Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: Zálusk na Lusk

Ferdinand Minařík: Zálusk na Lusk

Dnešním vrcholem v Chuchli je Zlatý pohár přes proutěné překážky. Ten přilákal na start jen pět koní, takže na sázení to není. Já jsem si vybral nějaké tipy na dnes v početněji obsazených handicapech.

Jak už jsem napsal, Zlatý pohár k sázení moc neláká, i když je kvalitně obsazený. Amadeon (1,9:1) naposledy deklasoval pole soupeřů v Pardubicích, tady ale narazí na lepší soupeře. Mezi ně se dá určitě počítat objev letošní sezóny Lamum (4:1), já jsem zvědav, v jakém světle se po roční pauze představí Dangerous Gleam (4,5:1). Každopádně by to měl být zajímavý dostih, což se dá říct i o druhém překážkovém dostihu dne.

To jsou též proutěnky a favorit je opět z lotu rodiny Vocáskových. Klisna Famous Valley (1,5:1) při svých dvou rovinových představeních na maratónských distancích soupeře doslova rozdrtila, vloni na proutěnkách ale zas tak dominantní nebyla. Z její konkurence se mi líbí Skyline Runner (5,5:1), který sice v Lysé neporazil velkou kvalitu, jeho projev byl ale dostatečně přesvědčivý na to, aby se poměřil i s lepšími.

Tolik tedy na úvod a teď už k dostihům, kde jsem si tip vybral.

VCH 9.9. 14:00, Irando 1-3 @ 3:1 (tipsport), 1 bod

Úvodním dostihem v Chuchli je handicap III. kategorie na nejkratší distanci 1000 metrů. Tyto dostihy přinášejí vyrovnané doběhy, protože na tak krátké trati se pole příliš neroztrhá, proto jsem hledal nějaký vyšší kurz.

Favorité jsou tu dva, Archipenka a Wobull Se Now (oba 3,3:1). Ti se spolu utkali v červenci v Mostě, kde měl navrch druhý jmenovaný, v Praze se to ale může otočit. Mohutný ryzák sice dokázal zvítězit i na centrální dráze, kopcovitý Most mu ale sedí lépe. Co se týče klisny, ta v červenci sezónu teprve zahajovala, před týdnem se ukázala v Netolicích, kde byla druhá. I když vloni dokázala zvítězit na distanci 900 metrů, nějak si nejsem jistý, jestli právě takto krátké sprinty jsou její parketou. Každopádně kurzy na oba dva mi nijak lákavé nepřipadají.

Jako fair kurzy bych viděl i ten, které má Monte Christo (5,5:1), jenž podává spolehlivé výkony, ale na takto krátké trati ještě nešel. Kostiya (6,5:1) sice zvítězila přesvědčivě na podobném sprintu ve Slušovicích, před týdnem ale byla za Archipenkou a tentokrát ponese víc kilo. Porazit by jí tedy neměla.

Příliš mě neoslovuje ani velký rychlík Pale Martini (7,5:1), který má sice výbornou sezónu, v Chuchli se mu ale nikdy nedařilo, a letos se jí dokonce úplně vyhnul. Proto jsem hledal nějaký progresivní typ, což by mohl být Easyrider (12:1). Ten už tu v květnu při debutu na našem území podal dobrý výkon a zkoušel to i mezi sprinterskou elitou. Tady ale ponese nejvyšší zátěž, 66,5 kg, což se sice nemusí na kilometru tak pronést, na tříletka je to ale opravdu hodně.

Nakonec jsem si zvolil jiného koně, u něhož progres nejde přehlédnout. Irando startuje poměrně zřídka a ve čtyřech letech má na kontě pouhých pět startů. Z nich ale dokázal vytěžit už dvě vítězství, což je velmi slušná statistika. S některými ze soupeřů se tu utkal v červnu na 1200 metrů, když porazil „Wobulla“ a na Monte Christa mu scházelo něco přes délku. Podle nynějších vah by to mělo dopadnout podobně, ovšem Irando se od té doby také zlepšil.

