Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Z Irů dnes mějte „Respect“

Ferdinand Minařík: Z Irů dnes mějte „Respect“

Včera jsem popletl název dne v titulky, když byl Ladies Day, na tipy to ale vliv nemělo. Dnes je v Cheltenhamu St. Patricks Day, a i když jsem k tomu nepřihlížel, tak většina tipů se týká koní ze „zeleného ostrova“.

Cheltenham 14. 3., 14:30, Mengli Khan – vítěz/1-4 @ 17/3:1 (tipsport), 1+1 bod

Prvním dostihem je dnes JLT Novices Chase na 4000 metrů a dostih je pořádně vyrovnaný (to se dá ovšem dnes říct snad o celé startovní listině). Skupinu těch hlavních uchazečů podle oficiálních ratingů od sebe dělí ani ne 10 liber, přičemž kurzy jsou mnohem více rozstřelené. Trh na to celkem reaguje, když 144 lb hodnocená klisna Pravalaguna je momentálně sázejícími hodně podporovaná.

Já to ale vezmu od favoritů. Čelo nabídky okupuje dvojice Defi du Seuil (4:1) a Lostintranslation (4,5:1). Ti se spolu utkají od ledna potřetí a nikdy mezi nimi nebyl velký rozdíl, což se dá očekávat i dnes. Těžko se přiklonit na stranu jednoho či druhého.

Vinndication (8,5:1) na ně v Sandownu ztrácel a poprvé se představí na levotočivé dráze. Trenér Mullins sem posílá duo Real Steel (7,5:1) a Voix du Reve (10:1).  Zajímavé je, že volbou Rubyho Walshe je ten druhý jmenovaný, i když má vyšší kurz. On běhal zatím dvě míle, kam by mi tak i pasoval. „Steel“ naposledy zvítězil lehce, konkurence ale velkou kvalitu neskrývala. Každopádně, koně trenéra Mullinse nelze podceňovat, pro mě to ale není (že jeho třetí zástupce tady, klisna Pravalaguna je v gamblu už jsem psal).

Mojí volbou je tak Mengli Khan od Elliotta. On platil už na proutěnkách za velkou naději Gigginstownu do budoucna a nakonec to i splňoval. Na loňském Festivalu byl třetí v Supreme Novs Hurdle, stejné místo bral i v dubnu v Punchestownu.

Oproti tomu jsou jeho letošní výkony trochu zklamáním, ve dvoumílových chase v Leopardstownu se od něj čekalo víc. Já bych to ale jako zklamání určitě nebral. Bylo vidět, že dvě míle (navíc na rychlé dráze) prostě pro něj nejsou. Teď se tedy vrací do kopců, půda je měkčí a prodloužení distance by mu mělo být dalším dílkem do úspěšného puzzle. Pokud mu to vše sedne, může tady Mengli Khan zatopit všem.

Cheltenham 14. 3., 15:50, Road to Respect – vítěz @ 5,5:1 (tipsport), 1 bod

O Ryanair Chase jsem se dopodrobna rozepsal v rozboru, takže se nebudu opakovat. Co se týče hodnoty kurzu, Road to Respect je pro mě favoritem. Jako největší hrozbu vidím v dvojici Monalee a Frodon, zatímco Mullinsovo duo Footpad a Un de Sceaux bych viděl spíš až za nimi. Na toho druhého už taky kurz stoupá.

Cheltenham 14. 3., 16:30, Kilbricken Storm 1-4 @ 3:1 (tipsport), 1 bod

Třímílový proutěnkářský vrchol, pod názvem Stayers Hurdle, je jediným dostihem dnešního odpoledne, kde lze najít nějakou „tutovku“. Tou je Paisley Park (2,6:1) a i já souhlasím s tím, že dnes by prohrát neměl. V nabídce jsem si ale našel jeden lepší kurz.

Situace za favoritem je poměrně otevřená a na sázkovém trhu se dějí zajímavé věci. Druhým favoritem zůstává Faugheen (5:1) u něhož bude záležet, jakou jeho tým zvolí taktiku. Jako „Mašina“ zvítězil v dubnu v Punchestownu, ve vánočním Leopardstownu ale přenechal iniciativu Apple´s Jade a byl z toho pád. Pokud za to opět vezme, mezi nejlepšími by dnes chybět neměl.

