Karlovarský specialista Mormill před mílařskou elitou (analýza)
Velice kvalitním předkrmem nedělního Oaks byla 32. Lázeňská míle Mikrop Čebín a.s., v níž se utkalo několik špičkových mílařů.
Lázeňská míle sice v posledních letech nese pouze status II. kategorie, ovšem protože je takzvanou „open dvojkou“ a přes léto u nás nemají elitní mílaři moc na výběr, pravidelně se na jejím startu schází kvalitní konkurence. Ta byla letos i kvůli absenci slovenského derby dne ještě silnější než obvykle, když čtveřice koní šla na start s handicapem minimálně 80 kg. Žádný z nich ovšem na vítězství nedosáhl, když se stylem start-cíl prosadil v Karlových Varech tradičně úspěšný Mormill.
Mormill (9:1) je sice už sedmiletý, přesto v neděli absolvoval teprve osmnáctý start kariéry. Tu totiž svěřenec Jaroslava Jelena zahájil až v pěti letech. Po prvních dvou životních startech, které absolvoval buď v silné konkurenci, nebo na příliš dlouhé distanci, poprvé zamířil do Varů. Tehdy ho společnost Tipsport vypsala v kurzu 35:1, což mě po delší době přimělo k sepsání tipu, který byl úspěšný. Do konce roku získal Mormill další dva triumfy, když postupně uspěl ve trojkovém a dvojkovém handicapu.
Loni sice Mormill nevyhrál, ale zařadil se mezi širší špičku. Ve Velké dubnové totiž skončil třetí a ve Velké květnové sedmý, když ho od vítězného Cape Freedoma dělilo při nevýhodě 1,5 kg jen 2 a ¼ délky. Ve zbytku sezóny startoval pouze v německých handicapech. Napoprvé bral sice v Mnichově druhé místo, ale po dalších třech neúspěšných startech spadl jeho tamní handicap na 63,5 kg.
Při vstupu do letošní sezóny se ale vrátil do Varů a sahal po vítězství. To mu uniklo o pouhou krátkou hlavu, když ho porazila o 3,5 kg méně zatížená Tularka, která své kvality potvrdila triumfem v Letní ceně klisen. Navíc Mormilla musel brát před obloukem Jan Verner zpátky, protože ho tísnil Tropical Bond. V dalších dvou startech vyběhl trochu slabší formy, ale výrazně nezklamal. Ve Velké květnové totiž narazil na silné soupeře a před dvěma týdny pro něj byly dva kilometry dlouhé.
V neděli ho poprvé vedl Tomáš Lukášek, a protože Mormill byl po startu tradičně chtivější, nechal ho cválat na špici. Tato taktika bývá ve Varech často úspěšná, protože ostřejší oblouk do roviny se nedá projet na „plný plyn“ a nabízí tak prostor na „přefouknutí“. V závěru na Mormilla dotíral především Arcturus, ale i díky váhové výhodě 4 kg jeho snahu dokázal odrazit. Ve Varech tak má aktuálně bilanci šesti startů, tří prvních, dvou druhých a jednoho třetího místa. Jeho další program je otázkou, protože do zářijové Velké ceny Prahy zatím hlášený není.
Arcturus (8,5:1) loni vyhrál slovenskou trojkorunu, ale letos nastoupil poprvé. Navzdory tomuto handicapu ale podal srovnatelný výkon jako při vítězství v o 800 metrů delším Slovenském derby. Vyrovnané formy na takto rozdílných distancích napovídají, že na tratích kolem dvou kilometrů může ukázat ještě více.
Manoamano (4,5:1) preferuje kratší distance. Tomu odpovídal i jeho projev, když se v polovině cílové roviny dostal do první vlny a za distancí slábnul. Koncem srpna by se měl představit v 1200 metrů dlouhé Svatováclavské ceně.
Cape Freedom (10:1) sice nepodal takový výkon jako při loňském vítězství ve Velké květnové, ale navzdory slabší stájové formě jde postupně nahoru. Čtvrté místo vybojoval dobrou koncovkou. Každopádně váhově byl výrazně zvýhodněný.
Sagar (3,5:1) nenavázal na druhé místo z Velké květnové. Každopádně slabší formu vyběhl v Lázeňské míli i loni a poté na chuchelské dráze podal dvojici výborných výkonů, takže to nemusí mnoho znamenat.
Torque Power (4,5:1) naopak obhajoval loňské vítězství a zklamal už ve Velké květnové. Do sezóny přitom vstoupil povedeným běháním ve Velké dubnové, která se odběhla na měkčí dráze.
Let Fire (30:1) patří do dvojkových handicapů, takže jeho výsledek jenom potvrdil, že mu na podobnou společnost trocha třídy schází.
Calorific (12:1) v první polovině loňské sezóny sice ukázal jedničkovou třídu, ale v té druhé se mu nedařilo a první letošní starty absolvoval ve trojkových cenách. Při návratu mezi špičku neměl výraznější moment.
Decanter (40:1) absolvovala premiéru pod novým trenérem a hlavním cílem byl zřejmě zisk handicapu.
Speed Machine (35:1) sice před pěti lety vyhrál slovenskou Velkou jarní cenu, ale od té doby dvakrát změnil trenéra a šel dolů. Na start šel s handicapem 60 kg, navíc se mu v poslední době daří spíše ve sprintech. Nebylo tedy překvapením, že už na konci oblouku začal rychle vyklízet pozice a skončil daleko poslední.
(Jaroslav Fabris)