Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: „Proskočte“ se před Derby

Ferdinand Minařík: „Proskočte“ se před Derby

Už jen pouhý den zbývá do startu Českého derby, vrcholu české rovinové sezóny. V Pardubicích je ale dnes na programu II. kvalifikace na VP, tak proč si nezkrátit čas nějakými tipy?

Já jsem se „kvaldě“ ve svých tipech vyhnul, v tomto dostihu, kde není důležité vyhrát, ale hlavně přejít kurz, je tipování vždy ošemetné. Chvíli jsem uvažoval o sázce na specialistu kvalifikací, kterým je Zarif (7,5:1). Ten bude sezónu teprve zahajovat, což by u něj ale velký problém být neměl. Na to, že bude do třetího místa je kurz @ 2,25, což mi přijde celkem slušné, jelikož si nemůžu vzpomenout, kdy naposledy (a zda-li vůbec), nebyl Zarif v kvalifikaci 1-3.

Tipáč nakonec vypsal i umístění do sedmého místa, kde jsem nakonec neodolal sázce na Sisi Merble @ 3,5:1. Tu jsem měl v tipu i posledně, to ovšem spadla hned na druhé překážce. Takže tady jsou to ode mě takové „heart money“, což nikdy není moc na doporučení, takže sepisovat o tom něco je zbytečné. Tipy jsem si nakonec vybral v prvních třech dostizích a budu postupovat podle toho, jak jdou za sebou.

Pardubice 23. 6., 14:00, Azzo 1-3 @ 2,5:1 (tipsport), 1 bod

Prvním dostihem dnešního pardubického programu jsou proutěnky pro tříleté koně, což obvykle moc nevyhledávám. Kurzy jsou ale vypsané tak, že jsem se rozhodl, že alespoň za malý vklad to zkusím.

V osmičlenném poli totiž nemá s proutěnými překážkami skoro nikdo zkušenosti (kromě mého tipu je to ještě klisna Saint Sanka), dva účastníci dokonce zažijí tady dostihový debut. Favoritem je Lianel (1,7:1) ze stáje trenérky Vocáskové, která v podobných dostizích boduje pravidelně, což se ovšem podepisuje i na kurzu. Lianel měl vloni problémy s ovladatelností, letos už zvítězil lehce v Mimoni, takže už by to mělo být asi v pořádku. Tady ale zkusí skoky poprvé a v takovém kurzu to prostě pro mě není.

Za ním v nabídce následuje Viconte (5:1), který jako dvouletý zvítězil na kilometru ve Slušovicích a následně v Mostě bral třetí místo ve II. kategorii. Ukázal tedy slušnou výkonnost, ale také jistý temperament, který bude muset na dnešní trati krotit. Také se nedávno přestěhoval od svého dřívějšího trenéra, což je další otazník.

Třetím favoritem je tu polokrevný Forman (7:1). Ten absolvuje první životní start, a i když má dobrý překážkový původ, tak polokrevníci dozrávají později a ve třech letech by neměl mít tolik rychlosti, jako plnokrevníci. Následuje dvojice trenéra Váni Saint Sanka (7:1) a Flashpoint (8,8:1). Oba dva mají za sebou dva rovinové starty, kde neukázali téměř nic, drobná klisna už to zkusila na proutkách v Itálii, kde se jí ovšem vedlo podobně. Má ale aspoň zkušenost se skoky, což je nejspíš důvodem, proč má nižší kurz než její stájový kolega.

Já si tedy vybral druhého v poli, který už si překážky vyzkoušel v ostrém testu. Azzo se letos ukázal ve Slušovicích, kde v podobném dostihu jako je ten dnešní, bral těsné třetí místo. Tehdejším vítězem byl Kominik (od koho jiného než od Vocáskových), což je podle mě talentovaný kůň, a kdyby se ukázal tady, jistě by měl ještě nižší kurz než Lianel.

Azzo tedy při svém prvním překážkovém startu ztratil na vítěze něco přes dvě délky, což není skoro nic. Tehdy se šlo ve velmi pomalém tempu, ovšem ani dnes nepředpokládám, že by to měl být nějaký fofr. Důležité je, že skákal dobře, a to měl v sedle nezkušeného amatéra. Toho dnes střídá ostřílený Marcel Novák, což je celkem značný rozdíl. Tak jako tak, když se podívám na tuto sestavu, tak mi tu Azzo vychází spíš na druhé místo. Sázku do třetího místa tedy musím brát, vzhledem k tomu, že se jedná o nezkušené koně ale vklad nechám nižší.

Pardubice 23. 6., 14:35, Nikan 1-4 @ 1,92:1 (tipsport), 2 body

Druhým dostihem jsou v Pardubicích též proutěné překážky a v II. kategorii na 3400 metrů se schází zajímavá sestava, kde jsou zastoupeni začínající koně i protřelí veteráni. Já se přikloním na stranu matadorů, ovšem k tomu později.

I podle kurzů to vypadá na vyrovnaný dostih a trochu mě vrtá hlavou, jak se do pozice favorita (byť velmi mírného) dostala Yara (5:1). Ta byla ve svém posledním startu zadržena, což sice bylo na krosu, ovšem takoví koně nikdy sázející moc nevyhledávají. Na proutkách zaznamenala dvě druhá místa, ovšem vždy s velkým odstupem na vítěze.