Třetím v řadě je držák Supasundae (7:1, na ostrovech už vylezl na 11:1). Ten tři míle zvládá v pohodě, takže stoupající kurz na něj je trochu záhada. Ještě mocněji „draftuje“ Bacardys (z 13:1 na 21:1), ovšem tomu bych se vyhnul i tak. Jeho kariéra je totiž protkaná pády.

Naopak lehčí důvěru má Black Op (15:1, na ostrovech méně), který se na proutky vrátil po neúspěšných pokusech na chase. V trialu byl třetí a na „Paislyho“ ztratil 14 délek. Mezi tyto dva se vklínil ještě West Approach (35:1), což zas známka velké kvality není. Myslím, že tady to na bronz stačit nebude.

Z koní, kteří by ještě měli promluvit do pořadí „na tabuli“ jsou tu Top Notch (15:1) a Bapaume (20:1). Mě moc nelákají, ale zas na Mullinsova svěřence je kurz @ 2, že bude alespoň do šestého místa, což mi přijde jako hodnota.

Mým tipem tady je tak Kilbricken Storm, loňský šokující vítěz Albert Bartlett Hurdle pro nováčky na stejné distanci jako je ta dnešní. Tehdy na něj byl kurz 34 a ani mě by nenapadlo na něj vsadit, protože v poli byla řada nadějí, jako třeba Santini či Ok Corral, které nechal za sebou. Že se nejednalo o náhodu, potvrdil pak v Punchestownu, kde byl třetí, od vítěze ho ale dělilo půl délky.

V aktuální sezóně přešel na těžké skoky, kde se mu ovšem nedařilo. To ani není velký div, prostě on jako kůň na chase nevypadá, je to spíš drobnější koník, postavou přesně ideální na dlouhé proutky. Dnes se tedy vrací na „místo činu“ a podle mě může být pro favorita nejvážnější hrozbou. Kurz na to, že Kilbricken Storm skončí  aspoň do čtvrtého místa tedy musím brát. Pokud by zvítězil, jistě by to nebyl tak velký šok jako před rokem.

Cheltenham 14. 3. 17:50, Sinoria – vítěz/1-3 @ 9/3:1 (tipsport), 1+1 bod

Na závěr jsem si nechal dostih pro klisny, Mares Novices Hurdle, na 3300 metrů. Na startu bude 22 kobylek, šanci na vítězství by ale mělo mít tak pět – šest. Já zmíním jen ty hlavní uchazečky o triumf.

Hendersonova Epatente (3:1) má na kontě dvě vítězství v menších dostizích. Ukázala sice jistý potenciál, taky se ale dost hnala, a tak není divu, že tady bude mít poprvé pomůcku „hood“, která by jí měla zklidnit.

Nichollsova Posh Trish (6,5:1) má na kontě několik zásahů z dostihů pro klisny, dva i se statusem listed. Je to dost narostlá klisna, která potřebuje cválat, rychlosti zas tolik nemá. A protože tři ročníky tohoto dostihu opanoval trenér Mullins, není divu, že na čele nabídky je i jeho My Sister Sarah (9:1), byť u té (stejně jako u favoritky) nějaké srovnání s lepší konkurencí chybí.

Naopak to má Sinoria, která už se poměřila i se silnějším pohlavím. Před měsícem v Punchestownu vybojovala vítězství nad Chosen Mate, který následně zvítězil v Gr. 2 dostihu. Možná se jí tady tolik nevěří, protože ona je polosestrou Minella Rocco, který měl sice velkou třídu, také byl ale supervytrvalec. Ovšem je typově úplně jinde, a i když pár set metrů navíc by jí prospělo, na cheltenhamském kopci a na měkké půdě by to měl být dostatečný „stamina test“.

Sinoria je tady podle mě podceňovaná, i když je penalizovaná za svůj listed úspěch, třídou by se tady těm nejlepším měla minimálně vyrovnat. Hodně štěstí!