Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Velká jarní může být „Great“

Ferdinand Minařík: Velká jarní může být „Great“

Chuchelský program je dnes opravdu luxusní a jeho vrcholem je klasická Velká jarní cena. U té samozřejmě nemůžu chybět, tip jsem si našel i v trialu na Derby.

V dnešních devíti dostizích se dá najít celkem dost zajímavých tipů, bohužel program startuje už o hodinu dříve, takže vše sepsat nestihnu. Hodně zajímavý ze sázkařského hlediska je už 2. dostih, což je takový první letošní „big handicap“, hodně návštěvníků ho ale nejspíš neuvidí.  O něm by se dala napsat obligátní věta „že tady může vyhrát opravdu každý“, mě se líbil kurz na Irish Hit, který byl vypsán @ 25, na „tabuli“ dokonce @ 5:1. Polobratr výjimečné Dally Hit jde na po delší době na distanci, která by mu měla pasovat, takže by ještě neměl být podchycený. Může se tedy chytit, obzvláště, když je v jeho sedle velezkušený Jiří Palík, s kterým vloni prohnal velmi dobrého Kominika. Kurz ale ráno klesnul na @ 16, což se dá ještě zkusit, že bude alespoň pátý je @ 2,5, to už je takové „o ničem“. Teď už ale k tipům, jelikož čas kvapí.

VCH 5. dostih, 15:05, Kristiano 1-5 @ 1,95 (tipsport), 2 body

Prvním vrcholem dnešního programu v Chuchli je tradiční Derby trial Memoriál dr. Frankenbergra, který se netradičně odběhne na centrální dráze.

Favoritem je Blitzkrieg (3,2:1), který zdevastoval pole IV. kategorie a ukázal velký potenciál. Tehdy se podařilo žokeji Šafářovi ho zpacifikovat, což bude hlavní úkol i tady. Každopádně minimálně stejnou třídu už ukázal Filip (4,85:1), který při svých předchozích startech volal po delší distanci. Tito dva z pole trochu vyčuhují.

Podceňovat se určitě nedá Pacific Hill (6,5:1), jenž sezónu zahajuje a poprvé se také ukáže na delší trati. Asi nejsem sám, koho zaujal svým třetím místem v Gerschově memoriálu. Možná že stáj Monte Negro má další zajímavou „Derby šanci“. Jistou nevýhodou může být, že ještě není rozběhaný. Koněm u kterého se dá očekávat progres oproti minulému startu je určitě Ramssio (6,5:1), který při svém mosteckém triumfu působil hodně zeleným dojmem. Pokud bude mít pro svou koncovku dostatek místa, může podle mě potrápit i favority. Ovšem kurz tomu také odpovídá. Já si tady vítězi tipnout netroufnu, do „dálky“ to ale zkusím.

Za touto čtveřicí už je situace otevřená, zbývající soupeři mají dvouciferné kurzy a je mezi nimi řada nezkušených koní, kteří zatím nic zajímavého neukázali. To je třeba Benjamin (15:1), byť při svém debutu čelil silné konkurenci. Asi víc se čekalo při prvních startech asi i od Touch of Australia a Outback Rider (oba 20:1). Jsou to všichni zástupci velkých stájí, museli by se ale hodně zvednout, aby tady hráli podstatnou roli.

To se nedá říct o mém tipu, kterým je Kristiano. Ten už se vloni ukázal dobře třeba v Pražském zimním favoritovi, kde na šestém místě neztrácel mnoho na nejlepší. Tam bylo vidět, že se v konci ještě rozchází, že má ale i dostatek rychlosti ukázal při svém předchozím startu na 1400 metrů, kde před ním byla trojice Great Gunnar, Astoria a Angkor Wat. Tedy co jméno, to pojem.

Také už má na svém kontě dobrý letošní start, byť v Mostě nestačil na koncovku Ramssia. On je ale opravdu hodně narostlý kůň, takže chuchelská dráha s delší cílovou rovinou by mu měla svědčit lépe. Také o podobných typech platí, že na vstup do sezóny nejdou nachystat do top formy, takže i z tohoto pohledu se u něj dá očekávat progres. Psát o formě stáje by bylo nošením dříví do lesa, a kurz @ 15 na jeho vítězství je prostě moc. Já bych ho viděl o trochu víc než Ramssia, takže tak asi 8 – 9. Umístění „na tabuli“ by Kristiano měl zvládnout, za mě fair @ 1,7.

VCH 6. dostih, 15:40, Great Gunnar – vítěz @ 10:1 (tipsport), 1 bod

O hlavním dostihu, Velké jarní ceně, už bylo hodně napsáno, takže to zkusím stručně. I já se jako kolegové z redakce TP přikláním k názoru, že King Archie (3,75:1) je lepší šancí než Manoamano (3,65:1). Byť druhý jmenovaný je už rozběhaný druhým místem z trialu, tam mu ale jak koni s dlouhou cvalovou akcí průběh perfektně sednul, když svižné tempo udal Amazing Gangster (dnes 10:1).

Jenže právě trenér vítěze trialu uvedl, že do klasiky rozhodně s touto taktikou nepůjdou. Pokud se to vyplní, je možné, že se bude i trochu taktizovat, což by pro momentálního mírného favorita určitě nebylo optimální.

V tomto případě by výsledek trialu mnoho znamenat nemusel. Podle něj by se Great Gunnar před „Mana“ dostat neměl, je to ale takový kompaktní koník, který by měl mít více rychlosti. 200 metrů navíc určitě ocení a svoji třídu ukázal už vloni, když po nepříliš povedeném průběhu „Gerscháku“ ztratil na King Archieho tři délky. Trenér Luka v posledních 10 letech připravil už dva vítěze tohoto dostihu a zajímavostí je, že oba odskakovali v podobných kurzech. Historie se tedy může opakovat.

Umístění hrát nebudu, na „tabuli“ se tam tlačí hodně koní a kurzy už tak zajímavé nejsou. Co se týče „uliček“, kterých je vypsáno dost, já jsem měl vybranou tu, že Great Gunnar porazí těžko ovladatelného Bluegrass Boy. Tam už to šlo ale dost dolů.

Jinak se mi celkem líbí ta na, která proti sobě staví otce a syna Holčáky. Mladší Radek posílá do boje Calorific (12:1), starší František bude mít na startu Bluegrass Boy (15:1). Ten už je sice rozběhaný, ovšem jak už jsem napsal, těžko ovladatelný kůň, který by se neměl nějak dramaticky zvednout. V Bratislavě na pátém místě ztratil na vítěze víc jak 10 délek, podobné to může být i dnes. Calorific při svých ostrovních startech získal rating, který ho posílá mezi nejlepší. Podle všeho by tedy měl „Boye“ porazit, kurz @ 1,8 je slušný, počkám si ale ještě do padocku, jak bude fit.

Mým oficiálním tipem pro VJC tak je Great Gunnar – vítěz. Hodně štěstí!