Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: „Rock“ může ve Varech překvapit

Ferdinand Minařík: „Rock“ může ve Varech překvapit

Ve včerejších Pardubicích při mně štěstí příliš nestálo, tak snad to dnes ve Varech bude lepší. Na hlavní dostih, Cenu Masise, si netroufám, zůstanu tak u jediného tipu v druhém vrcholu dne.

Vrchol dnešního dne má velkou favoritku v Near to be Rich (1,9:1), a je pravda, že to jakým stylem zdevastovala své soupeře při debutu, se jen tak nevidí. Na startu je ovšem protřelejší Falcon Baby (2,7:1) a je známým faktem, že koně z lotu rodiny Vocáskových nelze nikdy podceňovat. Nechám se překvapit, zda-li se Pegasu podaří odveta za Oaks, tipovat to ale radši nebudu. Co se týče ostatních, připadá mi, že Lauderdale (5,5:1) je kůň na delší distance než je ta dnešní, možná trochu podceňovaná je tady nejzkušenější v poli, Strassburg (15:1). Že by mohla ohrozit favoritky si nemyslím, ale do čtvrtého místa, kde má kurz @ 2, by to zvládnout mohla.

Já jsem si původně vybral do tipu jiného dvouletka, kterým je Amazing Gangster ve třetím dostihu. Připadá mi, že forma, kterou předvedl v Lysé, je lepší, než to co ve svých debutech předvedl Nemo nebo Filip. Kurz na naději trenéra Wroblewského byl @ 5,5, než jsem stihl sepsat tip, klesl o dva body. To už bych řekl, že je reálné, takže to nechám na každém, jak s tím naloží. Teď už ale k tipu.

KV 19. 8., 17:00, Standing Rock 1-3 @ 3:1 (tipsport), 1 bod

Druhým vrcholem dne ve Varech je cena II. kategorie na 2400 metrů, a i vzhledem ke statusu je slušně obsazená. V poli sedmi koní je velkým favoritem Touch of Genius (1,5:1), a i když svým ratingem ty ostatní převyšuje, ten kurz na něj mi přijde hodně nízko. Je pravda, že běhal jedničkové dostihy, kde se neztratil, naposledy byl čtvrtý v příliš krátkém Dolejšího memoriálu. Ovšem, co ho tak sleduji, tak mi přijde, že už by potřeboval i delší distanci, než je ta dnešní míle a půl. Potíž může být i v tom, že v malém poli nevidím nikoho, kdo by udal poctivé tempo. Pokud se půjde vlažněji, myslím, že mu to moc pasovat nebude.

Druhým favoritem je tříletý Be Master (4,5:1), který platil za „Derby naději“, do něj se ovšem nedostal. Byla z toho trochu aféra, a když se ukázal na startu handicapu II. kategorie v Mostě, byl velkým favoritem. Nakonec dokončil bez nějakého světlejšího okamžiku třetí. Na vině mohla být delší pauza, i to, že 2200 metrů v Mostě mu mohly být moc krátké. Dnes by měl jít asi lépe, v tomto kurzu mě ale moc neoslovuje.

Podobným případem je i další tříletý Mount Q (8,5:1). Ani on se nedostal do Českého derby, následně ve slovenské analogii ale dokončil předposlední. On útočí většinou z konce pole, což v Bratislavě optimální není, takže Vary by pro něj měly být lepší. Také bude mít poprvé stínidla a sázka na něj je o tom, zda-li ho to probere.

U dalších dvou v poli je trochu otazník ohledně distance. Vědma (8,5:1) naposledy v Mostě porazila Be Mastera o 4 délky, byla ale také třetí ve Dvojnásobné míli, takže možná je lepší na delší trati. Urbi Et Orbi (10:1) zase vyhledával dostihy na kratší vzdálenosti. Pokud se ale půjde v pomalém tempu, své šance mít může.

Dostávám se ke dvěma slovenským hostům, z nichž jednoho jsem si vybral. Trenér Stančík posílá na start i Lilfast (8,5:1), který vlastní ve své domovině rating 70,5 kg. Podle toho by měl být třetí – čtvrtou šancí dostihu, čemuž odpovídá i kurz. Podle svého jména je „malý a rychlý“, a také běhá na těch menších drahách. Uvidíme, jak se mu bude líbit lázeňská dráha.

Zajímavé je, že jen o půl kila níž je na Slovensku hodnocený jeho stájový kolega Standing Rock. Ten sice v první polovině sezóny nic velkého neukázal a ve Slovenském derby šel na start jako jeden z největších outsiderů.

Nakonec dokončil jako sedmý, což zas nebylo tak špatné. Mount Q tehdy porazil velkým rozdílem, o dvě délky před ním dokončil Darkolva. Což si troufám říct, že ten kdyby tu byl na startu, tak by patřil mezi favority. Standing Rock je podle kurzů tím výrazně nejhorším v poli, s čím nemůžu souhlasit. Jeho výkon ve Slovenském derby nebyl tak špatný, jak na papíře může vypadat, handicap má přibližně stejný, jako koně, kteří tu mají skoro o polovinu nižší kurz. Je to takový narostlejší koník, takže Vary by se mu mohly líbit víc než Bratislava. Nevidím tedy důvod, proč by tady měl být nejhorším, a víc faktorů nahrává tomu, že by měl alespoň o to třetí místo zabojovat. Mount Q v Bratislavě porazil v pohodě, a ten má na umístění @ 1,8. Takže asi tak, hodně štěstí!