Oaks ovládly svěřenkyně Miroslava Nieslanika (analýza)
Vrcholem nedělních dostihů v Karlových Varech bylo 76. Oaks Holdingu Rabbit CZ, tedy čtvrtý klasický dostih aktuální sezóny.
Na distanci 2400 metrů se utkala osmička tříletých klisen. Okruh favoritek tvořily trojice klisen, která už dokázala zvítězit v jedničce, ale pro všechny vypadala distance trochu dlouhá. Na zaváhání preferovaného tria čekala především dvojice trenéra Miroslava Nieslanika. Také u nich sice byl otazník ohledně vytrvalosti, ovšem i díky stájové režii si nakonec s distancí i měkčí dráhou, která byla především v závěrečném oblouku více rozbitá, poradily nejlépe.
GIANNAH (8,5:1) v neděli absolvovala už desátý životní start a dlouho neukazovala, že by měla patřit ke špičce. Pravidelně totiž startovala mezi nezvítězivšími, z nichž se vyčlenila až na osmý pokus. Progres následně ukázala v chuchelské Ceně tříletých klisen, tedy hlavním trialu na Oaks. V ní totiž finišovala čtvrtá, přestože jí v polovině cílové roviny soupeřky zavřely a žokej musel brát zpátky. Znovu se ale dokázala rozejít a od vítězné Dakoty jí nakonec dělily necelé 4 délky.
V Karlových Varech volila novou taktiku, když se chopila diktování tempa. V jejím sedle byl premiérově Jaromír Šafář, který jí ideálně rozvrhl síly, když na protilehlé rovině „ubral plyn“. Po vytočení závěrečného oblouku sice Giannah předstihla stájová kolegyně Sparkle Shout, ale ostatní klisny zůstávaly zpět a za distancí se souboj oranžovobílých barev znovu začal otáčet. Nakonec Giannah zvítězila rozdílem jedné délky.
Čas 2:44,06 je druhým nejpomalejším za posledních čtyřicet let, přičemž výrazný podíl na něm měla i zmíněná měkká půda. Půda zřejmě patřila také k faktorům, které přispěly k úspěchu reprezentantky stáje MUDr. Evy Nieslanikové. Právě na měkku totiž Giannah podala nejlepší loňský výkon, když skončila nedaleko šestá v Hannoveru. Za pozornost rovněž stojí, že trendy (trendy k JCK, trendy k Oaks) letos odhalily obě vítězky dámských klasik, přestože ani jedna nepatřila k favoritkám.
Původem Giannah, která jako roček stála 5.000 euro, příliš nezaujme. Otec Olympic Glory v chovu zůstává za očekáváními, když jeho připouštěcí poplatek spadl z 15.000 na 5.000 euro. Směrem k Oaks bylo nicméně plusem, že ač byl sám mílařem, v průměru dává trochu delší koně. Matka Kanala se ve třech startech neumístila. Jen o start více má jediný startující polosourozenec Giannah What She Wants, která také mnoho neukázala, ale na provinční dráze v Orleans skončila druhá na 2200 metrů.
Sparkle Shout (12:1) se ke špičce ročníku zařadila už loni, když skončila třetí v CZK, a letos stejnou příčku obsadila v JCK. Nepovedl se jí pouze start na Turf Gala, kde ovšem naběhala metry navíc a nebyla zas tak daleko. Protože sezónu zahájila už začátkem března v Itálii, před Oaks měla dvouměsíční pauzu. Vytrvaleckou distanci si tak vyzkoušela poprvé. Jejím otcem je sice krátký Red Jazz, i když letos jeho potomek Rabbit Red Jazz vyhrál Slovenské derby, ale matka Blase Chevalier zahájila kariéru dvěma vítězstvími v bumperech. Sparkle Shout sice při prvním probíhání cílem byla chtivější, ovšem poté se usadila.
Solemeena (4:1) se také usadila až po pár stech metrech, a i když nenavázala na vítězství z JCK, což naposled dokázala v roce 2004 Arganta, výkonem znovu nezklamala. Její optimum totiž leží níže. Pro český chov obhájila bronz, který loni získala Faliraki.
Rabbit Manduro (22:1) podala bezesporu nejlepší letošní výkon. Že jí karlovarská dráha sedí, ukázala už loni, když skončila pátá v CZK. V neděli její žokej Radek Koplík sice kilo převažoval, ale to ve výsledku nic nezměnilo, protože na své přemožitelky ztrácela výrazně.
Dakota (2,2:1) nakonec byla na sázkovém trhu nejpopulárnější. Stejně jako v Ceně tříletých klisen zaujala pozici blízko špice, ale tentokrát cválala do volného prostoru a neusadila se. Neprospělo jí ani prodloužení distance, takže v závěru jí došly síly.
Devoir Rien (4:1) rovněž schází vytrvalost. Její matka Dumnonia sice v Oaks bojovala o vítězství, ale měla více třídy a nejlepší výkony podala na míli. Pro Devoir Rien to byla premiérová zkušenost s distancí delší než 1800 metrů a ztrácet začala už v závěrečném oblouku. Asi jí nesedla ani měkká půda, protože je subtilnější klisnou.
Rabbit Ruler (35:1) šla na start po druhém místě z pětkového handicapu v Lysé nad Labem a na špičku výrazně ztrácela už ve slovenské JCK. Schází jí tedy třída.
Dalmácie (125:1) toho ukázala ještě méně, takže ani při třetím životním startu nedosáhla na premiérovou dotaci.
(Jaroslav Fabris)