Očekávaný duel se nekonal, Black Canyon nenašel soupeře (analýza)

Black Canyon lehce vítězí v Ceně města Karlovy Vary, foto: Marcela Kozová

Vrcholem nedělních dostihů v Karlových Varech byla 91. Cena města Karlovy Vary - Memoriál Josefa Dolejšího.

Hlavním tahákem 2000 metrů dlouhého dostihu I. kategorie byl očekávaný souboj dvojice Black Canyon – Portorikos. Ten se ale nekonal, protože zatímco Black Canyon si docválal pro lehké vítězství, Portorikos se v osmičlenném poli nevešel ani na tabuli.

BLACK CANYON (3:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) před čtyřmi týdny suverénně zvítězil ve Velké květnové ceně, takže blíže už jsem ho představoval v její analýze. Mílová distance Velké květnové pro něj přitom měla být trochu krátká, zatímco právě kolem dvou kilometrů leží jeho optimum. Přesto šel před startem jeho kurz překvapivě nahoru, když z 2,2:1 vystoupal až na 3:1. Ani na karlovarské dráze ovšem žádné drama nepřipustil. Většinu dostihu cválal na druhém místě, na začátku cílové roviny převzal vedení a nikým neohrožován zvítězil s náskokem 2 a ¼ délky. V Karlových Varech tak zůstává stoprocentní, když tam uspěl při debutu i v derby trialu.

BLACK CANYON

byl zakoupen prostřednictvím

Imsexyandiknowit (27:1) při české premiéře trochu zklamala, když v Letní ceně klisen skončila šestá. Přesto byla až příliš podceňovaná. Přeci jen loni skončila třetí v polském Oaks a dosáhla na tamní handicap 76,5 kg. Po startu jí David Liška usadil za středem pole a v cílové rovině vybojovala druhou příčku, aniž by ohrozila vítěze.

Royal Town (6,5:1) zahájil sezónu dvojicí dobrých výkonů v těžkých trojkových cenách. Loni skončil pátý v bratislavském Zlatém bičíku, ale třídu ukázal především ve Francii. Jeho tamní výsledky sice na první pohled neoslní, ale startoval v těžkých dostizích a za své výkony obdržel RPR 91 a 84 liber. Do cílové roviny točil ještě za Imsexyandiknowit.

Lady Roseburg (15:1) při vítězném vstupu do sezóny cválala většinu dostihu „zaparkovaná“ v zadní části pole, zatímco tentokrát před sebou měla volný prostor a byla chtivější. Závěrečný oblouk navíc absolvovala až pátou stopou. Za distancí jí tak začaly docházet síly.

Armitago (35:1) byl naopak chtivější při předchozích startech, ale tentokrát se na konci pole nikam nehnal. Kritický moment přišel v závěrečném oblouku, kde podklouzl a Michaela Musialová na chvíli ztratila třměn. V cílové rovině neměl mnoho prostoru, přesto se dokázal rozejít. Díky výraznému progresu v handicapu poskočil na 73 kg, což by mu mohlo zajistit účast v derby. Ještě v pondělí ho přitom Tipsport pro derby nabízel v kurzu 350:1 na vítězství a 80:1 do třetího místa, což rozhodně mělo hodnotu (aktuálně je 50:1 na vítězství a 12:1 do třetího místa). Jeho polobratr Avanti dosáhl na německý handicap 89,5 kg, takže jeho zlepšení není až tak překvapivé.

Portorikos (2,25:1) byl na druhé straně chtivější a vnější stopou se z šestého místa posunul až do první vlny. V cílové rovině bylo brzy jasné, že nesplní pozici favorita. Za distancí už ho Tomáš Lukášek nevyjížděl naplno a zhruba 80 metrů před cílem položil ruce. I když průběh neměl ideální, jeho výkon byl zklamáním. Doposud na něj byl přitom spoleh, když v posledních třech sezónách nevešel na tabuli teprve potřetí. Předtím se tak stalo v drážďanském Listed a příliš dlouhé Ceně prezidenta republiky.

Red Persian (20:1) v červnu sice slušně zvládl „osmnáctku“, ale má optimum na kratších distancích, takže v úvodu byl chtivější a v cílové rovině rychle vyklidil pozice. Ke svým top formám už se každopádně nepřiblížil delší dobu.

Torrero (20:1) podobně jako při chuchelském vstupu do sezóny dostih odvodil a v závěru se propadnul na poslední místo. Loni patřil do špičky ročníku, ale letos to nepotvrzuje. Lépe mu asi sednou kratší distance a zřejmě byl ranější, když jeho matka Tres Forte podala nejlepší výkony jako dvouletá.