Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Rekordní Velká červnová pro Angkor Wata (analýza)

Rekordní Velká červnová pro Angkor Wata (analýza)
Angkor Wat vítězí ve Velké červnové ceně, foto: Jana Syručková

V sobotu se ve Velké Chuchli odběhla 67. Velká červnová cena Auto Jarov Kunratice, která je hlavním předzkouškou Českého derby.

Přestože je Velká červnová hlavním derby trialem, jejím vítězům se v samotném vrcholu v posledních letech nedaří. Vždyť z jejích posledních šesti vítězů se v Českém derby žádný nedostal ani na tabuli. Často to ale bylo způsobeno tím, že Velká červnová byla spíše taktickým dostihem v pomalém tempu, zatímco poctivé derby bylo o něčem jiném.

Letos ovšem i díky rychlé dráze padl dvacet let starý rekord dostihu, když čas Ray Of Lighta vylepšil Angkor Wat o bezmála vteřinu na 2:17,85. Pohled do historie přitom ukazuje, že rychlá Velká červnová je pro derby dobrý vodítkem. Ze sedmičky koní, kteří vyhráli Velkou červnovou v čase pod 2:20, jich totiž hned šest následně zvítězilo také v derby. Že její letošní ročník nebyl o náhodě, napovídá i skutečnost, že na prvních čtyřech místech se seřadila čtveřice koní s nejvyššími handicapy, kteří tedy už před dostihem měli účast v derby pravděpodobně zajištěnou. 

Jak už je výše zmíněno, roli favorita splnil ANGKOR WAT (4:1). O výborném původu i dosavadní kariéře svěřence Josefa Váni už jsem se rozepisoval po jeho impozantním vítězství z Karlových Varů, takže se netřeba dlouze opakovat. Tentokrát před dostihem více potil, na čemž mělo podíl i počasí, které bylo teplejší než v dosavadním průběhu roku. Průběh mu vyšel ideálně. Po startu byl sice znovu trochu chtivější, ale díky rychlému tempu se po pár stech metrech usadil. I díky startu z boxu číslo 1 cválal většinu dostihu blízko čela na bariéře a většinu cílové roviny sváděl souboj s Chiouboucarem. S ním se srazil 450 metrů před cílem a v polovině cílové roviny to vypadalo na jeho porážku. V závěrečných metrech ale ukázal bojovnost, takže v cíli měl náskok 1 a ¼ délky.

Tímto výkonem si řekl o pozici favorita pro České derby, nicméně za tři týdny mu přibude řada kvalitních soupeřů. Jedním z nich je na Slovensku startující Arcturus, přestože včera zklamal druhým místem ve Starohájském kritériu. Pětice koní pak půjde na start po šestitýdenní pauze. Mezi ty patří i dvojice nejlepších z Velké jarní ceny Ignacius Reilly a Amazing Gangster a třetí ze slovenské jarní klasiky Military Respect, kteří podobně jako Arcturus ukázali vysokou třídu, ale jejich vytrvalost je s větším či menším otazníkem. Naopak distance sedne dvojici KristinoRamssio, kteří obsadili první a třetí místo v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera a můžou jít ještě nahoru. Navíc ve Velké červnové koně na druhém a čtvrtém místě ztráceli na Angkor Wata maximálně 1 a ½ délky, což není tolik, aby s ním nemohli příště poměr sil otočit.

Pacific Hill (6:1) se dočkal rychlejšího tempa než ve Frankenbergerově memoriálu, díky čemuž šel nahoru. Poté, co ho Jiří Palík po startu trochu rozjel, aby se s vysokým číslem 12 dostal na pozici, byl trochu chtivější. Stejně jako Angkor Wat je totiž synem Nathaniela a dosavadní zkušenosti i s jeho dalšími potomky (King Heart, Wotan) na našich drahách ukazují, že k chtivosti mají sklony. Každopádně je typickým vytrvalcem s jedním tempem, takže i když se v polovině cílové roviny zdálo, že vyklízí pozice, v závěrečných metrech se vrátil na druhé místo. Jeho šance porostou s měkčí dráhou.

