Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Očekávaný duel se nekonal, Black Canyon nenašel soupeře (analýza)

Očekávaný duel se nekonal, Black Canyon nenašel soupeře (analýza)
Black Canyon lehce vítězí v Ceně města Karlovy Vary, foto: Marcela Kozová

Vrcholem nedělních dostihů v Karlových Varech byla 91. Cena města Karlovy Vary - Memoriál Josefa Dolejšího.

Hlavním tahákem 2000 metrů dlouhého dostihu I. kategorie byl očekávaný souboj dvojice Black Canyon – Portorikos. Ten se ale nekonal, protože zatímco Black Canyon si docválal pro lehké vítězství, Portorikos se v osmičlenném poli nevešel ani na tabuli.  

BLACK CANYON (3:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) před čtyřmi týdny suverénně zvítězil ve Velké květnové ceně, takže blíže už jsem ho představoval v její analýze. Mílová distance Velké květnové pro něj přitom měla být trochu krátká, zatímco právě kolem dvou kilometrů leží jeho optimum. Přesto šel před startem jeho kurz překvapivě nahoru, když z 2,2:1 vystoupal až na 3:1. Ani na karlovarské dráze ovšem žádné drama nepřipustil. Většinu dostihu cválal na druhém místě, na začátku cílové roviny převzal vedení a nikým neohrožován zvítězil s náskokem 2 a ¼ délky. V Karlových Varech tak zůstává stoprocentní, když tam uspěl při debutu i v derby trialu.

BLACK CANYON

byl zakoupen prostřednictvím

Imsexyandiknowit (27:1) při české premiéře trochu zklamala, když v Letní ceně klisen skončila šestá. Přesto byla až příliš podceňovaná. Přeci jen loni skončila třetí v polském Oaks a dosáhla na tamní handicap 76,5 kg. Po startu jí David Liška usadil za středem pole a v cílové rovině vybojovala druhou příčku, aniž by ohrozila vítěze.

Royal Town (6,5:1) zahájil sezónu dvojicí dobrých výkonů v těžkých trojkových cenách. Loni skončil pátý v bratislavském Zlatém bičíku, ale třídu ukázal především ve Francii. Jeho tamní výsledky sice na první pohled neoslní, ale startoval v těžkých dostizích a za své výkony obdržel RPR 91 a 84 liber. Do cílové roviny točil ještě za Imsexyandiknowit.

Lady Roseburg (15:1) při vítězném vstupu do sezóny cválala většinu dostihu „zaparkovaná“ v zadní části pole, zatímco tentokrát před sebou měla volný prostor a byla chtivější. Závěrečný oblouk navíc absolvovala až pátou stopou. Za distancí jí tak začaly docházet síly.   

Armitago (35:1) byl naopak chtivější při předchozích startech, ale tentokrát se na konci pole nikam nehnal. Kritický moment přišel v závěrečném oblouku, kde podklouzl a Michaela Musialová na chvíli ztratila třměn. V cílové rovině neměl mnoho prostoru, přesto se dokázal rozejít. Díky výraznému progresu v handicapu poskočil na 73 kg, což by mu mohlo zajistit účast v derby. Ještě v pondělí ho přitom Tipsport pro derby nabízel v kurzu 350:1 na vítězství a 80:1 do třetího místa, což rozhodně mělo hodnotu (aktuálně je 50:1 na vítězství a 12:1 do třetího místa). Jeho polobratr Avanti dosáhl na německý handicap 89,5 kg, takže jeho zlepšení není až tak překvapivé.    

Portorikos (2,25:1) byl na druhé straně chtivější a vnější stopou se z šestého místa posunul až do první vlny. V cílové rovině bylo brzy jasné, že nesplní pozici favorita. Za distancí už ho Tomáš Lukášek nevyjížděl naplno a zhruba 80 metrů před cílem položil ruce. I když průběh neměl ideální, jeho výkon byl zklamáním. Doposud na něj byl přitom spoleh, když v posledních třech sezónách nevešel na tabuli teprve potřetí. Předtím se tak stalo v drážďanském Listed a příliš dlouhé Ceně prezidenta republiky.

Red Persian (20:1) v červnu sice slušně zvládl „osmnáctku“, ale má optimum na kratších distancích, takže v úvodu byl chtivější a v cílové rovině rychle vyklidil pozice. Ke svým top formám už se každopádně nepřiblížil delší dobu.  

Torrero (20:1) podobně jako při chuchelském vstupu do sezóny dostih odvodil a v závěru se propadnul na poslední místo. Loni patřil do špičky ročníku, ale letos to nepotvrzuje. Lépe mu asi sednou kratší distance a zřejmě byl ranější, když jeho matka Tres Forte podala nejlepší výkony jako dvouletá.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)