Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: „Neviditelný“ Leon může zaskočit favority

Ferdinand Minařík: „Neviditelný“ Leon může zaskočit favority

Dnes jsou na programu dostihy v Pardubicích, kde je vrcholem „klasický“ Zlatý pohár. Z bohaté nabídky jsem si vybral i v dalším zajímavě obsazeném dostihu, který vrcholu dne předchází.

Pardubice 9. 6., 16:30, Nick 1-3 @ 2,2:1 (tipsport), 2 body

Půl hodiny před hlavním dostihem odstartuje Cena města Pardubic, což je zkouška II. kategorie na 4500 metrů. Na startu by mělo být osm koní a horkým favoritem je Váňův A Pigalle (1,7:1). Ten má v poli asi nejvyšší třídu, o čemž přesvědčuje v Itálii, kde zaznamenal několik umístění. Naposledy byl druhý v Miláně v Gd. 1 dostihu, když nestačil jen na výborného Martinstara. Ovšem je třeba dodat, že italské překážkové dostihy jsou úplně něco jiného než krosy v Pardubicích. On se tady představí poprvé, takže s místními specifiky nemá žádné zkušenosti. A nutno dodat, že kurz tohoto dostihu je hodně náročný. Takže kromě oranice poprvé okusí i irskou lavici, drop či zahrádky. Z tohoto pohledu je tedy kurz na něj opravdu hodně nízko. Navíc on je takový mohutnější kůň, takže je i otázkou, jak si poradí s častým točením.

Pozici druhého favorita zaujímá jeho stájový kolega Wild Danger (3,5:1), který naposledy zaujal druhým místem v Úvodní cross country. To byl poměrně překvapivý výsledek, protože za ním skončila velká jména jako třeba Charme Look. Tento dostih ale obvykle slouží jako taková rozcvička před náročnou sezónou, takže jistě všichni nebyli v top formě. Také účastníci už byli skoro veteráni a rybník jim vypálila nejmladší v poli, Izynka. Takže tuto formu bych nepřeceňoval.

Třetí šancí tady je Turdus (5:1), který už má za sebou vítězný vstup do sezóny. To bylo ovšem v dostihu, který byl o kilometr kratší, takže je otázkou jak si poradí s distancí. V sedle bude Jan Faltejsek, který to může „vykouzlit“, ovšem kurz na tuto dvojici je tak na hraně. Naopak přehnaně vysoký kurz má Tymian (20:1), který platí už dlouho za nadějného koně. Jemu se ovšem v poslední době moc nedaří a zdá se mi, že by potřeboval ještě o trochu delší dostih. Do sezóny vstoupil šestým místem, když měl menší kolizi asi kilometr před cílem, a správný rytmus pak už nechytil.

Tehdy zvítězil Nick, který je tady mojí volbou. Pravda je, že se jednalo „jen“ o handicap III. kategorie, ale on je koněm, u kterého je vidět, že v sedmi letech jde stále nahoru. Na pardubickém závodišti už zaznamenal tři triumfy, takže tady to zná jak své boty. Rovněž Marcel Novák je jeho stálým jezdcem a podílí se i na jeho přípravě.

Naposledy za ním zaostal už zmíněný Tymian a také Modřín (12:1), takže ty by měl zvládnout i dnes. To by mělo platit o i dvojici Marcus Aurelius (18:1) a Quatiki (20:1). Ten první by neměl mít dostatečné kvality, druhému už je deset let a sezónu teprve zahajuje. Z trojice favoritů mě ani jeden moc neoslovuje. Nick má s místním kurzem dostatečné zkušenosti a měla by mu sedět i rychlejší dráha, jakou i přes noční déšť v Pardubicích očekávám. Do třetího místa by to měl zvládnout, fair bych to viděl tak lehce pod @ 2. Za něco málo zkusím i jeho vítězství, protože i kurz 10 mi přijde trochu mimo. A teď ještě k hlavnímu dostihu.

