Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Paladdio může být slušný sprinter

Ferdinand Minařík: Paladdio může být slušný sprinter

Dnešní program v Chuchli je opravdu bohatý, oba vrcholy, jak Velká cena Prahy, tak St. Leger, jsou velmi kvalitně obsazeny. Bohužel, já jsem po návratu z dovolené mnoho času na studování neměl, takže si dnes vystačím s pouhými dvěma tipy, i když vybrat by se jich dalo víc.

Původně jsem plánoval i nějaký tip pro Slovenské Oaks, kde si myslím, že by měla svoji formu z naší edice vylepšit Maková Panenka. Ta tehdy vypadala, že se v průběhu kochala spíš krásami karlovarské dráhy než že by jí zajímalo nějaké závodění. S návratem na bratislavskou dráhu by měla ožít a alespoň „tabuli“ trefit. Dnes by se mělo jít v Bratislavě na měkké dráze, což by mohlo způsobit nějaké překvapení. Panenka jako jedna z mála v poli už zkušenost s podobným podkladem má, když vloni na podzim na „softu“ zvítězila.

Co se týče chuchelských dostihů, tak o nich se moc rozepisovat nemůžu, jelikož jsem nepostřehl, že dnes začínají už o hodinu dřív. V St. Leger je velkou favoritkou Blessed Kiss (1,7:1), což by asi i odpovídalo. Otazníkem je, kdo v malém poli bude diktovat tempo. Nedivil bych se, kdyby se minimálně první polovina dostihu odehrávala v „klusu“, což by jí asi moc nepasovalo. Odepisovat se jistě nedá Carmella (4,5:1), u níž se sice stále spekuluje o tom, že se na ní projeví náročná sezóna, zatím ale formu drží. Ze zbytku pole může být nebezpečný Cape Freedom (6,5:1), který naposledy ve Varech prohnal výborného Sir Suna, takže oproti klisnám už se porovnal se staršími. Na dvoukilometrové trati se v konci stále rozcházel, takže i s dnešní distancí by se měl srovnat (navíc pokud se půjde v pomalém tempu, tak by to neměl být problém pro většinu z pole).

Teď už ale k tipům.

VCH 2. 9. 13:00, Paladdio – vítěz/1-4 @ 25/3,85:1 (tipsport) 1+1 bod

Úvodním dostihem v Chuchli je klání V. kategorie na 1200 metrů, kde by na startu mělo být 12 koní. Dá se předpokládat vyrovnaný doběh, vyložený favorit tu není.

Nejnižší kurz vlastní Gansenblumchen (4,2:1), která podává celkem vyrovnané výkony, lépe by jí ale měla sednout o trochu delší trať. To se dá říct i o dvojici, jež jí v nabídce následuje, což jsou Bouřka (4,7:1) a Lakar (6,5:1). Jako vyložený sprinter se mi nezdá ani Makarská Podaca (6,5:1), Lafranco (10:1) sice umí být rychle na nohách, také by ale potřeboval klid na špici. To se ale v takto početném poli nejspíš nestane, společnost mu vepředu může dělat třeba Seresco (8:1), či Dark Alighieri (10:1).

V otevřeném dostihu tak může dojít k překvapení, a já myslím, že Paladdio je tu hodně přehlížen. Když se koukneme na jeho dosavadní papírové formy, tak ani není divu, že má takový kurz. Ve čtyřech životních startech mnoho soupeřů nepředběhl. Zjara ale také působil ještě hodně „zeleně“ a byl směřován na distance 1600 – 1800 metrů. To by vzhledem k jeho spíše překážkovému původu asi mělo logiku, ovšem v průběhu se choval spíš jako sprinter.

S žokejem se vždy hodně pral, a i když se mu ho podařilo přidržet, bylo vidět, že ho to musí stát spoustu sil. V cílové rovině tak vždy vytuhnul a ostatní ho předběhli. Teď se tedy představí poprvé na trati, která by mu podle jeho projevu měla být nejbližší. O prázdninách neběhal, takže by měl být odpočatý, navíc tady bude mít poprvé stínidla, což by mohl být ten správný „kick“, aby se odlepil od spodních pater handicapového ohodnocení.

Srovnání s ostatními soupeři moc není, přesto v květnu se ukázal na mílové distanci, kde na Makarskou Podacu ztratil necelých pět délek, nosil ale o 5 kg více. Tentokrát se jejich váhy srovnávají, klisna má ale téměř čtyřikrát menší kurz. I z tohoto důvodu mi těch @ 25 přijde jako nesmysl, podle mě by Paladdio měl mít max @ 10. Dá se vsadit i na „tabuli“, já jsem si ale tady udělal takovou lehčí „each way“, takže beru lepší kurz o místo výše. Pokud mu vyjde průběh, může i zvítězit, pokud ne, může skončit v poli poražených.

VCH 2. 9., 16:20, Father Frost lépe než Sagar @ 1,77:1 (tipsport), 3 body

Letošní Velká cena Prahy je hodně vyrovnaná, takže prupovídka „tady může vyhrát každý“ není v tomto případě úplně klišé. Z desítky startujících mají nejnižší kurzy koně, pro které by to měl být spíš přípravný start na EJC. Borsakov (5:1) běhal spíš kratší distance, Red Persian (4,8:1) a Noble Cliffs (5:1) zas jdou na start po delší pauze.

Situace je tedy otevřená, ani se nedivím, že hodně peněž jde na Lagara (16:1), který běhal celkem slušně v Itálii a vloni se neztratil ani při EJC. Trochu podceňovaný mi tu přijde i Facts and Figures (15:1), který byl naposledy třetí v Bratislavě, kde neztratil mnoho na tamního specialistu, Ideal Approache. Prostě celé to pole bych viděl kurzově víc „scuknuté“, než jak je to vypsáno.

Proto jsem si vybral raději „uličku“, když Father Frost (6,5:1) zvítězil v Chuchli o Derby dni v podobně našlapané míli a následně ve Varech pod nejvyšší váhou bral třetí místo. Obě dvě formy ho tu tedy posílají mezi nejlepší, navíc v sedle s multišampionem „Pinďou“ Janáčkem. Do duelu proti němu mi přijde tříletý Sagar (8:1) jako ideální kandidát. Pokud by měl být v poli nějaký „slabší článek“, tak mi přijde, že je to právě on. Jeho poslední dvě formy z Francie bych nebral vážně, protože tamní styl mu jako tempaři nemusel sednout. Příliš vysoko bych ale nebral ani jeho vítězství z jarní klasiky. Tehdy mohutnou koncovkou vydřel triumf, přičemž za ním skončil Forrest Gump, který následně v Itálii nestačil na průměrnou společnost. Třetí tehdy finišoval Mon Cheri, který zvítězil ve Slovenském derby, takže se jednalo o vytrvalce. Koně, kteří tehdy ve VJC finišovali na dalších místech, už pak neukázali zhola nic.

Tady se Sagar představí poprvé proti starším elitním mílařům specialistům, zatímco u něj ještě není jisté, která distance je pro něj ta pravá. Father Frost dokázal vloni bodovat i v italských Gd. Dostizích a momentální forma naznačuje, že ze svého umu nic neztratil. Uvidíme kam to bude stačit dnes, to že se před něj dostane tříletek, který ještě hledá svojí parketu, mi ale přijde krajně nepravděpodobné. Reálně bych ten kurz viděl tak okolo @ 1,5. Hodně štěstí!