Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Derby pro favorita, finiši Hazardera znovu nikdo neodolal (analýza)

Derby pro favorita, finiši Hazardera znovu nikdo neodolal (analýza)
Hazarder s Václavem Janáčkem vítězí v Českém derby - foto: Jana Syručková

V neděli se ve Velké Chuchli odběhl nejprestižnější z pětice klasických dostihů, tedy 101. CPIPG České Derby.

Před vrcholem rovinové části sezóny, který je určen tříletým koním a jeho distance činí 2400 metrů, se tradičně zaplnila všechna místa ve startovacích boxech. Zajímavostí letošní sestavy bylo, že zatímco dříve se většina derbystů utkávala ve Velké červnové ceně, letos mezi většinou z nich scházelo přímé srovnání. Šestnáct startujících koní totiž jako poslední start před Derby volilo devět různých dostihů. Letošní sestava tak vypadala hůře čitelná, přesto se překvapení nekonalo. Celkem šest startujících koní totiž získalo už před Derby jedničkové vítězství a čtyři z nich se seřadili na prvních čtyřech místech.

HAZARDER (3,5:1) byl vůbec největším adeptem na vítězství. Za favorita Českého Derby jsem ho označil už před v předsezónním ante-post rozboru. Důvodem byl především jeho prosincový výkon z italské Pisy, kde byl ve 2000 metrů dlouhém dostihu ježděný už od jeho poloviny, přesto zásluhou mohutné koncovky zvítězil. Také jeho původ prozrazoval, že mu vytrvalost neschází. Reprezentant stáje Dr. Charvát, pro níž byl zakoupený jako roček za 22.000 euro, je totiž synem Harzanda, který vyhrál Derby v Anglii i Irsku, a klisny Kitoko. Ta sice nestartovala a Hazarder je jejím prvním potomkem, ale je z kvalitní rodiny, když prabába Yogya dala trojnásobnou Gr.1 vítězku Six Perfections.

V aktuální sezóně se Hazarder před Derby představil pouze jednou. V Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera mu sedlo rychlé tempo a v závěru jeho koncovce znovu nikdo neodolal. Dnes se tato forma zdá ještě hodnotnější, protože čtveřice nejlepších z Frankenbergerova memoriálu brala v Derby některou ze sedmi dotací. Obecně kvalitě zmíněného trialu prospělo stěhování z Mostu do Chuchle. Na tamní dráhu se vrátil v roce 2019 a od té doby v něm vždy startoval budoucí derby vítěz. Dokonce ve zmíněném období platí, že každý kůň umístěný ve Frankenbergerově memoriálu do třetího místa, bral v Derby dotaci. Optikou posledních tří let tedy platí za nejrelevantnější předzkoušku Derby.

V neděli sice svěřenec Pavla Tůmy před dostihem více potil, ale na jeho výkonu se to nepodepsalo. Protože měl žádáno o nejvyšší startovní číslo, v úvodním oblouku naběhal metry navíc, ovšem jinak měl ideální průběh. Václav Janáček ho vedl ve středu pole, v cílové rovině Hazarder akceleroval a vedení převzal už na distanci. Tam na něj Janáček poprvé vytáhl bičík, čímž definitivně zlomil snahu nejdéle vzdorujícího Tcheque Kinga. Hazarder má na kontě stále pouhé čtyři starty, takže jeho progres nemusí být u konce. Ve Slovenském Derby o tom každopádně nepřesvědčí, protože z něho byl dnes škrtnutý. Míří do něj totiž jeho stájový druh Petarda a ani menší bratislavská dráha by pro něj nebyla ideální.   

Majitel Jiří Charvát i trenér Pavel Tůma oslavili druhý úspěch v Derby, když o ten premiérový se v roce 2017 postaral Joseph, zatímco Václav Janáček se na listinu vítězů zapsal potřetí. Protože ale dlouhodobě působí ve Španělku, na úspěch v českém vrcholu čekal třináct let.

Tcheque King (12:1) má z obou stran překážkový původ, takže spíše než dostatek vytrvalosti bylo tématem, kolik má třídy. Průběh dostihu měl ideální, když většinu dostihu cválal blízko špice. Každopádně také on ukázal zlepšení, protože jinak výsledek Derby potvrdil slabší kvalitu Velké červnové ceny. Kromě něj totiž byli na startu další čtyři její účastníci a žádný z nich nedosáhl na jednociferný výsledek.  

