Ferdinand Minařík: V lázních si připijte „Coffolou“
Derby je za námi, a i když na sociálních sítích toto téma víří stále, Chuchle si vybírá prázdninovou pauzu. Pozornost se dnes bude tak soustředit do Varů, kde je po zrušení Váňova poháru hlavním dostihem Letní cena klisen.
Protože dnes jsem si mnoho tipů nevybral, zbývá mi chvilka času, abych se i já vyjádřil k tomu našemu Derby. To bývá označováno jako nehezké až nekorektní, s čímž se sice dá souhlasit, přesto mě překvapuje, že to zaskočilo až tolik lidí. Ani mě se Derby nelíbilo, šlo se v pomalém tempu a těch strkanic tam bylo opravdu hodně. Tak to ovšem v tomto dostihu bývá a není tomu tak dávno, co žokej Línek opustil sedlo krátce po startu. Derby je prostě nejvíc, je to vrchol sezóny, jde zde o peníze a také o prestiž.
Když si pročítám ty diskuze na sociálních sítích, tak to na mě dělá dojem, že takové Derby bylo jen to letošní, a že se to může stát jen u nás. Ani v jednom případě nemůžu souhlasit. Já jsem tento dostih jezdil asi třikrát a vždy jsem si v průběhu připadal jak ve ždímačce. Žokejové jsou prostě placeni za to, aby splnili vize a přání majitelů, a i když v nějakém menším dostihu můžou trochu improvizovat, tak v Derby to neplatí. Nikdo nechce být první, ani poslední, a na vysněnou třetí – čtvrtou pozici se prostě šestnáct koní nevejde. Proto tento dostih vypadá tak jak vypadá. Žokejům bych vinu nedával, ten kdo bude dávat ostatním přednost, si nejspíš v příštím ročníku nesedne. A přísloví „Derby vyhrává ten nejšťastnější“ znám od doby, kdy jsem chodil na dostihy jako malý. Nevzniklo tedy před pár lety a nejspíš má své opodstatnění.
Druhá věc je ta, že někdo může nabýt dojmu, že takhle se jezdí jen u nás. Pokud někdo sleduje velké dostihy v zahraničí, tak ví, že i tam se podobné velké zkoušky neobejdou bez ostrých loktů. Vzpomínám si, jak jsem komentoval francouzské Oaks (tedy Prix de Diane) v roce 2016, a když jsem si ho pustil znova, bylo našemu letošnímu Derby celkem podobné. S tím rozdílem, že u nás nikdo z žokejů nezůstal ležet uprostřed cílové roviny.
Derby rovněž přináší překvapivé výsledky, což ale ani to není nějaké české specifikum. Loňský vítěz Joseph se sice dnes ukáže poprvé na překážkách, ovšem vloni vyhrál Epsom Derby kůň s překážkovým původem a jistě tým okolo velkostáje trenéra Aidana O´Briena měl o vítězi jiné představy. Wings of Eagles už začíná připouštět a jsem zvědavý, jak se budou u něj vyvíjet připouštěcí poplatky.
No a když už jsem se dostal k anglickému Derby, musím ještě nakousnout téma distančního optima. Což to bylo také probírané, jakoby jen u nás běhali tento dostih i jiní koně než vytrvalci. Letošní vítěz 2000 Guineas, Saxon Warrior, byl svým trenérem označen jako kůň pro „middle distance“. To ovšem nebránilo tomu, aby šel na start v Epsomu jako horký favorit. Jeho stáj, přesto že měla v dostihu téměř polovinu koní, neposlala nikoho z nich jako vodiče, a dostih se tak odehrál v nijak závratném tempu. „Warrior“ se v rovině dostal do menší skrumáže, ale ani tak nedokázal zrychlit, a dostih dokončil na čtvrtém místě (z triumfu se radovala jiná mega stáj – Godolphin). Včera v irském Curragh měl šanci na reparát a tentokrát už mu dostih rozjel vodič. Ten nasadil svižnější tempo, favorit (v téměř stejném kurzu jako v Epsomu) se před něj ale nedostal a cílem proběhl jako třetí. Vítězství slavil trenérův syn Joseph s koněm, který se teprve před měsícem vymanil z „maiden“ kategorie. Svěřenci jeho otce Aidana zaplnili kompletní zbytek „tabule“, což by jistě pro jiného trenéra byl výsledek z říše snů, ovšem nevím, zda-li to tak vyhodnotí i v Coolmoru…
Tolik tedy na úvod. Možná si někdo řekne: „Co tím chtěl básník říct?“. Asi to, že Derby je bláznivý dostih, který přináší překvapivé výsledky. Sem tam ho běhají i mílaři a někdy ho vyhraje překážkový kůň. To se asi nezmění a jsem zvědavý, jak si dnes poradí Joseph v nové disciplíně. Jestli zvítězí nebo ne, to o kvalitě loňského Derby nic neřekne. O tom spíš vypovídá francouzské vítězství Black Canyona, za které obdržel tamní známku 40,5.. Tolik tedy na úvod a teď už k tipům, kde začnu s klisnami.
KV 1. 7. 15:30, Coffola – vítěz @ 2,2:1 (tipsport), 2 body
Hlavním dostihem je dnes ve Varech Letní cena klisen na 2000 metrů a situace je zde podobná, jako v posledním dostihu dne, dvojkové mílové zkoušce. I tam by se mělo jednat v podstatě o match mezi dvěma koňmi a bookmaker ho vypsal jako „uličku“. Jak Hidden Flame, tak Sir Sun mají stejný kurz @ 1,85, a těžko se přiklonit na jednu či druhou stranu.
