Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Amico Fritz přechází do Střelic

Amico Fritz přechází do Střelic
Amico Fritz v Ascotu

Amico Fritz po čtyřletém působení v Hřebčíně Napajedla mění působiště a pro novou sezónu bude k dispozici v Hřebčíně Střelice.

Hřebčín Střelice měl mít původně pro letošní připouštěcí sezónu stejnou sestavu plemeníků jako loni. Výborného vytrvalce Eagle Topa měl opět doplňovat mílař Chardonney Tcheque. Ten však nakonec ve Střelicích připouštět nebude a nahradí ho Amico Fritz, který předchozí čtyři sezóny připouštěl v Hřebčíně Napajedla.

„Hřebčín Střelice projevil o Amico Fritze zájem, protože se jim líbily jeho výsledky s prvními dvouletými z českého působení. Dohodli jsme se na velmi dobrých podmínkách, které majiteli vyhovovaly,“ sdělil Tomáš Janda, zastupující majitele hřebce Mariana Ziburske. „Výsledky prvního napajedelského ročníku byly výborné. Až mě to překvapilo, jak si dobře vedl v porovnání proti ostatním plemeníkům v minulých letech. Mám i velmi pozitivní zprávy z tréninku u koní, kteří ještě nevyběhli. Vzhledem k těmto výsledkům si majitel myslí, že by letos mohl dostat dobrou šanci. Jeho připouštěcí poplatek se zvedne na 15.000 korun za březí klisnu, ale jen oproti minulému roku, před tím připouštěl za víc, první rok za 25.000 korun.“

AMICO FRITZ působil v chovu již od roku 2013 v Německu a Francii, ale tam dostal vynikající německý sprinter minimální příležitost. Někteří z potomků ale dosáhli ve Francii na rating 36 nebo 33 kg, což není špatné. U nás se uvedl nejlepší dvouletou klisnou roku 2017 Love Connection, vítězkou Ceny zimní královny a Ceny Masise. I díky ní zřejmě dostal první rok v Hřebčíně Napajedla 20 klisen a další rok 16. Poslední dva roky již byly slabší, dostal pouze čtyři a tři klisny, což bylo dáno tím, že hřebčín připustil celkově menší počet vlastních klisen i tím, že po dvou sezónách často zájem opadne a chovatelé již vyčkávají, jak se potomstvo ukáže na dráze.

První domácí ročník se však ukázal velmi dobře. Především u nás měli jeho potomci vysokou úspěšnost. Na dráze se jich ukázalo šest a hned tři dokázali zvítězit. Zamico se prosadil dokonce dvakrát, když po úspěchu ve Fitmin Cupu ovládl i Pražského zimního favorita. Ve Fitmin Cupu se prosadila také Taluna, zatímco Sir Amico se prosadil už v červenci v Lysé nad Labem. Jeho majitel Josef Bartoš za to obdrží bonus 100.000 korun určený prvnímu vítězi z působení v České republice, ve hře nadále zůstávají bonusy 200.000 korun pro majitele prvního vítěze dostihu kategorie Listed nebo vyšší mimo Velkou Británii, Irsko, Francii a Německo a milión korun pro majitele prvního vítěze black-type dostihu ve Velké Británii, Irsku, Francii a Německu. Zbylá trojice u nás běhajících dvouletků se dokázala umístit, což platí i o čtveřici, která běhala na Slovensku a v Polsku. Podrobně jsme již hodnotili dvouleté potomky Amico Fritze v článku Úspěšný start Amico Fritze s prvním českým ročníkem.

Zamico vítězí v Pražském zimním favoritovi, foto Pavla Pechmanová

Sám Amico Fritz přitom nebyl ranný. Začal běhat od tří let ve Francii v tréninku u Henriho-Alexe Pantalla. Na black type scéně se prosadil ve čtyř letech, kdy ve Fontainebleau vyhrál Listed na 1100 metrů. Další jeho velké triumfy přišly v Německu, kde vyhrál Benazet Rennen (Gr.3, 1200 m), Silberne Peitsche (Gr.3, 1300 m) i největší německý sprint Goldene Peitsche (Gr.2, 1200 m) v Baden Badenu. Dvakrát se zúčastnil i Golden Jubilee (Gr.1, 1200 m) na Royal Ascotu, kde získal páté a šesté místo.

Otec je syn Nureyeva Fasliyev. Ten po úspěšné kariéře ve dvou letech, kdy vyhrál Phoenix Stakes (Gr.1) v Leopardstownu a Prix Morny (Gr.1) v Deauville a stal se tak evropským šampiónem dvouletých pro rok 1999, zamířil do chovu. V něm byl dle očekávání především otcem raných a rychlých koní. Carry On Katie vyhrála Cheveley Park Stakes (Gr.1), mezi dvouletými byli úspěšní i druhý z Racing Post Trophy City Leader a druhá z Prix Morny Much Faster. Asi nejtřídovějším potomkem byl specialista na 1000 metrů Chineur, který vyhrál na Royal Ascotu King Stand Stakes, které tehdy ještě měly status Gr.2. Najdeme ale i několik potomků Fasliyeva, kteří uspěli na black type scéně na vytrvaleckých tratích.

Matka Arctic Appeal běhala začátkem devadesátých let v Británii sprinty, kde si vyběhala nejvyšší rating 94 lb. V chovu dala kromě Amico Fritze dvakrát druhou v německých Gr.3 na míli Arlecchinu a Arlekinadu, která v chovu uspěla vítězkou German 1000 Guineas Ajaxanou.

PŮVOD

Vzhledem k nízkému počtu potomků nelze zatím o Amico Fritzovi dělat výraznější závěry, ale jeho první český ročník se ukázal v dobrém světle a příležitost si evidentně zaslouží. Je vidět, že dokáže dát dobré dvouletky, ale nemusí být vyloženě zdrojem rannosti. Další jeho potomci startující u nás Macario a Fly Amico šli ve třech letech výrazněji nahoru. Stejně jako jeho potomci v zahraničí. A my se tak můžeme těšit, co předvedou tuto sezónu tříletí.

(Ondřej Blahník)