Mezi šancové koně by tu tak měli být dva čtyřletí, kteří vloni běhali klasické rovinové dostihy. Jak Fighting Lips, tak Aeneas (oba 6,5:1) běhali letos v Itálii, ovšem více startů zvládl druhý jmenovaný. Ten se naposledy ukázal dokonce v Gd. 2 zkoušce, kde v závěru odpadl, tady by to ale mohlo stačit. Skokansky to od něj ale dokonalé nebylo. Něco podobného platí i o „Lipsovi“, který už na rovinách byl hektickým koněm a podobně se ukázal i při prvním překážkovém startu. To ho stálo dost sil a v konci už nestíhal. Třídou tedy oba platí za ty lepší v poli, ovšem zkušeností moc nemají.

Podobný případ je i Star (6,5:1),  který naposledy zvítězil v Bratislavě zadrženě. Ani on se mi svým projevem moc nelíbil, hodně se se svým žokejem přetahoval, a i když zvítězil zadrženě, za ním už velká kvalita nebyla. Třetí byl tehdy Mediciman (10:1), který sice oproti loňsku skákal líp, ovšem aby tady mohl pomýšlet na nejlepší, musel by se ještě o dost zlepšit.

Mě se tedy víc líbí v tomto dostihu dvojice matadorů trenéra Ševčíka, Čáriray a Nikan (oba 7,5:1). Prvně jmenovaný má dokonce nejvyšší rating v poli, ovšem sezónu teprve zahajuje a jeho parketou jsou delší dostihy. Mojí volbou je tedy ten druhý, už dvanáctiletý Nikan. Věk už má tedy úctyhodný, ovšem krátké proutěnky jsou jeho specialitou a vloni na ty mladší stačil.

Tady půjde na start jako obhájce vítězství, když po boji udolal Taj Mahala, který pak zvítězil ještě ve dvou dostizích. Nikan pak následně zvítězil v Pardubicích na krosu, o svém talentu pro proutěnky přesvědčil ale hlavně v Chuchli, kde v jednom z našich největších dostihů této disciplíny zvítězil o 9 délek (a to ještě udělal v průběhu velkou chybu, což se mu normálně nestává).

Důvodem proto, že je tady přehlížen, je jistě to, že při svém prvním letošním startu dokončil poslední. To bylo ovšem ve Zlatém poháru, který je už dost dlouhý, a také tam narazil na elitu našich „klasiků“. Ti už byli rozběhaní, takže tam se asi jiný výsledek ani očekávat nedal. Ovšem i s nimi se držel asi míli před cíl, pak už bylo vidět, že mu docházejí síly.

Teď se tedy vrací na svoji oblíbenou trať lehce nad dvě míle a na jednodušší proutěnky. Když se podívám na konkurenci, je tu sice několik mladých a nadějných koní, ti ovšem mají dost málo zkušeností, a také jejich skokanský projev není zatím bezchybný. Nevím tedy, proč by to Nikan nemohl zvládnout do čtvrtého místa, já bych ho v podobném kurzu viděl o místo lépe. I sázka na to, že tady obhájí vítězství, má své opodstatnění.

Pardubice 23. 6., 15:20, Vaxerton 1-5 @ 2,6:1 (tipsport), 2 body

Jako třetí dostih je v Pardubicích dnes steeplechase IV. kategorie na 3400 metrů a na startu by mělo být 14 koní. Pole je to velké, ale šanci na vítězství by si mělo dělat jen pár z nich.

Favoritem je New Finch (3:1), který tu v podobném dostihu zvítězil koncem května o 10 délek. Podle mě je to ideální typ pro takto krátké krosy a myslím, že do budoucna od něj ještě můžeme vidět velké věci. Je mu teprve pět let, takže může jít ještě nahoru, a kurz na to, že přidá další triumf bych viděl alespoň tak o půl bodu níž.

Druhým favoritem je totiž Kornelius (4:1), který na něj naposledy ztratil 13 délek. Nedokážu si představit, jak by tuto ztrátu mohl smazat, a myslím, že mezi tyto dva by se měl vklínit ještě někdo jiný.

Největší šance jsou tu přisuzovány dvojici trenéra Holčáka, Achsar (6,5:1) a String (8,5:1). Prvně jmenovaný tu byl naposledy druhý za Anakingem, který slavil vítězný comeback po delší pauze. Toto běhání vypadá na papíře dobře, ovšem mě se nezdálo, že vítěz by byl tehdy v takové formě, v jaké ho známe z minulosti. Také se jednalo o „klasiku“ a Achsar zkusí kros poprvé, takže je otázkou, jak se s novými překážkami a točením popasuje.

String už má s krosy víc zkušeností, když na nich dokázal několikrát vydělat menší dotaci. Naposledy šel v delším dostihu, v konci už byl unavený a na poslední překážce ztratil jezdkyni. Zkrácení distance by mu tedy mělo prospět, kurz na něj mě ale nijak neoslovuje. Když jsem si ale pouštěl jeho předchozí starty, narazil jsem na jiného koníka, který je tu podle mě přehlížen.

Na úvod sezóny byl String čtvrtý v dostihu na 4300 metrů a tam se ukázal i Vaxerton. Ten byl tehdy dost chtivý, takže část dostihu odvodil, nakonec z toho bylo pouze šesté místo. Poslední překážku ale skákal snad o deset délek dřív než String, pak mu ale došly síly, a v cíli byl o necelou délku za ním.

Dnes je tedy dostih téměř o kilometr kratší a to by Vaxerton se svým projevem měl ocenit. Nějaké zkušenosti už s pardubickým krosem má, což se tady o dost soupeřích říct nedá. Podle mě by měl mít podobný kurz jako už několikrát zmíněný String. Jeho šance na zisk dotace (tedy do pátého místa) ocenil bookmaker kurzem @ 1,45. Vaxerton má téměř dvojnásobek, což musím brát. Hodně štěstí!