Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: „Požehnanou“ pro Derby může být Kiss

Ferdinand Minařík: „Požehnanou“ pro Derby může být Kiss

Den D je tady. Po včerejších Pardubicích jsem neměl sílu sepisovat tipy večer, proto s nimi přicházím jako obvykle za 5 minut 12. Kromě tipu pro Derby jsem si vybral i dva koníky s vyššími kurzy.

Tipsport pro Derby nabízí i řadu speciálních nabídek, z nichž jsem si ovšem žádnou nevybral. Těžko říct, zda-li uspěje český či zahraniční jezdec, byť domácí mají „přesilovku“ 9 na 7. Možná trochu lákavější je sázka na to, z jaké země bude vítězný kůň. Moc nevěřím tomu, že vyhraje kůň s německým sufixem (1,65:1), asi trochu zajímavější je kurz na to, že vyhraje někdo, kdo byl odchován v zemi galského kohouta. „Francouzi“ mají na startu pět koní a dá se říct, že u čtyřech z nich by vítězství nebylo překvapením. I kurz @ 1,85 na tuto sázku není špatný. Dnes tipáč přidal i řadu duelů, ani z těch jsem si nakonec nic nevybral. V dostihu, kde je těžké určit, kdo bude alespoň do pátého místa, se těžko vybírá, kdo koho předběhne…

Taktéž jsem vynechal mílový dostih, protože ten mi přijde ještě o fous zamotanější, než vrchol dne, což už je co říct. Tak tolik na úvod a teď už k tipům.

VCH 24. 6., 14:30, Anitschka 1-4 @ 2,75:1 (tipsport), 1 bod

Jako druhý je dnes na programu v Chuchli plánován první vrchol odpoledne, sprinterská Cena společnosti TMM na 1200 metrů. Na startu by mělo být devět koní a o vítězství by se měli poprat asi dva z nich.

Těmi jsou Henrytheaeroplane (2,85:1) a Mr Right (3,15:1). Ty se spolu utkali naposledy v Bratislavě a o půl délky byl v cíli dříve prvně jmenovaný. Ten druhý ale běhá v Bratislavě hůř, a tak si myslím, že v Praze by „Right“ měl být ten správný tip.

Každopádně sprinty bývají vyrovnanou záležitostí, kde o překvapení není nouze, takže já jsem pátral dál. Dobrou šanci by měla mít i Benidiction (5,5:1), která je letos ve výborné formě. Dvě velká vítězství zaznamenala na trati 1400 metrů, jedinou porážku jí uštědřila Mayda (8,5:1) na dnešní distanci, ale na závodišti v Mostě. Právě na drahách s kratší rovinou se této mrštné ryzce daří nejvíc, i když i v Chuchli už zvítězila vloni v handicapu.

Obhájce loňského vítězství Hello Hobby (13:1) letos sice neběhá špatně, ale vypadá to, že do loňské formy mu něco chybí. Jedinou tříletým na startu je Rabbit Havana (12:1), která sice chodila mílové dostihy stylem start – cíl, ovšem proti starým ostříleným rychlíkům jí moc nevěřím.

Já si tedy vybral jinou klisnu, když Anitschka byla vloni v tomto dostihu třetí. Je pravda, že pohled na její letošní formy vypadá hrůzostrašně, ovšem ani vloni tomu nebylo jinak, a též byla nabízena ve vysokém kurzu @ 14. Ona má vždy slabé jaro, z nějakého důvodu špatně přezimuje. To bylo vidět i v padocku při letošním Gomba handicapu, když bylo vidět, že se ještě neprobrala ze zimního spánku.

Ovšem touto dobou se dostává do formy, o čemž přesvědčila před měsícem. Tehdy se postavila dokonce na trať pouhých 1000 metrů, kde jsem jí moc nevěřil. Ona se většinou rozbíhá pomaleji, takže na nejkratší distanci, kde je rychlý start důležitý, jsem si jí nedokázal představit. Tehdy jí ale žokej Zatloukal trochu po startu pomohl a do roviny tak točila v těsném sledu za prvními koňmi. Sice se jednalo jen o III. kategorii, soupeře ale přejela o čtyři délky, a přesto že žokej málem ztratil bičík, tak bez boje vyběhla rekord kilometrové trati.

Tento sprinterský dostih vypadá hodně vyrovnaně a já myslím, že Anitschka je tu v kurzu @ 20 až moc přehlížena. Vloni zde byla třetí, když i tehdy pár favoritů vyhořelo, já myslím, že něco podobného by se jí mohlo povést i letos. Kurz @ 2,75 na to, že bude alespoň čtvrtá si vezmu, já bych viděl podobný na to, že bude o místo lépe.

VCH 24. 6., 16:10, Always on Sunday 1-4 @ 2,2:1 (tipsport), 2 body

Pátým bodem programu je vrchol pro starší vytrvalce, tradiční Zlatý pohár, a na trati 2400 metrů půjde na start devět koní. Pole na první pohled celkem přehledné, na ten druhý ovšem skýtá celou řadu otazníků.

