Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Hvězdy sezóny 2019: Nejlepší mílaři

Hvězdy sezóny 2019: Nejlepší mílaři
Wargam vítězí při české premiéře v Tattersalls Mile, foto: Jana Syručková

Představujeme čtveřici koní, která v loňském roce zářila na distancích kolem míle. Rovným dílem jsou zastoupeni tříletí a starší koně.

Na úvod znovu připomínáme, že hlavním účelem těchto článku je připomenutí největších hvězd uplynulé sezóny. I když tedy mezi mílaře můžeme zařadit například také Zocka, jeho vizitku níže nenajdete, protože už jsme ho představili mezi nejlepšími sprintery.

IGNACIUS REILLY se do Česka stěhoval už jako odstávče, když byl pro Syndikát V3J vydražen za 3.000 guineí. Dostihovou premiéru ale absolvoval až o více jak rok později. Stalo se tak loni v březnu ve francouzském Chantilly. Šesté místo mezi perspektivními debutanty rozhodně nebylo špatné, zvlášť když vítězný Singsteet posléze ovládl Listed, nicméně jeho „zelený“ projev napovídal, že Velká jarní cena pro něj možná přichází příliš brzy.

Přesto do první části klasické trojkoruny odskakoval v pozici třetího favorita. Na tom se zřejmě podepsalo i jezdecké obsazení, protože do jeho sedla se vyhoupla stájová jednička David Liška, přestože trenér Václav Luka měl na startu také v Memoriálu profesora Václava Michala třetího Great Gunnara. Po startu cválal Ignacius Reilly v zadní části pole. V cílové rovině ovšem ukázal velký závěr i bojovnost. Dokázal se totiž protáhnout mezi soupeři a o půl délky zvítězil před finišujícím Amazing Gangsterem. Trenér Václav Luka se tak potřetí zapsal na listinu vítězů Velké jarní ceny, ale především získal jubilejní desáté klasické vítězství.

V dalších startech Ignacius Reilly dokázal, že Velká jarní cena pro něj nebyla stropem. V Českém derby obsadil třetí příčku, ale pravděpodobně měl na víc. Většinu dostihu totiž cválal za středem pole, takže když šla dvojice nejlepších do trháku už v závěrečném oblouku, nemohl reagovat. V cílové rovině stáhnul mnoho délek, ale od vítězství ho nakonec dělilo 1 a ½ délky. O měsíc později absolvoval ve Vichy premiéru na black-type scéně. Ještě 200 metrů před cílem bojoval o vítězství ve 2400 metrů dlouhém Listed, ale nakonec se propadl na pátou příčku. Každopádně od vítěze ho dělilo pouze 2 a ¼ délky, takže tento výkon ho katapultoval do čela ročníku.

Od července se na dráze neukázal. Jeho kariéra tak čítá pouze čtveřici startů, což napovídá, že jeho progres nemusí být u konce. Zvlášť když loni hledal svou parketu. Tou by měly být středotraťařské distance, čemuž napovídá i jeho původ. Otec Worthadd sice na měkké dráze vyhrál 2200 metrů dlouhé Derby Italiano, ovšem nejlepší výkony podal na míli.

Ignacius Reilly vítězí ve Velké jarní ceně

TORQUE POWER je vlastním odchovancem odchovanec svého majitele Valentina Bukhtoyarova. Jeho matka Verba zvítězila v Listed a několikrát se umístila v grupových dostizích. Navíc už je také osvědčenou matkou. Na dráze se totiž ukázali tři starší polosourozenci Torque Powera a každý z nich získal francouzský handicap minimálně 37 kg, který u nás znamená jedničkovou třídu. Koneckonců jedním z nich je Mamadysh, jehož Arlangirej Šavujev v roce 2017 připravil k vítězství v Memoriálu profesora Václava Michala a ke třetímu místu ve Velké ceně Prahy. Otec Torque Powera Toronado získal dvě Gr.1 vítězství na míli a letos má na dráze první tříleté.

Arslangirejem Šavujevem připravovaný Torque Power debutoval jako dvouletý v červenci v Karlových Varech, kde navzdory nezkušenému projevu jeho koncovka nestačila pouze na suverénní Near To Be Rich. Poté zamířil do při EJC konaného Gerschova memoriálu, ale celý dostih absolvoval daleko za soupeři, takže velké závěry z tohoto startu tedy dělat nešlo.

Mezi špičku ročníku se tak propracoval až loni. Nejprve mezi nezvítězivšími porazil Amazing Gangstera, poté skončil čtvrtý v Memoriálu prof. Václava Michala a třetí ve Velké jarní ceně. V ní měl navíc smůlu, že oba jeho přemožitelé finišovali na opačné straně dráhy. Na vítěze přitom ztrácel jen půl délky. Stejný rozdíl ho dělil od triumfu také při derby dnu, kdy poprvé změřil síly se staršími soupeři. Tehdy ho porazil pouze Wagram. Torque Power následně s přehledem splnil roli favorita Lázeňské míle a poté zamířil do Vichy. Tam předvedl další progres, když v dostihu kategorie class 1 finišoval druhý, přičemž vyběhl formu odpovídající francouzskému handicapu 38 kg.

