Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: V Pardubicích bude ordinovat Medic

Ferdinand Minařík: V Pardubicích bude ordinovat Medic

Dnes je v Pardubicích poslední, IV. kvalifikace na Velkou pardubickou. Té se raději vyhnu a vybíral jsem jako naposledy mezi překážkovými nadějemi.

Jak už jsem několikrát napsal, sázet „kvaldy“ je ošemetné. Navíc termín VP se blíží a tady je víc koní, kteří musí jít na jistotu. Mě se tu celkem líbí Amadeon (6,5:1), který by mohl být novým jménem na scéně našich elitních krosařů. Booki vypsal pár „uliček“, proti „Theovi“ se mi ale nechce jít (na to, že Amadeon bude v cíli dříve je kurz @ 2,31), ty zbylé jsou v podstatě nepoužitelné.

Rovněž druhý hlavní dostih, Cena Irakliona, je nehratelný. Favorité mají nízké kurzy, ti co mají vyšší, se zas nedají vsadit do dálky. Celkem hezký kurz má třeba Taras (17:1), ovšem že by zdolal všechny tři favority se mi nezdá. Do třetího místa už je ale @ 2,85, což je opravdu velký sešup dolů.

Já se tedy budu věnovat radši vyhledávání budoucích překážkových nadějí. Z tohoto pohledu jsou určitě zajímavé dva úvodní dostihy přes proutěné překážky, tam už jsou ale kurzy poměrně přebrané. Ty už nechám být, nakonec o gamble v 1. dostihu už psal kolega Ondra Blahník. I ve zbytku programu se ale dají najít koně, kteří by do budoucna mohli patřit mezi elitu.

Pardubice 7. 9. 15:25, Charismatic – vítěz @ 3,5:1 (tipsport), 1 bod

Na startu třetího dostihu, steeplechase cross country IV. kat. na 3350 metrů, by mělo být 12 koní, reálně by ale mělo jít o souboj trojice z nich. Tomu nakonec nasvědčují i kurzy.

Původně tu byla favoritkou Dajuka (3,7:1). Což je poměrně zajímavé, protože jí se ještě nepodařilo dostih přes těžké skoky dokončit. Na webu je bohužel jen záznam jejího dostihu z Merana. Podle kurzu jsem myslel, že měla pád na nějaké nadějné pozici, ovšem tehdy se  nacházela na posledním místě.

Peníze tedy jdou na původní třetí šanci, kterou je Lad In (3,7:1). Ten se vypracoval mezi elitu našich krátkých krosařů v roce 2017, pak se ale zranil, a další sezónu vynechal. Letos se tedy vrací na scénu, takže to nemá jednoduché. Také skočil hned mezi ty nejlepší, jeho výsledky se určitě nedají označit jako zklamání. Možná o trochu víc se od něj čekalo při posledním startu v handicapu. Tehdy nosil vysokou váhu, poslední překážku ještě skákal v první vlně, pak se ale zastavil. V podstatě podobný scénář jako v předchozích startech.

Mě se tedy z této trojice líbí nejvíc nejméně prověřený Charismatic. Tomu už se celkem dařilo vloni na proutěnkách, podle původu i exteriéru by ale měl být steepler. Při prvním startu na těžkých skocích ztratil jezdce krátce po startu, ve výrazně lepším světle se ukázal při tom dalším. Tehdy prohnal velmi kvalitní duo Kifaaya a String. Na to, že se jednalo o jeho první kompletní start na pardubickém krosu, vyšlapoval jako starý profík.

Následně byl vyslán na delší trať, kde to zkusil ze špice. Bohužel, tehdy se dost hnal, místy měl jeho žokej práci, aby ho udržel na kurzu trati. Asi za polovinou ho tedy zastavil.

Dnes se tedy Charismatic vrací na kratší distanci, na jaké už ukázal výkon, který by mu tady měl na vítězství stačit. Navíc už to tady zná, takže by měl jít ještě nahoru. Klisně při prvním pokusu na místním krosu moc nevěřím, Lad In už toho má v nohách celkem dost. Kurz @ 3,5 beru, za mě fair o bod níž.

Pardubice 7. 9 17:10, Medic – vítěz @ 4,85:1 (tipsport), 1 bod

Jedním z vrcholů dne je jistě i šestý dostih, steeplechase cross country II. kategorie na 3300 metrů, což je vlastně trial na Poplerův memoriál.

Pole je poměrně přehledné, je to taková parta, která se spolu často potkává. Do role favorita byl sehrán Tiara Man (2,5:1), vítěz loňského „Poplera“. I letos běhá spolehlivě, vítězství mu ale zatím chybí. Při prvním letošním startu ho po boji udolal desetiletý Starbuck (6:1), následně byl před ním ( kromě Teophila, který je dnes na startu kvalifikace), právě můj tip.

K užitečným překážkovým „sprinterům“ patřil vloni i Chrystal Cross (8,5:1), ten se ale letos objeví na dráze poprvé. Jednou už si tuto trať vyzkoušel i Kubali (5:1), do cíle se dostal jako poslední z těch co dokončili. Naposledy zvítězil v Meranu, takže formu má, přesto kurz na něj mi přijde moc nízký.

Medic je také stabilním účastníkem podobných dostihů. Vloni v „Poplerovi“ byl druhý, aktuální sezónu zahájil až v červnu. Tehdy šel na start jako největší outsider, v sedle s žokejem Myškou po excelentním výkonu ale nedal nikomu šanci, a zvítězil. Tento start by ho měl tedy zvednout a dnes potkává pár soupeřů, které už porazil. Z těch ostatních nevěřím, že by měl někdo mezi špičku proniknout.

Navíc Medic v šesti letech je stále začínajícím steeplerem. Místní dvoumílový kros je technicky poměrně náročný, obsahuje řadu specifických skoků jako drop či hadí příkop, a kůň se ho musí naučit. Pokud tedy Medic alespoň zopakuje poslední formu, měl by být opět v cíli první. Kurz na něj šel nahoru, původně byl @ 4, s čímž bych souhlasil. Skoro o bod víc tedy musím brát. Hodně štěstí!

statistika tipů: tipů 174 – vklady 271,5 – výběry 309,36 – roi 1,13