Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Odpočinkové odpoledne s „Barabášem“ a sprintery

Ferdinand Minařík: Odpočinkové odpoledne s „Barabášem“ a sprintery

Hlavním dostihem v Chuchli je dnes Velká květnová cena. Ta bude mít na startu pouhou pětici účastníků a k sázení moc neláká. Tipy jsem si našel v jiných dostizích a jeden jsem si vybral ve slovenské Prípravné ceně.

Co se týče Velké květnové, tam je mírným favoritem Ideal Approach (2,3:1). Tomu to běhá hlavně v Bratislavě, i když velmi hodnotný výkon předvedl i v rámci EJC. Tehdy na měkké půdě udával tempo dostihu na 1800 metrů a nestačil jen na výjimečnou Venillii. Na tento výkon ale následně nenavázal a je otázkou, jestli se ke své oblíbené taktice dostane i dnes.

Hlavním soupeřem by měl být Duke of Darehorse (2,8:1), který ve Velké dubnové pole doslova roztrhal svým tempem. Síly mu došly těsně před koncem, ale porážka od Aldzarba a Sir Suna určitě není ostudou a má svojí hodnotu. Těžko odhadovat, jak se to bude na špici odehrávat dnes, možná by se mohl smát ten třetí vzadu, Master of Gold (3,85:1). Ten bude mít v sedle jezdkyni Musilovou, která se letos vrací po čtyřleté pauze. I když je určitě talentovaná, tak „Master“ není úplně jednoduchý na ježdění, a bude záležet na tom, jak si s ním poradí. Já tedy dnešní hlavní dostih vynechám, nějaké tipy jsem ale naše v rámcových dostizích, které jsou také slušně obeslané.

VCH 20. 5., 14:30, Stormico 1-3 @ 2,25:1 (tipsport), 2 body

Druhým dostihem dnešního programu je sprinterská cena III. kategorie na nejkratší vzdálenosti 1000 metrů. Na startu by mělo být osm rychlíků a favoritem je Poet´s Rock (2:1), který vypadá jako ideální typ na takto krátké dostihy. V Gomba handicapu byl sice až devátý, hnal se ale dost, takže zkrácení o 200 metrů by měl ocenit.

Nad jeho síly byla tehdy Anitschka (3:1), ovšem u ní by spíš mělo platit, že delší distance je pro ní lepší. Její letošní výkony nestojí za moc a asi nejlépe se ukázala v Maškově memoriálu na 1400 metrů. Já si myslím, že svoje kvality stále má, potřebovala by se ale chytit, a tento dostih, i když je to jen III. kategorie, mi nepřijde pro ní úplně ideální.

Na takto krátké trati se rozdíly v kvalitě koní smazávají a pokud bude někdo po startu rychlejší, je už pak v cílové rovině těžké ho dohnat. Rychle na nohou umí být třeba Manolla (6:1), která má na kontě vítězství z podobné trati ve Slušovicích. Nebylo by tedy takovým divem, kdyby se před Anitschku tady dostala.

Já si ale vybral jiného koníka s přiléhavým sprinterským jménem Stormico (10:1). Ten má stejný rating jako Manolla, ovšem tady ponese větší váhu. Na takto krátké trati by to ale nemělo hrát takovou roli, za minutu co se dostih odehrává se to tak nepronese. Stormico sice běhal delší distance, ovšem dost se hnal a žokejové museli krotit jeho temperament. Že kilometr by mu mohl sednout ukázal naposledy v Lysé, kde nestačil na jiného specialistu na tuto disciplínu, Epocha. Porazil ale Pale Martini, což je také velmi rychlý kůň.

Nakonec i Stormico už má na kontě triumf z podobně krátkého dostihu ve Slušovicích. To bylo sice v předminulé sezóně, podle poslední formy je ale vidět, že rychlosti má pořád dost. Já myslím, že pokud tady dobře odstartuje, měl by to do třetího místa zvládnout. Favorit je tu daný, ale jednu z klisen by porazit mohl. Můj kurz na to bych měl tak o tři desetiny níž. Další tip jsem si našel mezi tříletými vytrvalci.

VCH 20. 5., 16:30, Barabash – vítěz @ 4,5:1 (tipsport), 1 bod

Předposledním a šestým dostihem v Chuchli je dnes vytrvalecká cena IV. kategorie pro tříleté nezvítězivší na 2400 metrů. Obvykle se do takových klání moc nepouštím, na to jaká je to kategorie je to ale poměrně slušně obeslané a pár kvalitních koní na startu je.

Favoritkou je Lesana (2,25:1), která byla před měsícem druhá v o trochu delším dostihu. Tehdy zvítězil Be Master, který následně dokázal opanovat mostecký Derby trial, takže toto běhání má svojí hodnotu. Ovšem také je možné, že Be Master tehdy ještě nebyl v takové formě. Každopádně kurz na klisnu mi přijde dost nízký, prostě ukázala jeden dobrý výkon a hned je z ní taková favoritka.