Jako „neprůstřelná“ tu vypadá dvojice Intisari (2,25:1) a Autor (5:1). Ti spolu bojovali naposledy v květnu v Bratislavě, kde proběhli cílem v tomto pořadí na druhém a třetím místě. Dělila je necelá délka, takže i z toho je vidět, že tady se bookies trochu moc přiklánějí na stranu Holčákova svěřence. Také vloni v rámci EJC dne ve stejně dlouhém dostihu byl Autor na druhém místě o téměř tři délky před tehdy čtvrtým Intisarim. Zajímavé u obou je ovšem i to, že od posledního květnového startu neběhali a vynechali slovenský vrchol při Turf Gala. Trenér Holčák řekl, že Intisari měl otlačené kopyto a měl kratší tréninkový výpadek. U Autora jsem nic nedohledal, ale nejspíš to bylo asi podobné.

Je tedy vidět, že favorité nejsou úplné „tutáče“, ovšem najít nějakou alternativu není snadné. Předloňský Derby vítěz Gontchar (5:1) se letos vrátil na dráhu po roční pauze, když v prvním startu jako favorit podlehl Amadeonovi, což je spíš handicapový kůň, který běhá i překážky. Při druhém startu dokončil v německém Gd. 2 dostihu poslední. Je tedy vidět, že není zatím v top formě, ke které by potřeboval i měkčí dráhu. A i když pořadatel zavlažoval celou dnešní noc, tak já spíš očekávám chuchelskou standardní „pružnou“ půdu.

O trochu vyšší kurz má Fantasticadventure (8,5:1), který běhá spíš kratší dostihy a nejvíc se mu daří v Mostě. Stejný kurz má Touch of Genius, který se vloni objevil na dráze jen jednou právě ve Zlatém poháru. Tehdy nevypadal moc fit a dokončil čtvrtý. Letos už je vidět, že se rozběhal a mohl by zatopit favoritům. Co se mi ovšem u něj nelíbí je jeho poslední start v italském Miláně, kde na třech kilometrech byl čtvrtý. Tato distance už je na něj moc dlouhá, a když si vezmu, že od tohoto startu uplynuly pouhé dva týdny, tak mám obavu, aby se na něm únava neprojevila.

Dostávám se tedy ke svému tipu, jímž je dvojnásobný vítěz tohoto dostihu (vloni a 2014).  Always on Sunday. Ten tehdy nastupoval do tohoto dostihu s jediným startem v nohách, když tehdy v Bratislavě dokončil jako desátý a poslední. On je též koněm, který nemívá dobrou první polovinu sezóny, a také se mu moc nevede na bratislavské dráze. Z tohoto pohledu nejsou jeho dva letošní starty tak špatné, když v mosteckém Smolíkově memoriálu dokončil čtvrtý, a při Turf Gala pátý.

Já myslím, že s návratem na chuchelskou dráhu opět ožije. Tady je hodně otazníků, co se týče favoritů, Always on Sunday sice letos nic velkého nepředvedl, tak je tomu ale u něj pravidlem. Podle mě, „Always“ tady pár soupeřů „sundá“ (možná i všechny, kurz @ 20 na dvojnásobného vítěze je fakt hodně). Čtyři soupeře z nichž některé jsem nezmínil by předběhnout měl, na to, aby byla sázka úspěšná je potřeba jeden z favoritů. Tedy nic nereálného, za mě fair @ 1,8.

VCH 24. 6., 16:50, Blessed Kiss – vítěz/1-3 @ 18/4,75:1 (tipsport), 1+1 bod

                                Darkolva 1-5 @ 2,3 (tipsport), 2 body

O Českém derby už toho bylo napsáno hodně, takže i já přispěji svoji trochou do mlýna. Jako poměrně zrádná „tutovka“ vypadá mírný favorit, německý Poldi´s Liebling (dlouho trvalo než na něj přišly nějaké peníze, ale teď už @ 4). Ten má sice daleko nejvyšší rating v poli, když jako vítěz Gr. 3 dostihu má známku 93 GAG. Ovšem letos se kvůli zdravotním problémům na dráze neobjevil a zprávy z jeho tábora nejsou úplně optimistické. U něj bych řekl, že jestli ho dali trochu dohromady, může zvítězit, jestli ne, nepřekvapí doběhem mezi posledními. Jeho trenér Wöhler se modlil za déšť, jelikož „Poldi“ běhá nejlépe na měkké až hluboké dráze, ovšem teď už je jistota že takové se nedočká.

Šance se tedy otvírá dalším, z nichž hodně sázený je vítěz hlavního trialu Saul (6,5:1). Já myslím, že bez peněz by odejít neměl, ovšem na sázení to není. On právě až ve Velké červnové si zajistil účast v Derby, kam byl posléze dohlášen. Je ovšem otázkou, jestli koně, kteří už v tu dobu měli účast ve vrcholu sezóny jistou, šli úplně „na doraz“.

