Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Rekord Velké může být pokořen

Ferdinand Minařík: Rekord Velké může být pokořen

Zítra je v Pardubicích na řadě „Den D“ a já jsem si na Velkou pardubickou nachystal nějaké speciální tipy . Jeden hodnotný bet jsem našel i v Ceně Vltavy, takže pojďme na to.

Pardubice 14. 10. 14:10, Netto – vítěz/1-3 @ 14/3,5:1 (tipsport) 1+1 bod

Pátým dostihem slavnostního pardubického programu je Cena Vltavy na 4500 metrů. Na startu by mělo být 12 koní a hlavní favorité jsou tu dva.

Čelu sázkové nabídky vévodí Izynka (2,75:1), která je jistě velmi kvalitní klisnou a pro dobrý výsledek si šla i v srpnové kvalifikaci. Tam ovšem z nepochopitelných důvodů vybočila na anglickém skoku. Následně se ukázala v září v dostihu II. kategorie, který byl velmi slušně obsazen, takže výsledné třetí místo nelze brát jako zklamání. Ovšem nějak jsem si od této klisny představoval trochu lepší výkon.

Možná lepší volbou tak může být Turdus (3,85:1), který jí v tomto dostihu porazil o 8 délek. Distance by pro něj měla být optimální a kurz na něj je určitě lepší, než na favoritku. Za nimi už je to poměrně otevřené a třetí šancí je Vernois (6:1). Tomu je teprve pět let, přesto už zaujal v Ceně Peruána, kde doběhl na druhém místě za výborným Zarifem. Měl by jít ještě nahoru a podceňovat ho nelze. Každopádně z uvedené trojice vidím mírnou hodnotu na Turdusovi, kurzy na zbylé dva bych viděl jako ok.

S čím ale nemůžu souhlasit, je kurz na polského hosta Netto. Ten patří mezi širší špičku ve své domovině, tam se ale utkal i s několika velmi slušnými našimi koňmi. V červnu byl třeba třetí v Crystal Cupu, kde zaostal o 12 délek za Paretem, ovšem na pro něj příliš dlouhé distanci 5500 metrů. V trialu na Welkou Wroclawskou byl nedaleko sedmý, když neztratil moc na Poinsettiu a za sebou nechal Delight My Fire.

Z mého pohledu vypadá Netto jako poměrně spolehlivý koník, který je schopný v polské špičce dobíhat na dotovaných umístěních. Tady konkurence nevypadá až tak silně, jako ta, s kterou se v posledních sezónách měřil.

.Je pravda, že tady ho čeká neznámá oranice, či irská lavice, ovšem v kurzu, jaký je na něj vypsán, jsem ochoten jisté riziko podstoupit. Jistou zajímavostí je i to, že vloni ve Welke Wroclawske dokončil Netto na třetím místě o 5 délek za Izynkou. Přijde mi, že ta byla tenkrát v lepší formě, a když si porovnám kurzy na tyto dva koně, tak ten rozdíl je propastný. Hodnota je tady velká, kurz na jeho vítězství bych viděl tak poloviční než ten, který je nabízen. A teď už k vrcholu naší překážkové sezóny.

Pardubice 14. 10. 16:40, Hegnus – vítěz/1-3 @ 9/3:1, 1+1 bod

                                        Vajgaros – vítěz/1-7 @ 90/5,5:1, 1+1 bod

                                       čas vítěze 9:13,01 a méně @ 1,85:1 – ano, 3 body

                                        Mileryt dokončí – ano @ 4,5:1, 1 bod (vše tipsport)

Je to dost sázek na Velkou pardubickou, ale ve všech kurzech vidím hodnotu. Ty standardní sázky už byly rozebrány ve čtvrtek v našem studiu, takže to už rozepisovat nebudu. V podstatě bych jen opisoval jen to, o čem jsme se s Jardou Fabrisem bavili. Kurzy už šly od té doby dolů, ale Vajgoros má pořád @ 75 na vítěze, přičemž můj fair je anglických 33/1. Takže to se ještě vsadit dá, Hegnus už se s @ 6 dostal asi tam, kde být měl.

Standardní sázky tedy nechám být, zaujalo mě ovšem několik „speciálů“. Z toho co jsem viděl dnes v televizi to vypadá, že dráha bude zítra hodně rychlá. Není se ani co divit, letošní rok je extrémně suchý, a před pořadateli v Pardubicích smekám, že se jim podařilo dráhu dostat alespoň na hodnotu 3,3 pružná, jak byla oficiálně naměřena dnes.

Ale i tak bylo vidět, že koním to po tom krásně odsejpá a moc drnů za nimi nelétalo. Zítra se bude běhat i na vnitřku, který se zavlažit v podstatě nedá. Takže tam by to mělo být ještě rychlejší, a ani oranice by neměla klást velký odpor.

Myslím, že podmínky dost nahrávají tomu, aby zítra byl ve „Velké“ pokořen rekord. Ten drží před třemi lety diskvalifikovaný Nikas, který dokázal náročný dostih zvládnout v čase 8:55. Tehdy dostih rozjel Universe of Gracie, tentokrát by to měl být Bridgeur. I když se dá předpokládat, že někde „na náměstí“ žokej Myška tempo trochu přibrzdí, nejpozději někdo za velkou vodou už by se na něho měli začít tlačit ostatní.

Možná že ta hranice 9:13,01 nemusí na první pohled vypadat nějak lákavě, v porovnání s rekordem je to ale pořád skoro 20 sekund rozdíl. To už je celkem značná „pojistka“, já bych tento čas vypsal tak max @ 1,6.

Rychlá a dobře připravená dráha je i námětem pro další tip. V různých rozhovorech a diskuzích se hodně debatuje na téma, že v letošní Velké je „hodně koní, kteří tam nemají co dělat“. Ovšem z konkrétních jmen je zmiňován v podstatě jen největší outsider Mileryt (750:1, což asi by mohlo být i víc). Já myslím, že letos dokončí hodně koní, takže se nabízejí sázky jako „dokončí 12,5 koně“ @ 1,85:1. Tomu by asi mohla zabránit jen nějaká hromadná kolize, protože valná většina koní jsou velmi spolehliví skokani.

Mě se třeba hodně líbí kurzy na to, že dokončí Bridgeur (1,35:1) nebo Ter Mill (1,65:1), protože tam si skoro nedokážu představit důvod, proč by neměli doběhnout do cíle. Ale zas do akovky se to dát nedá, takže zkusím jinou variantu.

Jak už bylo napsáno, Mileryt je v poli tím nejslabším. To ovšem nevylučuje to, že by se nemohl dostat do cíle. Za poslední dvě a půl sezóny se mu to podařilo vždy, zvládnul i tři kvalifikace. To, že v nich mnoho koní nepředběhl, není tématem sázky.

Naposledy se dostal do cíle srpnové kvalifikace, kde na vítěze ztratil asi kilometr, ovšem doběhl. Já myslím, že to se mu může podařit znovu. Na jeho žokeji a trenérovi Machovi není žádný tlak, může se dostat do cíle klidně při předávání čestných cen. Fortuna měla původně na tuto dvojici @ 1,8, což mi přišlo dost optimistické, ale kurz, co má Tipsport vzít musím. Mileryt jistě nemůže mířit za vítězstvím, na to aby se podíval do cíle ale podle mě má, obzvlášť za podmínek jaké v Pardubicích panují. Hodně štěstí!

Statistika 2018: tipů 96 – vklad 162 – výběr 189, 83 –  roi 1,15

 

Nejúspěšnější tipy: Paladdio 25:1, Blessed Kiss 18:1, Iraklion 13:1