Přitom je tu pár dalších koní, kteří už běhali lepší dostihy. To je třeba Play Rocka (2,85:1), která sice běhala zatím kratší distance, ovšem původ má jednoznačně vytrvalecký. Vloni byla mezi nejlepšími klisnami sedmá v Zimní královně, což je forma, která by tu na nejlepší mohla stačit. Trochu rozpaky budí její vstup do sezóny, když v Mimoni byla druhá. Tam asi měla zvítězit, ovšem je to dost specifická trať, která jí nemusela sednout. Já bych jí tady viděl jako aspirantku na vítězství, ovšem i kurz na ní je dost nízko. Je to jistě ovlivněno stájovou formou, jelikož rodina Vocáskových sbírá v úvodu sezóny triumfy jak na běžícím páse.

Z koní s vyššími kurzy a kvalitními původy je tu ještě Maripossa (15:1) a Mateesek (40:1). Prvně jmenovaná klisna zaběhla vloni celkem slušně mezi českými odchovanci a tady se představí poprvé pod novým trenérem. Ten druhý bude sice teprve debutovat, ovšem už i jiní vyslanci z této malé stáje dokázali hned při vstupu na „trávník, co znamená svět“, překvapit. Škoda, že tady nejsou kurzy vypsané do pátého místa, asi bych ho prubnul.

Já tady zůstal jen u sázky na vítězství, protože kurz co má Barabash mi přijde poměrně vysoký. I on už se vloni ukázal mezi slušnými koňmi a v Pražském zimním favoritovi byl šestý. Tam zaostal o necelé tři délky za Be Masterem, což bych viděl jako podobnou formu, jakou ukázala třeba Lesana. I vstup do aktuální sezóny měl dobrý. V kratším dostihu rozjel tempo a nakonec na druhém místě nestačil pouze na Cape Freedom, který v dalším svém startu soupeře rozdrtil rozdílem osmi délek.

V sedle „Barabáše“ bude dnes Jirka Chaloupka, který umí velmi dobře odhadnout tempo, což vidím jako další plus. Já bych šance tohoto líbivého koníka viděl o dost blíž kurzům, jaké tu mají favorizované klisny. Kurz na to, že Barabash se dnes vyčlení z „maiden“ kategorie bych dal tak alespoň o bod níž. Dá se vsadit i na to, že bude do druhého místa @ 1,9, což je jistě také hodnota. Nakonec k poslednímu tipu zamířím do Bratislavy.

Bratislava 20. 5., 17:10, Doremi Lafu 1-2 @ 2,75:1 (tipsport), 1 bod

Dnešní hlavní dostih v Bratislavě je Prípravná cena na 1200 metrů, a jak už název napovídá, jedná se o trial na sprint, který se odběhne už za dva týdny v rámci tradičního dostihového svátku, Turf Gala.

Favoritem je Holčákův Mr Right (1,85:1), což mi určitě nepřijde, že ten kurz na něj je „right“. On sice zvítězil v Mostě ve Svatováclavské ceně, kde nedal šanci nikomu z českých sprinterů, ovšem v Bratislavě zas tak suverénní nebyl. Triumfoval tam sice po svém příjezdu z ostrovů, ovšem Miss Trout (na startu i dnes @ 3:1) porazil po boji o hlavu, a jejich váhy jsou dnes přibližně stejné. V dalším bratislavské startu v září sice „Miss“ porazil větším rozdílem, nad jeho síly byl ale Culdaff, což zas není takové eso.

Kurz co je na něj dnes naznačuje, že by měl zvítězit lehce o několik délek, já si to ale nemyslím. Je to takový nohatý kůň, takže není divu, že ostré bratislavské oblouky mu tak nesedí. Také se jedná o jeho první start v sezóně a trenér Holčák je proslulý tím, že nechává své svěřence rozbíhat tak, aby jim forma kulminovala právě při vrcholech sezóny.

Poprvé se letos představí i už zmíněná Miss Trout, takže je otázkou jak bude fit. Stáj jejího trenéra a žokeje Línka má dobrou formu, takže by nebylo zas takovým divem, kdyby Mr Rightovi podzimní porážku vrátila. Kurz na ní bych ale viděl jako ok.

V poli je řada koní, kteří by do boje o vítězství zasáhnout neměli. To je třeba Robben Island (8,5:1) nebo Appalosa (13:1). Jsou to poměrně spolehliví koníci, kteří v podobných dostizích dokážou vydělat peníze. Takže tady bych je okolo čtvrtého – pátého místa viděl i dnes.

Já si zvolil stájového kolegu Miss Trout, jímž je koník se zvláštním jménem Doremi Lafu. Ten vloni běhal s elitou tříletých, když byl třeba šestý v Ceně trojročných žrebcov. Na tratích okolo míle se mu až tak nedařilo, a tak byl postupem času směřován na kratší distance. V říjnu byl na 1400 metrů o půl délky za Miss Trout ( i když ta tehdy nosila větší váhu), na stejné vzdálenosti vstoupil do sezóny vítězně.

Z těch koní, kteří by tu měli bojovat o triumf je tedy jediný, kdo už se stihl rozcvičit. Podle toho, že se tehdy po startu trochu hnal a žokej se s ním chvíli přetahoval, bych usoudil, že zkrácení o 200 metrů by mělo být krokem správným směrem. Když to shrnu vše dohromady, tak Doremi Lafu by se mezi dvojici favoritů vklínit měl, a podle mě by to nebyl žádný šok, kdyby stačil na oba. Hodně štěstí!