Royal Word (6,5:1) má maximálně středotraťařský původ a zřejmě i kvůli obavám z distance zahájil dostih v zadní části pole. V cílové rovině ale finišoval na vnější straně dráhy pro třetí příčku, takže jednak potvrdil vysokou třídu, kterou ukázal především přesvědčivým triumfem ve Velké jarní ceně, a jednak dokázal, že na něm náročný start v Prix du Jockey Club nezanechal stopy.  

Rex Of Thunder (8:1) je papírově ještě kratší a také on útočil zezadu. V cílové rovině se mu otevřel volný prostor na bariéře, čehož dokázal využít. Na rozdíl od svých přemožitelů míří do Slovenského Derby, a i protože ve třech bratislavských startech nepoznal porážku, může do něj odskočit v roli favorita.

Kamssio (30:1) se při teprve třetím životním startu protáhl v závěrečných metrech na pátou příčku. Jeho předchozí starty sice na první pohled neoslnily, ale ve druhém z nich skončil blízko kvalitních soupeřů. Jeho polobratr Ramssio před dvěma lety zvítězil v St Legeru a také on vypadá, že mu více času a metrů přijde k duhu.

Locomotive (12:1) je tempařem, ovšem po startu ho žokej brzdil ve středu pole. Už na konci prvního oblouku se začal posouvat vpřed a brzy cválal na druhé místě. Neměl tedy klidný úvod dostihu, přesto se silami vydržel dlouho.

Zoriyman (25:1) šel výrazně nahoru ve Frankenbergerově memoriálu a nyní dokázal, že nešlo o náhodu. Žokej Milan Zatloukal s tím nadiktoval ideální tempo, přičemž na špici jim soupeři dopřáli klid. Vytrvalost mu neschází, ale v závěru šel jedním tempem.

Rabbit Red Jazz (55:1) patří ke kratším koním. Po startu byl chtivější, ale Tomáš Lukášek ho dokázal usadit, a i proto v pozici největšího outsidera bojoval o dotace. Směřuje do Slovenského derby, které se rýsuje výrazně slabší a bratislavskou dráhu si úspěšně osahal ve Starohájském kritériu.   

L'Ienissei (7,5:1) při francouzských startech relaxoval na konci pole, a i když šel i tentokrát zezadu, žokej se s ním musel přetahovat. U distance navíc neměl volný prostor.

Dragon Arrow (22:1) mezi špičkou startuje pravidelně. V předchozích startech se pravidelně umísťoval, takže běhání z Derby na první pohled vypadá slabší, ale protože rozestupy v cíli nebyly výrazné, víceméně navázal na předchozí formy.

Global Man (18:1) absolvoval už sedmý letošní start, takže výrazný progres se od něj nedal očekávat. V průběhu dostihu měl dobrou pozici, ale na nejlepší mu přeci jen schází trocha třídy.

Vert Liberte (18:1) doplatil na to, že v posledních dnech před Derby ustaly deště z počátku týdne, takže dráha byla rychlejší, než by potřeboval. Vzhledem ke krátkému otci a delší rodině je stále otazníkem jeho optimum. Každopádně ani on nebyl daleko, když ho od tabule dělilo jen 2 a ½ délky.

Kmotr (23:1) poprvé nastoupil s beránky. Po pomalejším odskoku z jedničky s ním Radek Koplík nechtěl zůstat zavřený vzadu, a proto ho trochu rozjel. Kmotr se tak naopak dostal až do první vlny a chvíli trvalo, než se se usadil. Ježděný přestal být už krátce za distancí.

Mandarin (33:1) potvrdil, že jeho optimum leží níže. Dostih absolvoval na konci pole a v cílové rovině se podobně jako Royal Word snažil útočit zvenčí, ale akcelerovat nedokázal.

Besiberri (25:1) rovněž Derby neprostála. Projev ze slovenské Velké jarní ceny sice napovídal, že si s metry navíc může poradit, ale přeci jen otec Twilight Son byl sprinterem.

Surabaya (25:1) je dalším koněm, na něhož byla distance příliš. Oba její rodiče i všichni polosourozenci jsou totiž maximálně mílaři. Každopádně ztrácela výrazně, takže se na ní zřejmě podepsal i náročný program, když ve Francii vyběhla třináctkrát.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)