Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Tenhle „Králík“ má křídla

Ferdinand Minařík: Tenhle „Králík“ má křídla

Dnes je v Pardubicích na programu I. kvalifikace na Velkou pardubickou. Já jsem si našel tip tam, ale i v zajímavě obeslaném dostihu, který následuje po ní.

Pardubice, 16:30, Sisi Merble 1-5 @ 7:1 (tipsport), 1 bod

I. kvalifikaci na Velkou pardubickou by mělo jít na start 12 zájemců o start našeho překážkového vrcholu a favoritem je vítěz loňské „Velké“, No Time to Lose (2,5:1). Ten sice na podzim zvítězil na hluboké dráze, o tom, že umí zaběhnout i na pevnějším podkladu ale přesvědčil právě před rokem, když byl po boji druhý za Zarifem. Tomu se právě v kvalifikacích vždy dařilo, takže s favorizací Váňova svěřence lze souhlasit. Jistá rizika tkví v tom, že jako vítěz VP už má start v tomto ročníku zajištěn.

Na startu budou i mladší nadějní koně jako Tzigane du Berlais (7,5:1), Theophilos (8:1) nebo Talent (13:1). Kromě toho, že jejich jména začínají na „T“ mají společné i to, že takový dostih okusí poprvé v kariéře a bude záležet na tom, jak se popasují s distancí 5800 metrů. Tu nemá vyzkoušenou ani Vicody (7,5:1), ovšem že by jí zvládnout měl dává tušit jeho lehké vítězství z Ceny Labe, kde nadělil 9 délek „Tzigánovi“. Oproti zmíněné trojici má výhodu i v tom, že už se rozcvičil čtvrtým místem v Úvodní cross country Koroka.

Na startu je i řada dalších zajímavých koní, mě se jedná ale o ti podceňované. Tím by mohl být třeba třináctiletý veterán Universe of Gracie (33:1), který už se také rozběhnul před třemi týdny. Na Vicodyho před třemi týdny ztratil na pátém místě hodně délek, bylo ale vidět, že start potřeboval. Žokej ho musel podporovat minimálně polovinu trati, takže dnes by měl ocenit i nárůst distance.

Já jsem si ale nakonec vybral jedinou klisnu v poli, Sisi Merble (100:1), protože nevím, proč zrovna ona by tu měla být až takovým outsiderem. Já si nemyslím, že by tu měla zvítězit, kurz na ní ale by pasoval tak na koně, který jde ke druhému životnímu startu a běhal jen někde na provinciích. Přitom tato kobylka dokázala být vloni třetí v poslední kvalifikaci. Ta byla sice slabě obsazená, je ale vidět, že kurz dostihu i distanci zvládne.

Tehdy zvítězil Power Zar (20:1), na něhož ztratila něco přes dvě délky. To není nic výrazného, rozdíl v kurzech je ale značný. V posledním loňském startu se Sisi Merble ukázala v Ceně Labe. Tam si myslím, že hluboká půda jí moc nesvědčila, přesto šesté místo nebyl žádný propadák. Pátý před ní byl Stretton (22:1) a i tady je ten rozdíl v kurzech značný.

Já si myslím, že „Sisi“ by měla mít přibližně takový kurz (tedy na vítěze max. @ 30). U by měla být záruka, že do cíle se dostane. V Pardubicích to zná a skokanka je spolehlivá. Když porovnám její kurz do pátého místa s těmi, za kterými vloni nezaostala o moc, tak ti mají okolo @ 2,5. Kurz 7 na to, že Sisi Merble dnes zvládne „tabuli“ tedy musím brát. A teď ještě k následujícímu dostihu.

Pardubice 26. 5., 17:05, Rabbit Hawk Wing – vítěz @ 7:1 (tipsport), 1 bod

                                                                         1-3 @ 2:1, 2 body

Po první „kvaldě“ je na programu cena III. kategorie na 4400 metrů, ta je ovšem velmi slušně obeslaná. Vždyť na startu bude i Nikas (20:1), diskvalifikovaný vítěz VP z před dvou let. Tomu se sice od té doby už nedaří, změnil už žokeje i trenéry, ovšem i tak bych řekl, že bookie trochu riskuje. Tento koník má celkem velký fan klub a jistě ho jeho fanoušci podpoří. Já si tedy nemyslím, že by tu mohl zvítězit, ale třeba i do pátého místa má kurz celkem zajímavý.

Mě zaujalo i to, že favoritem je tu nový francouzský nákup, Call of Outy Klass (3:1). Ten běhal ve své domovině na menších drahách, a i když získal tamní slušný rating 59, tady ho čeká něco úplně jiného. Uvidíme, jak si poradí třeba s oranicí i jinými pardubickými specialitami. Co jsem viděl jeho francouzské starty, tak mi i přijde, že distance už mu může být trochu dlouhá. Každopádně favoritem je tu kůň, o kterém toho moc nevíme.

To samé platí i o Dulcar de Sivola (7,5:1). I on se u nás představí poprvé, a i když ve Francii měl nižší handicap než ten dříve zmíněný, je zajímavé, že má kurz víc než dvojnásobný. Mě přijde, že jeho formy jsou přibližně podobné. To ovšem dnes nemusí moc znamenat, nejdůležitější bude to, jak si oba poradí s pardubickým kurzem.

Ze zbytku dvanáctičlenného pole už mě nikdo moc neoslovuje, snad s výjimkou Turoni (10:1). Ten už se ukázal při prvních pardubických dostizích a dokončil druhý. Teď půjde na delší trati, myslím ale, že by se mu to mělo líbit.

Já si vybral koníka, který už má letos také start v nohách, a tím je Rabbit Hawk Wing. V Prvomájové steeplechase v Lysé byl třetí, což si myslím, bylo velmi slušné, protože ani tam se mu moc nevěřilo. On byl asi před dvěma lety nadějí do VP, ovšem to se nenaplnilo. Je třeba ale říct, že ho potkala řada spíš smůlovatých pádů. Vloni třeba ztratil jezdce v I. kvalifikaci po klopýtnutí za překážkou, v dalším startu, který byl až na podzim zase skočil při Ceně Vltavy přímo do příkopu.

Jak už jsem napsal, ty pády byly spíš dílem smůly, než tím, že by to byl špatný skokan. O tom nakonec přesvědčil i v Lysé, kde si s překážkami poradil bez problémů. Navíc toto závodiště, kde se téměř neustále točí by pro něj nemělo být optimální. On je narostlý kůň, který potřebuje cválat. Naposledy to zkusil z čela, což si myslím, že by nebylo špatné ani dnes.

Ať to dopadne jakkoliv, pro mě je tady mírný favoritem právě Rabbit Hawk Wing a já bych viděl jeho šance asi v takovém kurzu, jaký má momentálně „neznámý“ francouz. Já ho podpořím i sázkou do třetího místa, pokud předvede něco podobného jako v Lysé, tak nevidím důvod, proč by to neměl zvládnout. Hodně štěstí!