Nejlepší výkon ovšem podal ve Velké ceně Prahy. Největší srovnávací dostih na mílové distanci zahájil dle svého zvyku v zadní části pole a v závěru přišel s finišem na vnější straně dráhy. Jeho jezdec Radek Koplík sice s výraznějšími pobídkami čekal až 400 metrů před cíl, přesto už o 100 metrů dále Torque Power převzal vedení a směřoval za vítězství. V cíli sice jeho náskok činil „pouze“ ¾ délky na druhého Sagara, ovšem jejich rozestup se v závěru zkracoval především proto, že Torque Power byl na špici dlouho osamocen. Pokud by k němu přišel soupeř blíž, pravděpodobně by ještě dokázal zabrat.

Sezónu uzavřel bronzem v Lokotrans EJC Middle. Po zatočení do cílové roviny sice chvíli musel hledat volný prostor, ale ani s lepším průběhem by na suverénního Wirelesse zřejmě neměl.

Torque Power vítězí ve Velké ceně Prahy

WIRELESS se do tréninkového střediska Václava Luky přestěhoval v roce 2016, když ho stáj Leram zakoupila za 28.015 euro po vítězství v květnové prodejce v Chantilly. Na kontě měl sice tři druhá místa v Listed, ale zdálo se, že v pěti letech už má to nejlepší za sebou. Brzy se ovšem ukázalo něco jiného. O pár měsíců později totiž Wireless ovládl bohatě dotovaný Grand Handicap de Deauville a následně posbíral řadu úspěchů na black-type scéně. V roce 2017 totiž zvítězil v Listed a pod vedením Václava Luky posbíral další pětici black-type umístění.

Loni už další nepřidal, ale mezi středoevropskou konkurenci stále exceloval. Sezónu zahájil pátým místem na all-weather dráze v Lyonu a poté zamířil do Bratislavu. Na mítinku Turf Gala se představil v Ceně Scottish Rifla, do níž odskakoval v roli favorita. Do cílové roviny ovšem točil na chvostu desetičlenného pole, přičemž menší bratislavská dráha koncovým koním nenahrává. Wireless ale dokázal rychle akcelerovat, 100 před cílem minul vedoucího Wagrama a nakonec ho za sebou nechal o 2 a ½ délky.

S Wagramem se utkal také ve Vichy, kde s ním i vinou špatného průběhu prohrál. Při obhajobě druhého místa v Listed Prix Jacques de Bremond totiž neměl v cílové rovině dostatek prostoru, přesto ho z šestého místa dělilo od vítězství pouze 2 a ¼ délky. S kariérou se rozloučil dvěma starty na chuchelské dráze. Ve Velké ceně Prahy nesplnil roli favorita, když se rozešel až za distancí a stihnul pouze čtvrtou příčku.

Zato rozlučka v Lokotrans EJC Middle mu vyšla na výbornou. Před startem přitom prožil jeho realizační tým horké chvilky, když temperamentní Wireless nechtěl do sedla pustit hvězdného Christopha Soumillona. Po startu pole s odstupem uzavíral, a i když do cílové roviny točil už v kontaktu se soupeři, stále zůstával na konci desetičlenné sestavy. Znovu ovšem předvedl své výborné zrychlení. Už v polovině cílové roviny totiž převzal vedení a s náskokem 2 a ¾ délky obhájil loňský triumf. Jeho úspěch přinesl Soumillonovi vítězství v letošním European Jockey’s Cupu, a i proto se dočkali bouřlivého aplausu chuchelských tribun. Na konci roku pak rozšířil nabídku napajedelských plemeníků.

Wireless vítězí v Lokotrans EJC Middle

WAGRAM se do Česka stěhoval loni v březnu, kdy byl po třetím místě v prodejce v Saint-Cloud zakoupen pro stáj MS Racing za 27.110 euro. Premiéru pod trenérem Zdeno Koplíkem absolvoval o tři týdny později v Chantilly. Obsadil sice sedmé místo, ale od vítěze ho dělilo méně než 5 délek a Racing Post Rating 91 liber vypovídá o kvalitním výkonu. Ve středoevropském regionu se uvedl druhou příčkou v bratislavské Ceně Scottish Rifla, v jejímž závěru ho předstihl pouze Wireless. Jediný český start absolvoval o derby dnu, kdy zvítězil v Tattersalls Mile. Na druhém místě tehdy skončil finišující Torque Power a v kvalitní sestavě nechyběli například také Zock nebo Sagar.

Vůbec nejlepší výkon ovšem Wagram předvedl na červencovém mítinku ve Vichy. V Listed Prix Jacques de Bremond ho totiž porazil pouze Skaletti, který následně ovládl trojici grupových dostihů včetně Prix Dollar (Gr.2). Zásluhou tohoto výkonu poskočil francouzský handicap Wagrama na jeho kariérní maximum 44,5 kg a zároveň mu zajistil pozici nejlépe hodnoceného mílaře v aktuálním vydání české Klasifikace. O dva týdny později bohužel utrpěl při tréninku fatální zranění.

Wagram vítezí o derby dnu, foto: Jana Syručková

HLASOVÁNÍ O NEJLEPŠÍHO MÍLAŘE ZA ROK 2019

(Jaroslav Fabris)