Big Ben (20:1) absolvoval většinu dostihu v zadní části pole a v cílové rovině přišel dobrým závěrem podél bariéry. Ukázal tedy, že byl neprávem přehlížený, protože třídu ukázal už pátým místem ve Velké jarní ceně. Jeho projev i původ přitom napovídali, že si s delší distancí může poradit. Jeho otec Mikhail Glinka byl totiž vytrvalcem. Mateřská strana tak jednoznačná není, když matka Brittany ukončila kariéru už po jarních klasikách. Nicméně jako dvouletá skončila druhá v jedničce na 1750 metrů, takže úplně krátká také nebyla.

Chiouboucar (6,5:1) byl aktivnější než obvykle, když díky dobrému startu z nízkého čísla cválal před středem pole. V cílové rovině se trochu brzy dostal dopředu a Martin Laube ho musel rovnat. Aspoň o druhé místo přišel až v posledních metrech, když obdržel jedinou pobídku bičíkem. Vytrvalosti by nicméně měl mít dostatek, takže při ideálně načasovaném útoku může také v derby zamířit vysoko.

Uran (30:1) ukázal progres už ve Frankenbergerově memoriálu a díky rychlejšímu tempu v něm pokračoval. Předvedl pěkný závěr na vnější straně dráhy, kterým si řekl o vstupenku do derby.

Dalandi (16:1) startoval teprve potřetí a rovněž šel nahoru. Je hodně narostlým koněm, takže by mu asi více sedla měkčí dráha. Kvůli přesváze Jana Ráji navíc oproti soupeřům nosil o kilo více.

Tularka (7,5:1) také nebyla daleko, když na vítěze ztrácela zhruba 4 délky, přesto se od ní čekala trochu více. Počínala si aktivně, takže je možná škoda, že dcera mílaře Toronada nemířila do Jarní ceny klisen, v níž by i vzhledem k slabší kvalitě dámské části klasického ročníku měla dobré šance. Pro Oaks každopádně zůstávají její akcie vysoko.

Benjamin (20:1) se zúčastnil už třetího derby trialu a pokračoval v progresu. Ani vylepšení handicapu ho ovšem ke startu v derby nepřibližuje. Dříve než přijdou ke slovu handicapy, jsou totiž eliminováni koně, kteří v probíhající a minulé sezóně nezískali žádnou cenu. To je právě případ Benjamina.

Well Absolut (20:1) má výrazný podíl na rekordním tempu. Má sice vytrvalecký původ, ale poprvé se stínidly byl až příliš chtivý a na špici si příliš klidu neužil.

Corston (25:1) patří ke koním, kteří šli nahoru, když na vítěze ztrácel 7 a ¼ délky. Z přihlášeného tria trenéra Šavujeva má tak na start derby nejblíže, přestože optimum asi najde na trochu kratších distancích.

Mike Of Jape (25:1) už ztrácel více. Na obou stranách rodokmenu má dost vytrvalosti, ale zřejmě mu schází trocha třídy.

Outback Rider (15:1) nenavázal na zlepšení z Frankenbergerova memoriálu. Jeho u nás startující polobratr Victorious Laugh preferoval sprinty, takže mu nemuselo sednout poctivé tempo.

Calorific (14:1) předvedl výrazně slabší výkon než při čtvrtém místě ve Velké jarní ceně. V paddocku byl trochu nervózní a při točení do prvního oblouku ho potkala menší kolize, ale především mu nesedlo prodloužení distance.

Bell Elysees (15:1) je navzdory dva týdny starému úspěchu ještě „zelený“, když na konci pole potřeboval podporu už na protilehlé rovině.

Zamindarton (150:1) byl dle tradiční stájové taktiky vystrkán na špici, ale už v polovině dostihu mu došly síly a rychle se začal propadat. Předtím neuspěl ani v pětce ve Slušovicích, takže tohle na něho bylo příliš.

VÝSLEDEK

(Jaroslav Fabris)