihu poprvé, ale jak už jsem napsal, tady trénuje, takže místní dráhu má už jistě „osahanou“. Myslím, že do karet mu tady hraje víc věcí a kurz na jeho vítězství mi přijde přehnaný. Já bych na něj viděl okolo těch @ 7 maximálně. Dá se vsadit v celkem dobrém kurzu i do čtvrtého místa, protože se mi to ale nechce s vkladem nějak hrotit, udělám si z toho takovou „each-way“.

Lysá 6. 7., 17:00, Rabbit Makfi – vítěz @ 8:1 (tipsport), 1 bod

Jako sedmý je na programu dostih amatérů IV. kategorie, a mám takový dojem, že toto bude premiéra v mých tipech. Ovšem díky vypsaným kurzům mi to za pokus v těchto neprobádaných vodách stojí.

Já obvykle nedávám velký důraz na jezdce, ale v tomto poli výjimku udělat musím. V devítičlenném poli jsou v podstatě jen dva, kteří mají nějaké větší zkušenosti. Tím prvním je Jindřich Fabris, který bude v sedle favoritky Gold Havanah (2:1). Ta v posledních dvou startech zvítězila, je ze stáje rodiny Vocáskových, kterým se daří nadmíru, takže tady by asi ani jiný kurz být nemohl. Otázkou je, jak si poradí se zdejším sprintem na 1300 metrů. Tady se jde poměrně krátce po startu do ostřejšího oblouku a je tedy třeba, aby kůň byl dostatečně rychle na nohách. Co jsem ale viděl naposledy v Brně, tak tam této klisně musel po odskočení z boxů žokej celkem hodně pomoci, aby se dostal na první pozici. Tehdy tam ale nebyl tak velký tlak ze strany soupeřů a dnes si myslím, že tady pár rychlejších bude.

Rychlý start může být problém i pro druhou favoritku, jíž je Wlastina (3:1). Ta se na dráze ukáže teprve podruhé v kariéře, když před rokem tady zvítězila v dostihu dvouletých debutantů. Jistě je to velmi talentovaná klisna, ovšem neběhala ani proti tříletým a teď půjde rovnou proti starším, ostříleným sprinterům. Také její trenér se vyjádřil, že využijí možnosti startu na domácí dráze, a že ještě není úplně „top“. Z koní, kteří to umí napálit hned od startu je tu (kromě mého tipu) třeba Gold of Gibraltar (8:1). Na toho přišly peníze hned po otevření nabídky, bude ale mít venkovní startovní box č. 9, což určitě výhoda není.

Naopak výborný vstupní post č. 2 má právě Rabbit Makfi. On chodí rád z čela stylem start – cíl, a o tom, že tady mu to sedí, přesvědčil před rokem, když v tomto dostihu zvítězil o čtyři délky. Pak se zde ukázal v ještě kratším dostihu o kategorii výš, a ani tam to nebylo špatné. Na pátém místě neztratil mnoho na místní specialisty jako Epoch či Pale Martini.

Celkem dobře se mu vedlo i v aktuální sezóně. V Chuchli byl třetí a po boji zvítězil v Mimoni. Nepovedl se mu jen poslední start v Mostě, kde působil hodně ospalým dojmem a vůbec se nedostal na špici. Podle tohoto startu by tedy kurz asi seděl, oproti němu ale má dnes opět hlášená stínidla, což by ho mělo probrat. S těmi tu Rabbit Makfi zvítězil vloni a já věřím, že dnes ho uvidíme opět v podobném světle. A když už jsem začal s těmi jezdci, tak v jeho sedle bude amatérka Grbavčicová, která je v tomto poli druhá nejzkušenější, a také tohoto koníka jezdí vždy. To je tedy další plus a kurz na tuto sehranou dvojici bych viděl tak poloviční. Hodně štěstí!