Tak by tomu bylo i v případě klisen, ovšem tam je více favorizovaná Saša (1,9:1). Ta je stejně jako Coffola letos neporažená a u obou dvou platí, že při svých dvou triumfech nemusely moc bojovat. Obě dvě narazily na kvalitní soupeře a pro obě by měla být distance dvou kilometrů optimální. Tady už v podstatě není o čem psát, ve vyšším kurzu se musím přiklonit na stranu Coffoly. Jediný detail, který ještě musím zmínit, že jsem jí viděl v padocku před jejím vítězstvím v Červnovém poháru, a zdálo se mi, že oproti loňsku celkem zmohutněla. Její dvě loňské prohry se Sašou (ovšem v Jarní ceně klisen to bylo o krátkou hlavu), tak nemusí mnoho znamenat. Tohle je tak čistý „value bet“, kde bych šance obou sokyň viděl ve stejném kurzu.
Pokud by se před ně někdo dostal, bylo by to velké překvapení. Podle mě ale slušné šance na zisk bronzu tady má stájová kolegyně Saši, Queentera (do třetího @ 1,9). Ta se ukázala v posledních dvou startech v Bratislavě, kde dostih vodila, ale bylo vidět, že se vůbec nekoncentrovala. Tady by to snad měla rozjet tempařka Tialine (7:1), což by se jí mělo líbit. Jedna sázka mi ale v tomto dostihu stačí. Takže tolik bleskový tip a teď ještě k následujícímu handicapu.
KV 1. 7., 16:10, Iman 1-4 @ 2,75:1 (tipsport), 2 body
Pátý dostih ve Varech je handicap III. kategorie nazvaný Cena karlovarského symfonického orchestru. Vzhledem k tomu, že je start dvoukilometrového dostihu naplánován s větší pauzou, předpokládám, že symfonici zpříjemní divákům odpoledne svým vystoupením. Vloni jsem to ve Varech viděl (a slyšel) a musím uznat, že je to od pořadatele dobrý nápad.
O symfonicích zde ale psát nechci. Na startu „jejich“ dostihu by mělo být deset koní a favoritem je letošní „smolař roku“, Barabash (2,2:1). Ten už sice letos jednou zvítězil, ovšem dostihová komise mu triumf krátce po dostihu odebrala. Následně mu ho sice dostihový soud vrátil, takže v kolonce vítězství už má jedno zaznamenáno, počkal si na něj notně dlouho. V dalším startu měl pak kontakt s jiným koněm, a kdyby nebyl „Barabáš“ tak urostlé postavy, nejspíš by opustil dostihovou dráhu. Takhle se na ní sice udržel, víc než druhé místo ale nestihl. Pro mě je tady oprávněným favoritem a myslím, že do budoucna by měl být velmi slušným koněm, zas si ale říkám, aby ho ta smůla nepotkala do třetice. Kurz vidím jako fair a mě už letos stál dost peněz, takže tady to znova pokoušet nebudu…
Co se týče ostatních koní, tak je zde situace dost vyrovnaná. Vloni v tomto dostihu o vítězství bojovala dvojice Galis (6,5:1) a Lucian (8,5:1). Můžou být vepředu znova, oproti loňsku jsou ale v handicapu o trochu výše. Stabilně mezi předními dobíhá Nee l´Amour (7,77:1). Jako vítězku si jí ale představit nedokážu a do třetího místa má kurz @ 1,9, což je v podstatě odpovídající.
Opominout nelze ani Tropical Bond (6:1), který je letos v obdivuhodné formě. V pěti startech dvakrát zvítězil a vždy byl do třetího místa. Ve Varech to má rád, ale zas tady ponese mamutí zátěž 67 kg a dva kilometry už mu můžou být dost dlouhé.
O všech psát nebudu, ale právě „Tropical“ mě přivedl na jistou alternativní myšlenku. Tou je Iman, který ho tu vloni na mílové trati celkem s přehledem porazil. Od té doby se ukázal na dráze jen dvakrát a výsledky na papíře nevypadají moc lákavě. Na podzim ale v III. kategorii narazil na velmi silnou sestavu, a na desátém místě neztratil mnoho třeba na Sheika Yerboutiho, který stabilně běhá o kategorii výš.
Jako slabší forma se tak dá označit ta letošní. Iman zahájil sezónu až v květnu, takže většina soupeřů už byla rozběhaných. Také nešel jako obvykle zezadu, ale dostih rozjel z takové klasické čtvrté – páté pozice, a v rovině mnoho ze svého finiše neukázal. Já předpokládám, že tady se vrátí k osvědčené vyčkávací taktice (ze startovního čísla 9 mu ani nic jiného nezbývá). Dostih by měl být svižně rozjetý, kromě už zmíněného „Tropicala“ je tu i Pepa Havel (16:1), který též rád chodí start – cíl, na pilu by měl tlačit i favorit nebo Pampalini (16:1). To by mělo koncovým koním svědčit a na dlouhé karlovarské rovince věřím tomu, že Iman se dostane alespoň do čtvrtého místa. Když vidím že na vítězství má kurz @ 14 a už několikrát zmíněný „Tropical“, kterého tu vloni porazil, má o polovinu nižší, tak hodnota je daná. Hodně štěstí!