Pardubice 9. 6., 17:05, Krocoleon 1-4 @ 1,8:1 (tipsport), 3 body

Hlavním dostihem je dnes v Pardubicích Zlatý pohár, což je „klasika“ (jde se jen po travnatém povrchu dokola) na 4400 metrů. Vodítkem pro tento dostih by měla být jeho předzkouška, která se tu odehrála před měsícem na trati o 500 metrů kratší. Kurzy jsou v podstatě srovnané tak, jak koně tehdy proběhli cílem, což si ovšem myslím, se dnes nestane. Také je třeba dodat, že mezi koňmi byli minimální rozdíly.

O délku a půl tehdy zvítězil Mustamir (2,25:1). To je velký talent, ovšem v kariéře měl zdravotní problémy a běhá poměrně zřídka. Jako favorit nastupoval i vloni, ale dokončil čtvrtý. Kdyby se historie opakovala, asi by to nebylo velké překvapení, protože před měsícem mu dýchali na záda další čtyři soupeři.

Nejblíže mu byl Aztek (3,5:1), který při skákání poslední překážky vypadal jako vítěz. U něj je tedy otázkou jak si poradí s delší distancí. Třetí v cíli Peintre Elusif (5,5:1) je velmi spolehlivým koněm, když umístit se dokázal za poslední rok vždy. Ovšem také se vždy někdo lepší našel, takže tady mi vychází opět tak na bronz.

Z hlediska kurzů mi přijde z čtveřice favoritů nejvíc podceňovaný Tahini (5,5:1). Ten byl  sice před měsícem pátý, ovšem neztrácel nijak mnoho. Také distance pod čtyři kilometry pro něj nejsou, takže dneska by mu to mělo sedět lépe. On vloni zvítězil u nás dvakrát a vždy velkým rozdílem. Ve Varech ve Váňově poháru za ním byl Peitre Elusif, v Chuchli zas Mustamir a Aztek. Z toho je tedy vidět, že kvalitu na to aby tu zvítězil má.

Mě ale zaujal jiný kůň z té pětice, která tu v trialu bojovala o vítězství. Krocoleon byl tehdy čtvrtý, když na „Elusifa“ mu scházela hlava, Aztek byl před ním o necelou délku. Když se tedy podíváme na kurzy, jaké mají tito koně a jaký má Krocoleon, tak je to fakt velký rozdíl. Asi booki vychází z toho, že se jednalo o nějakou náhodu.

Já musím přiznat, že tak jsem původně uvažoval taky, protože tento koník byl pro mě až dosud trochu „neviditelný“, i když zas až tak špatně neběhal. On už v roce 2016 byl druhý v Memoriálu E. Palyzové v Lysé, což je také v podstatě „klasika“ jen na trávě. Pak to zkoušel na krosech, tam se mu ale moc nedařilo. Koncem loňské sezóny se tedy vrátil k původní disciplíně a v říjnu zvítězil ve Wroclavi. O měsíc později to zkusil v Miláně, kde narazil na silnou konkurenci (tehdy druhý A Pigalle je zmíněn v jiném tipu), takže výsledné páté místo jistě nelze brát jako zklamání.

Z tohoto důvodu nelze vidět jeho poslední výkon jako nějaký „blesk z čistého nebe“.  Na startu by mělo být osm koní, trojici Nikan, Lamum a Aspire (všichni okolo 20:1) by na dotaci dosáhnout neměla. O vítězství by si to měla rozdat stejná pětice, jako před měsícem, já si z ní vybral toho s nejvyšším kurzem. Na to, aby byl Krocoleon do čtvrtého místa, musí předběhnout jednoho z favoritů. To už se mu podařilo naposledy a nevím, proč by to nemohl zopakovat, když od třetího místa ho tehdy dělila hlava. Zrovna tak kurz @ 12 na jeho vítězství mi přijde přehnaný a za menší vklad ho prubnu taky. Hodně štěstí!