Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Kdo nastoupí proti Zariyannce

Kdo nastoupí proti Zariyannce
Zariyannka s Ingrid Janáčkovou Koplíkovou v Rijádu

Vítězka Oaks Zariyannka se zítra zúčastní International Handicapu na Saudi Cupu v Rijádu. Kdo jsou její vyzyvatelé?

Loni se v Rijádu odběhl první ročník nejbohatšího dostihu světa Saudi Cupu o 20 miliónů dolarů. Ten je vrcholem sobotního programu, kdy se odběhne spolu s dalšími velkými dostihy. V pátek je na řadě International Jockey Challenge, nás ale zajímá především hlavní dostih dne, kterého se zúčastní i česká zástupkyně

The Al Rajhi Bank International Handicap na 2100 metrů má dotaci 500.000 dolarů. Poběží se na travnatém okruhu, který má dokola 1800 metrů, cíloví rovina asi 440 metrů. Dostih je určen pro koně ze zemí, které nepatří do první skupiny mezinárodní dostihy sdružující organizace IFHA, tedy země s minimem black type dostihů nebo zcela bez nich. Právě proto dostala pozvánku svěřenkyně trenéra Zdena Koplíka. Nyní se střetne se soupeři ze Saudské Arábie, Bahrajnu a Španělska.

Zariyannka loni odstartovala kariéru ambiciózně čtvrtým místem v Jarní ceně klisen. Následovalo druhé místo ve Velké jarní za Ratem a vítězství v Oaks. V Českém derby obsadila až devátou příčku, pátá byla v derby rakouském. Poslední start absolvovala na Arc mítinku v klisnám určené Prix de l’Opera na 2000 metrů. Doběhla sice poslední, ale byla to Gr.1 a vítězná Tarnawa následně vyhrála Breeders’s Cup Turf.

O tom, jak celý nápad vzniknul nám již Zdeno Koplík i majitel Tibor Cvik přiblížili v článku Zariyannka míří na Saudi Cup.

Zariyanka do Rijádu cestovala autem do Belgie, odkud byla přepravována letecky. Vše prý na náklady pořadatele. Na místě byla několik dní v karanténě, ale již zvládla lehký trénink na dráze. S ní je tam celý rodinný tým. Kromě trenéra Zdena Kolíka a Ingrid Janáčkové Koplíkové, která jí v dostihu pojede, jsou na místě i Radek a René, který má mezinárodní zkušenosti a působil jako pracovní jezdec v Dubaji.

 

Zariyannka s Ingrid Janáčkovou Koplíkovou při práci v Rijádu

V dostihu pojede i Václav Janáček, který bude v sedle španělského veterána Noraye, který doam vyhrál poslední tři starty včetně jedničkové Gran Premio Duque de Alburquerque.

 

13:45 - The Al Rajhi Bank International Handicap – 2100 m

1 (2) WALKINTHESAND (IRE), 5 tr. F. Saad (SA), Cristian Demuro 62 kg

Z kraje tříleté sezóny byl dvakrát druhý v Listed v Newmarketu na 1800 a 2000 metrů, nejvyšší rating 110 lb dostal za vítězství v handicapu na stejné dráze. Loni byl ze tří startů v Británii pátý v Listed v Newbury. V Saudské Arábii absolvoval letos dva starty, po neúspěchu na pískové dráze těsně vyhrál dostih na 2100 metrů na trávě.

2 (1) WHAT A WELCOME (GB), 7 tr. F. Naas (BHR), Adrie DE Vries 61,5 kg

V Británii běhal na ultravytrvaleckých tratích a dosáhl na rating 100 lb. Loni již strávil sezónu v Bahrajnu, kde byl na konci listopadu desátý v bohatě dotované Bahrain International Trophy na 2000 metrů, kde porazil třeba pátého z Champion Stakes Desert Encourtera.

3 (4) DESERT LION (GB), 5 tr. F. Naas (BHR), Paddy Mathers 58,5 kg

V Británii ve třech letech získal za vítězství v pětkovém handicapu na míli rating 76 lb. V Bahrajnu se mu však daří. V prosinci vyhrál lehce handicap, před měsícem byl druhý v lokální Gr.1.

4 (9) AU COEUR (IRE), 7 tr. F. Alghareeban (SA), Pat Cosgrave 58 kg

Domácí zástupce na podzim vyhrál dva dostihy na 2000 metrů, v místních velkých dostizích však neuspěl.