Naposledy v Bratislavě byl druhý ve slušně obeslaném dostihu rovněž na 1000 metrů. Na jeho štítě zůstal známý specialista na takto krátké tratě, Epoch, vítězná Hayluck následně dokázala zabodovat i ve II. kategorii. Tehdy útočil zezadu, což v Bratislavě není ideální, také se tam ale objevil poprvé v kariéře. V Chuchli už to zná a zkušenost z posledního dostihu by ho měl posunout zas o kus výš. Když se podívám na jeho kariéru, tak pouze jednou nedosáhl na peníze a to bylo na 1400 metrů. V tomto vyrovnaném dostihu by pro mě jeho vítězství nebylo překvapením, kurz @ 12 také prubnu. Do třetího místa by to Irando zvládnout měl, jeho šance bych minimálně takové, jaké má třeba Pale Martini a ten je @ 2,25.

VCH 9.9 16:00, Lusk – vítěz/1-3 @ 11/3:1 (tipsport), 1+1 bod

Jako další dostih jsem si vybral také handicap III. kategorie, ovšem na 1800 metrů. I tady to vypadá na vyrovnanou záležitost a mírným favoritem je Galis (4,6:1). Tomu se daří hlavně ve Varech, kde naposledy byl druhý ve Velké ceně BBAG, která měla dokonce status I. kategorie, zas tak velkou kvalitu na start ale nepřilákala. V Chuchli ale ještě nikdy nestačil na dotaci, což je varující.

Z jeho soupeřů jsou nejčastěji zmiňovaný Mobilization (5:1) a klisna Nombeko (6,7:1). Prvně jmenovaný tříletek tu dokázal na této trati zvítězit v červnu stylem start – cíl a podobná taktika se dá očekávat i tentokrát. Měl by jít ještě nahoru, ovšem 3 kg přes váhu ideální nejsou a kurz nic extra. Klisna zatím běhala hlavně v cenách, kde narážela na trochu těžší soupeře. Naposledy byla ve Varech pátá, když útočila zezadu. Já myslím, že někde vepředu se zamotá, zatím je ale stále nezvítězivší, a myslím, že tady to neprolomí.

Já si vybral koníka, kterému se na této distanci v Praze daří. Lusk tu byl vloni sedmý v handicapu II. kategorie, který by ale velmi silně obsazen, přičemž na vítěze mu chybělo nějaké tři délky. Od té doby mu jeho rating spadl o celých 8 kg. Jeho letošní výsledky na papíře neoslní, ovšem nejednalo se o žádné propadáky.

Naposledy se ve Varech představil v dostihu pro amatérské jezdkyně, což byla hodně velká divočina, a taky hned na startu ztratil asi tři délky. Tomu bych teda žádnou váhu nepřikládal. Spíš bych se chytil jeho předchozího startu na stejné dráze. Tehdy dokončil pátý, ale na posledních 100 metrech ho přibrzdil jeden z odpadajících soupeřů. V tomto dostihu narazil hned na trojici dnešních soupeřů, kteří tenkrát dokončili před ním. Kromě vítězného Galise to byla Nee L´Amour (8,5:1) a Lucian (7,5:1). Podle toho, jak jsou dnes zatíženi, tak by tyto dva porazit měl. Na Galise ztratil čtyři délky, dnes ale Lusk ponese o 3 kg méně, takže i to, že mu porážku vrátí, vypadá celkem reálně.

Podle toho je tedy kurz, který má Lusk celkem přestřelený. Dá se vsadit i do pátého místa @ 1,9, nechce se mi to ale hrotit přes větší vklady. Každopádně šance na jeho vítězství při návratu na oblíbenou distanci a dráhu bych viděl tak @ 7, víc ne. Hodně štěstí!