Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Uvidí Chuchle další klasický „gamble“?

Ferdinand Minařík: Uvidí Chuchle další klasický „gamble“?

Dnes se v Chuchli odběhne první díl klasické trojkoruny, Velká jarní cena. Ta bude jistě ostře sledována i bookmakery Tipsportu, protože po týdnu je opět nejsázenějším koněm ten, který byl vypsán s téměř nejvyšším kurzem.

O tom se zmíním v rozboru na tento dostih, já jsem si tam našel ještě jednu „uličku“. Další tip mám pro handicap II. kategorie, začnu ale druhým dostihem na maratónské distanci, který je velmi zajímavě obeslán.

VCH 13. 5., 14:15, Noble Fox 1-5 @ 2,25:1 (tipsport), 2 body

Druhým dostihem chuchelského programu je maratónský test III. kategorie na distanci 2800 metrů a favoritem zde nemůže být nikdo jiný než Derby vítěz z roku 2016, Gontchar (1,9:1). Ten se vloni na dráze kvůli zdravotním problémům neukázal, pokud ale bude aspoň trochu fit, zvítězit by tu měl.

Jistě pro svůj comeback by si přál jinou, než očekávanou pevnou dráhu, takže na jeho zaváhání by měla čekat dvojice Amadeon a Fightning Lips (oba 6,5:1). Ten první už se věnuje i překážkám, to ale i koní z jeho stáje není nic nevídaného, takže by to problém být neměl. Druhý jmenovaný má vysokou třídu, o čemž svědčí třeba jeho páté místo ze St. Leger. Je poměrně temperamentní, takže bude potřebovat, aby to tu někdo pořádně rozjel.

Tato trojka by měla být daná, za nimi už je to ale celkem otevřené. Dobré šance na zisk nižší dotace by měla mít dvojice klisen trenéra Pirucha, Concord of Gracie a Wawe of Gracie (obě 12:1). Obě už na podobně dlouhých tratích zaběhly, a i když vyšší rating má „Wave“, tak mě se líbí víc „Concord“.

Ta vstoupila do sezóny vítězně v handicapu na 2200 metrů a zajímavé je to, že za ní tehdy dokončil třetí Noble Fox. Tehdy na ní ztratil nějaké čtyři délky (a to jeho jezdkyně téměř nepoužila bičík), teď jsou ale váhy nastaveny tak, že by jí mohl porážku vrátit. Pro oba dva platí, že čím delší trať, tím lepší. Také Fox má na kontě čtvrté místo z loňské Karlovarské dvojnásobné míle.

V úvahu pro páté místo přichází snad ještě Kopretina (10:1), která sice byla v karlovarském maratónu třetí, pak už se jí ale moc nedařilo a také změnila stáj. Otazníkem je Mormill (40:1), který má na kontě jen jediný start. V něm se postavil našim elitním sprinterům, a i když cílem doběhl poslední, tak to byl velmi slušný vstup do kariéry. Tady se bude muset poprat s dvojnásobnou tratí a mám takový dojem, že to už na něj bude příliš.

Mě teda tady Noble Fox vychází celkem dobře na to, že bude alespoň pátý. Je už mu sice devět let, výkony podává ale pořád spolehlivé a nemá žádné velké výkyvy formy. Také stáji se na úvod sezóny vede velmi dobře. Pokud by tedy tento její zástupce vyběhl svůj standart, měl by to „na tabuli“ zvládnout. Fair bych viděl tak @ 1,8. Dalším dostihem, který jsem si vybral je ten následující.

VCH 13.5., 14:45, Riverton 1-3 @ 2:1 (tipsport), 2 body

Třetím dostihem v Chuchli je handicap II. kategorie na 1800 metrů. Na startu by měla být pouhá šestice koní, takže už jen z tohoto pohledu sázka do třetího místa v takovém kurzu vypadá zajímavě.

Favoritkou je klisna Coffola (2,35:1), která byla vloni čtvrtá v Jarní ceně klisen, stejné umístění brala i v Oaks. Podle všeho, tam už jí trať byla příliš dlouhá, takže tato „zlatá střední cesta“ by pro ní asi měla být optimální. Já této klisně nějak nemůžu přijít na chuť, možná i proto, že je pojmenovaná podle tohoto pro mě nepoživatelného nápoje. Každopádně kurz na ní mě nijak neoslovuje.

To je případ i u Vossolie (3:1), který tu naposledy zvítězil o kategorii níž. V posledních třech startech je neporažený a u něj platí, že je to můj oblíbenec. Ovšem je třeba přiznat, že při jeho posledním triumfu si ho nechali soupeři příliš utéct, což už se nejspíš dnes nestane.