To se týká i dalších dvou v cíli. Tehdy druhá klisna Carmella (18:1) má za sebou poměrně náročný jarní program, třetí Top One (18:1) je zas takový mohutný kůň, který by potřeboval klidný průběh bez strkanic. To ovšem v Derby moc nebývá.

Zajímaví tak můžou být další koně, z nichž nejzajímavější je asi vítěz slovenského trialu, Thisisthekey (10:1). To je také narostlý kůň u kterého bylo vidět, že bratislavská dráha pro něj není. Přesto se mu tam podařilo triumfovat pěknou koncovkou. Tady bude nejspíš chtít jít z lepší pozice, ovšem pak se může i stát, že takový finiš mít nebude.

Jako „finišmani“, kteří vyčkávají v závětří, se dá označit i duo trenéra Urbánka, Mon Cheri (10:1) a Oriental Glory (15:1). Ten první ale běžel nejdále míli, druhý jmenovaný zas musel před dvěma týdny absolvovat Červnový pohár, aby se do Derby kvalifikoval. Což to se určitě za ideální přípravu označit nedá.

Zmínit musím ještě francouzského hosta (byť českého majitele), jímž je Dragon (13:1). Líbivý koník absolvoval letos ve Francii dva starty, z nichž těžko něco usuzovat. Zatím je stále „maiden“ a nějak si nedokážu představit, že první životní triumf přijde právě v Derby.

Podceňovat se nikdy nedají svěřenci trenéra Františka Holčáka, z nichž jednoho jsem si vybral. Původně lepší měl být King Heart (15:1) a zjara také figuroval na vrcholu nabídky. Ovšem je hodně hektický a chuchelská dlouhá rovina pro něj nejspíš nebude to pravé. Tady žádá o nejvyšší startovní číslo a žokej Línek se pokusí něco „vyčarovat“.

Já si na sázku „do dálky“ vybral druhého zástupce z velkokarlovické stáje. Darkolva (13:1) běhal letos na Slovensku ty největší dostihy, jednou zvítězil, dvakrát se umístil. Naposledy byl o půl délky druhý v trialu (za Thisisthekey). U tohoto bělouše je často zmiňováno, že nebude vytrvalý, protože jeho otec byl sprinter. Jak ale uvedl Martin Cáp ve svém Derby zápisníku, vloni byl ten samý případ George Boole, který cílem nakonec proběhl třetí.

Já vycházím spíš z toho co jsem viděl a naposledy v Bratislavě na dvou kilometrech mi nepřišlo, že by mu v konci nějak docházely síly. Navíc jeho sprinterský otec dal už i pár slušných překážkových koní, takže bych z toho takovou vědu nedělal. Na vítězství mu nevěřím (šiml ještě nikdy České derby nevyhrál), ovšem do pátého místa je podle mě velkou šancí. Darkolva byl ve svých jedenácti startech vždy za peníze, trenér Holčák má koně na velké mítinky vždy nachystané na top formu a v sedle bude anglický žokej Jimmy Quinn. Ten už se v Praze představil v rámci EJC dne, kde se mi hodně líbil. Je to starý zkušený profík, hodně jezdí anglické „all weather“ dostihy, což tato „písková liga“ vyžaduje hodně ostré lokty, takže nějaká strkanice ho nepřekvapí. Když to sečtu, vidím tu spolehlivost na všech stranách a do pátého bych viděl reálně „even kurz“, tedy @ 1,8.

Dostávám se tedy k vítěznému tipu, kterým je druhá klisna v poli, Blessed Kiss. Ta běhá hlavně ve Francii, u nás se zatím představila jen jednou, v Karlových Varech. V tamním prvním „neoficiálním trialu“ smetla své soupeře rozdílem třídy. Tam Oriental Glorymu a Forever Dry nadělila bez vypětí víc jak čtyři délky, když ještě nemohla využít váhové výhody pro klisny. Tímto startem se vyhoupla mezi Derby naděje, z nichž se ovšem vytratila po dalším výletu do Francie.

Před měsícem se ukázala v dostihu na 2100 metrů a k tomuto startu se dá napsat snad jen fráze „too bad to be true“. Žokej jí musel podporovat víc než polovinu dostihu a cílem proběhla beznadějně poslední. Trenér se k tomu vyjádřil tak, že klisna špatně cestovala a navíc měla říji. Což by tak celkem i odpovídalo.

Pravda je ale i to, že i její první letošní francouzský start dopadl podobně katastrofálně. Pro mě je tady Blessed Kiss nejpodceňovanějším koněm dostihu. Pokud předvede něco podobného jako v dubnu ve Varech, musí bojovat o vítězství. Pokud ukáže něco jako ve Francii, bude nejspíš mezi posledními. Já teda na ní zvolil takovou „each – way“ sázku (vítěz a umístění 1-3). Dá se sice vsadit i do šestého místa, to si ale myslím, že v jejím případě moc neřeší. Hodně štěstí!