5 (12) SCARS ARE COOL (USA), 5 tr. M. Alsakran (SA), A. Alfouraidi 58 kg

V USA běhal dostihy na písku a několik jich vyhrál. Stejnému povrchu zůstal věrný i v Saudské Arábii, kde v lednu vyhrál dostih na míli, ve velkých dostizích však neuspěl.

6 (7) RAYOUNPOUR (IRE), 5 tr. Allan Smith (BHR), Frankie Dettori 57 kg

Loni v létě vyhrál v Irsku dva handicapy na 2400 a 2000 metrů, za což dostal rating 93 lb. V Bahrajnu začátkem ledna porazil Desert Liona v lokální Gr.2, o kategorii výš s ním však naposledy prohrál a skončil až šestý.

7 (13) ELWAZIR (GB), 6 tr. F. Alghareeban (SA), Angel Moreno 56 kg

V Británii měl rating 105 lb. Ještě loni v létě byl třetí ve dvojkovém handicapu na 2000 metrů. V Saudské Arábii absolvoval pět startů na písku. V prvních dvou byl na podzim druhý, v prosinci byl pátý v lokální Gr.1 na 2400 metrů, v dalších velkých dostizích však neuspěl.

8 (3) NORAY (FR), 9 tr. Leon Penate (SPA), Václav Janáček 56 kg

Španělský veterán byl před dvěma lety osmý v Listed v Deuville, kde si slabší chvíli vybral Wireless. Jeho aktuální forma je dobrá, když na podzim získal sérii tří vítězství v řadě na 2000 metrů, včetně jedničkové Gran Premio Duque de Alburquerque.

9 (14) NICKLAUS (GB), 6 tr. F. Alghareeban (SA), Camilo Ospina 54,5 kg

V Británii běhal handicapy převážně na mílové distanci a na podzim tam měl rating 89 lb. V Saudské Arábii běžel tři dostihy na písku. Po prosincovém druhém místě byl sedmý v lokální Gr.1 The Crown Prince Cupu za Elwazirem a Petrusem. V dalším startu byl ještě dál.

10 (8) PROVEN RESERVES (USA), 6 tr. A. Khalid (SA), Luis Morales 54 kg

V Americe byl před dvěma lety sedmý v Gr.1. V Saudské Arábii také běhal na písku, po pátém a čtvrtém místu neuspěl ve velkém dostihu.

11 (11) ZARIYANNKA (IRE), 4 kl. Tr. Zdeno Koplík (CZE), Ingrid Janáčková Koplíková 54 kg

Vítězka našich Oaks a třetí z Velké jarní neudělala ostudu v silně obsazené Prix de l'Opera Longines na Arc mítinku v Longchamp. Oproti většině soupeřů nastoupí do dostihu nerozběhaná, pokud zopakuje výkon z Paříže, nemusí být s nízkou zátěží bez šance.

12 (10) FEDERICO (GB), 8 tr. Leon Penate (SPA), Hillie Doyle 54 kg

Před třemi lety měl ve Francii rating 40,5 kg. Ve Španělsku v poslední době běhal menší dostihy než Norey. Koncem října v Madridu vyhrál na 2200 metrů vyhrál, pak byl osmý ve Francii v Class 2 na 2400 metrů.  

13 (5) PETRUS (IRE), 6 tr. F. Alghareeban (SA), W. Ramos 54 kg

Ve dvou letech byl čtvrtý v Gr.2 v Newmarketu. Pak se zabydlel v mílových handicapech, kde měl nejvyšší známku 100 lb. Loni v létě se stěhoval do Saudské Arábie s ratingem 93 kg. Tam dvakrát vyhrál, ve velkých dostizích byl jednou šestý za Elwazirem na 2400 metrů, na míli byl pátý. Vždy na písku. Naposledy byl třetí na 2100 metrů.

14 (6) MARRONNIER (IRE), 5 tr. N. Amindeel, A. Alawfi 54 kg

V Británii na podzim vyhrál handicap na 2100 metrů, za což dostal nejvyšší rating 95 lb. V saudské Arábii byl letos v mílových dostizích na písku šestý a sedmý.

 

Na dostih bere sázky Tipaport i Fortuna. Oba mají Zariyannku v kurzu 20:1, což je podobné jako britské sázkové kanceláře. Noray je 18 a 15:1. Na Tipsport TV by měl běžet i přímý přenos dostihu. Možný další Live stream případně doplníme.

 

 

Zdeno Koplík a vítěz 13 000 dostihů Jorge Ricardo

 

Radek Koplík a Ingrid Janáčková Koplíková s Jorgem Ricardem

 

Dráha v Rijádu

(Ondřej Blahník)