Tempo by mělo být poctivé, což by mohl být problém pro dvojici Sheik Yerbouti (6,7:1) a Honzik (8:1). Podle všeho by míle pro ně měla být stropem. Klisna Loop Love (7,5:1) zas preferuje spíš delší tratě. Naposledy podala dobrý výkon v Mostě, kde na startu zaostala dobrých pět délek, přesto dokázala přiběhnout s polem. Toho se tady ovšem bude muset vyvarovat, na očekávané rychlé dráze se ztráty budou vymazávat těžko.

Mojí volbou je tedy Riverton, jelikož nevím, proč zrovna on by tu měl být tím nejhorším v poli (vítěz @ 9). On vloni běhal na jaře s elitou tříletých, ve Velké jarní byl šestý, o místo hůř doběhl ve slovenském Starohájském kritériu. V létě se ve Varech ukázal proti starším mílařům a zaznamenal tam jedno vítězství a čtvrté místo v Lázeňské míli. Všechno to jsou kvalitní formy, jediný výpadek přišel na konci sezóny v Chuchli, kde v podobném handicapu jako dnes skončil mezi poraženými. To bylo v září, měl za sebou velmi náročnou sezónu a pak už ho trenér nechal odpočívat.

Z toho bych teda nedělal nějaké velké závěry. Třídu na tuto společnost má Riverton určitě a zkraje sezóny zaběhnout umí. Nemyslím si ani, že by dnešních 1800 metrů na něj mělo být moc, i když míle je pro něj asi lepší. Dá se očekávat, že Vossolie to „vosolí“, pokud bude číhat někde za ním, na pevné dráze už by se v rovině velké přesuny dít neměly. Fair kurz do třetího tak o dvě až tři desetiny níž za mě. A teď už k hlavnímu dostihu.

VCH 13. 5., 15:25, Forrest Gump lépe než Mon Cheri @ 2,35:1 (tipsport), 2 body

Hlavním dostihem je dnes Velká jarní cena. V jedenáctičlenném poli je velkým favoritem Sagar (2:1), který po vítězství v Ceně zimního favorita deklasoval soupeře i v trialu na dnešní dostih. Favoritem je tedy oprávněným, ovšem ten kurz na něj mi přijde celkem nízký. V poli se totiž nachází řada koní, s kterými se ještě neutkal.

Jako jeho největší soupeř je zmiňován Mon Cheri (5,5:1). Ten vloni běhal ve Francii, kde dosáhl na rating 36,5, a dobře se uvedl i při prvním letošním běhání. V Bratislavě v Ceně trojročných žrebcov předvedl působivou koncovku, a i přes kolizi v cílové rovině bral třetí místo. Dá se tedy předpokládat, že delší cílová rovina by mu měla svědčit více, nejspíš bude muset být ale v průběhu aktivnější.

Je zde celá řada dalších koní, co se týče kurzů, tak nejzajímavěji vypadá další „francouz“, Planseur (15:1). Ten měl vloni handicap stejný jako Mon Cheri, po prvním letošním běhání mu byl snížen na 35,5. Ovšem tehdy v Lyonu žádnou ostudu neudělal, když v tamním class 2 dostihu bral sedmé místo. Svěřenci trenéra Koplíka obvykle potřebují zahřívací start, ten první se také odehrál před měsícem, kdy se u nás ještě moc trénovat nedalo.

Není tedy divu, že po otevření nabídky šel open kurz @ 27 rychle dolů. I těch momentálních 15 bych ale řekl, že má svojí hodnotu, vezmeme – li v úvahu, že ve Francii skoro stejně hodnocený Mon Cheri má kurz třetinový.

Já když jsem si ty účastníky dnešní klasiky prohlédl, tak mi přijde, že právě Mon Cheri je tady celkem přeceňovaný. To jistě vychází z toho, že minule předvedl pěkný finiš, a takoví koně jsou na trhu vždy populární. Ovšem vzpomeňme si, jak třeba minulý týden dopadla Love Connection… Tito koně, když v průběhu musí bojovat o pozice, tak je to stojí také nějaké síly, a pak se stane, že na finiš už jim jich moc nezbývá.

Já si do duelu vybral svěřence trenéra Tůmy, protože mi přijde, že on může být pro favorita větší hrozbou. Forrest Gump debutoval vloni v září a na tehdy už rozběhaného Sagara ztratil necelé čtyři délky. Pak se mu postavil v Mostě, kde Sagar zvítězil start – cíl, Forrest byl od něj vzdálen tři délky jako druhý v cíli. Tehdy s přibližně stejným rozdílem točil do roviny a náskok už zkrátit nedokázal.

Já myslím, že dnes by se mu mohl přiblížit více, i když půjde na start letos poprvé. Stáj trenéra Tůmy už se dostala do formy a v sedle bude italský žokej Convertino, který už v Chuchli párkrát jezdil. Pokud bych měl tedy ohodnotit šance obou koní v tomto duelu, tak Forrest Gump @ 1,9 max, víc ne. Takže jak se říká: „Run, Forrest, run!“ a hodně štěstí!