Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Ve Varech zavládne „Svoboda“ a „Mír“

Ferdinand Minařík: Ve Varech zavládne „Svoboda“ a „Mír“

Dnes se konají dostihy v Karlových Varech, vrcholy jsou dvě jedničkové zkoušky. Ty nejsou příliš početně obeslané, nakonec jsem si ale v Memoriálu Josefa Dolejšího tip našel, štěstí zkusím i ve vytrvaleckém handicapu.

KV 5. 8., 16:30, Cape Freedom 1-3 @ 2:1 (tipsport), 2 body

Vrcholem dne ve Varech je tradiční Memoriál Josefa Dolejšího na 2000 metrů a na startu by mělo být sedm koní. Favoritem je Sir Sun (1,95:1). Ten byl letos druhý ve Velké dubnové a naposledy se tady vítězně rozcvičil ve slušně obsazené II. kategorii. Má nejvyšší rating v poli, takže favoritem je oprávněně, obvykle ale chodí z konce pole, takže bude potřebovat i trochu štěstí. Pokud si nenechá soupeře příliš utéct, zvítězit by měl, kurz na něj mě ale příliš neláká.

Na jeho zaváhání by měla čekat hlavně dvojice Touch of Genius (3,5:1) a Motjeu Third (4,5:1). Ti spolu letos bojovali ve Smolíkově memoriálu v Mostě, když o hlavu dříve byl v cíli prvně jmenovaný, to bylo ale na delší distanci. Dva kilometry mi pro něj připadají příliš krátké, takže by nebylo takovým divem, kdyby mu „Montjeu“ porážku vrátil. U něj je ale zas otazník to, že letos mu to běhá právě jen na mostecké dráze, která mu díky své krátké cílové rovince z kopce vyhovuje. Dá se očekávat, že to jako vždy napálí a bude se snažit soupeře utahat. V sedle bude mít nového žokeje a bude záležet na tom, jak trefí tempo. Když se mu to povede, může bojovat o vítězství, když ne, může být klidně poslední.

Z ostatních mi přijdou zajímaví už jen dva tříletí. Thisisthekey (6,5:1) zvítězil v bratislavském Starohájském kritériu a pro České derby se tak stal „černým koněm“. Tam se ovšem prezentoval dost hekticky a skončil mezi poraženými. Následně se vydal do slovenské edice, kde už byl jeho projev o dost klidnější. Průběh měl dobrý, žokej ho ale musel podporovat už asi kilometr před cílem a záhy se octl mimo podstatné dění. Je možné, že už se na něm mohl projevit náročný program, od jara už absolvoval několik těžkých dostihů.

Mě se tu celkem líbí Cape Freedom (8,5:1), který také ještě nedávno platil za „Derby naději“. Na jaře vyhrál lehce dva menší dostihy pro tříleté, kde se sešla celkem slušná konkurence. Do Velké červnové tak odskakoval dokonce jako spolufavorit. Tam mu jeho tým ovšem zažádal o nejvyšší startovní číslo, takže naběhal hodně metrů navíc. Výsledné šesté místo bylo zklamáním, ale víc z toho průběhu asi vytěžit nemohl. Ze zpětného pohledu bych to zas tak špatně neviděl, od vítěze ho nedělili ani tři délky.

I vzhledem k tomu se i v Derby počítal mezi šancové koně. I tam mu ale byl vybrán poslední startovní box a průběh měl ještě horší než v trialu. Jak se říká, „vůbec se nedostal do dostihu“, ze zadních pozic se sice v oblouku posunul mezi ty lepší, 400 metrů před cílem ho ale opustily síly a od distance už ho žokej nepodporoval.

Cape Freedom tedy v posledních dvou startech „zklamal“, to ale padá na vrub špatných průběhů z vysokého startovního čísla. Od Derby nestartoval, takže si mohl odpočinout a pokud by se vrátil ke svým jarním výkonům, tak si myslím, že šance na zisk alespoň třetí dotace je reálná. Já ho mám na úrovni Thisisthekey, který má kurz do třetího @ 1,6:1.

KV 5. 8., 17:00, La Paix @ 1-3 @ 2,45:1 (tipsport), 2 body

Půl hodiny po hlavním dostihu startuje handicap IV. kategorie na 2400 metrů, který je na tuto úroveň ale slušně obsazen. Myslím, že pár koní by se do budoucna mohlo dostat alespoň o level výš.

To je jistě favorizovaný Alamon (2,2:1), který má na kontě pouhé tři životní starty a letos se ukáže na dráze podruhé. V sezónním debutu nastoupil na dvou kilometrech a bylo vidět, že by potřeboval pár set metrů navíc. Výsledné čtvrté místo tak nebylo vůbec špatné a měl by se ještě zvednout. Ovšem kurz na něj není nic moc, je jistě ovlivněn tím, že je ze stáje rodiny Vocáskových, kteří mají výbornou formu. 28 vítězství ze 65 startů je obdivuhodná bilance, na druhou stranu je vidět, že nevyhraje úplně každý kůň z této stáje.

Dalším tříletým na startu je Anhor (7,5:1), který běhal zatím o kategorii výš, ale jen mezi vrstevníky. Tady se navíc objeví po téměř tříměsíční pauze a poprvé si vyzkouší handicap, takže to jsou jisté otazníky. Naopak v těchto dostizích už je protřelý Tango Glinka (6,5:1), který si tu poprvé vyzkoušel vytrvaleckou distanci začátkem července. V natěsnaném doběhu byl čtvrtý a bez peněz by neměl odejít ani tady.

Tehdy byla před ním Nirgera (12:1), která vypadá asi nejlépe z těch starších koní na startu. Po dlouhé době se jí začalo dařit, pro svoji koncovku ale bude potřebovat hodně svižné tempo dostihu. Tady by to mohl rozjet snad Anhor, nikdo jiný v poli mě nenapadá. Každopádně, kurz na to, že bude do pátého místa (1,8:1) svojí hodnotu má. Zajímavý kurz do „dálky“ může mít i Warspite (10:1, na tabuli @ 1,7), který naposledy v Mostě ztrácel v průběhu snad 100 metrů, přesto ještě vybojoval čtvrté místo. Otázkou je, zda-li už má dostatek zkušeností na to, aby mu ostatní po startu opět o tolik neutekli.

Já si nakonec vybral v tomto dostihu vítěznou, klisnu La Paix (8:1). Ta se na dráze zatím ukázala jen dvakrát. Na debut byla předposlední, takže nebylo divem, že k dalšímu startu nastupovala jako jeden z největších outsiderů (cca @ 20). V Mostě na dvou kilometrech jí žokej musel podporovat už dobře kilometr před cílem, nakonec se ale v cílové rovině dostala před všechny soupeře a v konci měla ještě viditelné rezervy.

I jí by tedy těch 400 metrů navíc mělo prospět a v teprve třetím životním startu by měla jít ještě nahoru. Sice se poprvé představí proti starším, naposledy konkurence nebyla ale tak špatná a šlo se ve vysokém tempu. Pro mě je La Paix podobným typem, jako je favorit dostihu, rozdíl v kurzech je ale propastný. Já myslím, že tady může i zvítězit, reálně bych na ní viděl kurz tak okolo @ 5, do třetího místa lehce nad @ 2. Hodně štěstí!