Také druhý derby trial pro Opasana (analýza)

Opasan vítězí v Memoriálu JUDr. Otakara Frankenbergera, foto: Monika Vodičková

Z dvojice sobotních chuchelských klasických trialů přilákal kvalitnější konkurenci 34. Memoriál JUDr. Otakara Frankenbergera.

Ten se koná na distanci 2200 metrů a patří k hlavním trialům Českého derby. Obvykle se termínově kříží s Velkou jarní cenou, ovšem letošní termínové posuny zapříčinily, že přišel na řadu až tři týdny po prvním díle klasické trojkoruny. O to silnější konkurence se sešla na jeho startu, protože mezi čtveřici největších favoritů patřila právě dvojice účastníků Velké jarní ceny.

Kvalitě Frankenbergerova memoriálu prospěl také jeho loňský návrat z Mostu do Chuchle. V osmnácti mosteckých edicích sice zvítězila trojice derby vítězů (Darsalam, Laureat, Joseph), nicméně zvlášť v posledních letech zájem o start klesal. Posledních třech mosteckých ročníků se totiž zúčastnilo v průměru jen sedm koní. Zato loni jich v Chuchli startovalo dvanáct a trojice nejlepších (Kristiano, Pacific Hill, Ramssio) se v Českém derby umístila do šestého místa. Letos figurovalo na startovní listině dokonce šestnáct koní, ale škrtnuti nakonec byli v karlovarském derby trialu umístění Suprtupl a Avignon.

OPASAN (4,5:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) v karlovarském derby trialu lehce zvítězil a tentokrát byl jeho triumf ještě suverénnější. Po startu ho musel brát žokej Radek Koplík zpátky, ale „u kanálů“ už byl Opasan usazený v zadní části pole, přičemž do karet mu hrálo poctivé tempo. Většinu soupeřů měl před sebou ještě 400 metrů před cílem, ale o 200 metrů dál už byl na čele a poté jen zvyšoval svůj náskok. Ten nakonec přes vypuštěný závěr činil 5 délek, přestože v cílové rovině podobně jako ve Varech visel k vnitřní bariéře a obdržel jedinou pobídku bičíkem. Navíc časem 2:19,63 vylepšil rekord dostihu a zatím co letos jsem ve svých analýzách několikrát psal, že reálný čas byl pomalejší než ten oficiální, tentokrát je to naopak.

Podrobněji už jsem o kariéře i původu svěřence Josefa Chodúra psal v analýze karlovarského derby trialu, takže se nebudu zbytečně opakovat. V průběžném handicapu tříletých koní se Opasan posunul na třetí místo za Rata a Zariyannku, přičemž pokud bych měl označit aktuálně největší adepty na úspěch v Českém derby, je to právě tato trojice. Na rozdíl od Opasana ale Rate ani Zariyannka zatím neabsolvovali dostih delší než 1600 metrů. Připomeňme, že na Slovensku trénovaný kůň vyhrál České derby naposled v roce 1998, kdy uspěl Arslangirejem Šavujevem připravovaný Temirkanov.

Rusel (15:1) absolvoval dostih ještě za Opasanem, takže mu rovněž sedlo poctivé tempo. V cílové rovině mu komplikovalo situaci ujeté sedlo i bočící Cote Jardin, který ho vytlačil až k vnějšímu okraji dráhy. Vítěze ohrozit nedokázal, ale druhé místo získal s přehledem. Na derby distanci už zvítězil a sedne mu ještě lépe, než 2200 metrů. Jeho otec Pedro The Great je přitom kratší a mateřská strana rodokmenu napovídá optimu kolem dvou kilometrů.

Cote Jardin (8,5:1) v Mostě zvítězil stylem start – cíl, ale tentokrát i on cválal za středem pole. V cílové rovině navzdory pobídkám bičíkem z levé strany bočil k vnější bariéře, kde se díky přítomnosti Rusela měl s kým chytit. I jemu další metry navíc prospějí. V původu má spoustu vytrvalosti, když nejlepší polosourozenec Los Cristianos podal nejlepší výkon při druhém místě v Gr.2 na 3000 metrů.

Polish King (9:1) byl nejlepším z koní, kteří cválali blízko špice. Znovu nastoupil se stínidly a po startu byl chtivější. Matka i všichni polosourozenci byli sprinteři, přesto si s metry navíc poradil slušně. V cílové rovině měl navíc smůlu, že u vnitřní bariéry zůstal osamocen.

Zoheyr (4:1) na rozdíl od VJC nastoupil bez stínidel a usadil se ve středu pole. V cílové rovině se ale dostal jen na páté místo, takže podal slabší výkon než před třemi týdny. Přeci jen mateřská strana rodokmenu napovídá, že optimum by měl najít na kratších distancích.

Absolutic (40:1) naopak podal nejlepší letošní výkon. Zřejmě mu pomohl návrat na větší dráhu a vytrvalosti má v původu dost. Je totiž vnukem výborné Arganty a matka Anjou vyhrála „Napajedla“.

Renasi (30:1) pokračuje v progresu. Po startu nebyl tak chtivý jako v předchozích letošních startech, a i proto si s distancí poradil. Podobně jako Absolutic vlastní kvalitní český původ, když matka Renessie skončila třetí v rakouském Oaks a je pravou sestrou výborného Renny Storma.

Shamalann (15:1) podobně jako ve VJC cválal ve druhém sledu, ale i když mu měly metry navíc pomoct, výrazný progres nepředvedl. Od třetího místa každopádně nebyl zas tak daleko, když na Cote Jardina ztrácel 3 a ¼ délky.

Planteur`s Whiskey (30:1) dostih v rychlém tempu odvodil a pozice vyklidil až za polovinou cílové roviny. Distance pro něj byla dlouhá a více mu sednou menší dráhy. Jeho temperament rovněž napovídá, že by mu prospěla kastrace.

Ever Soleado (18:1) sice minule ve Wroclawi zvítězil start-cíl, přesto na rozdíl od tohoto startu nastoupil se stínidly. S nimi byl chtivější a u „osmnáctky“ se posunul na druhé místo. V cílové rovině mu ale došly síly.

Silver Trigger (18:1) byl znovu hůře ovladatelný. Dostih absolvoval ve středu pole a neměl výraznější moment.

Zaukhan (40:1) je tréninkovým kolegou Silver Triggera a stejně jako v minulých startech byl hodně laxní. Výraznější pobídky potřeboval už 1600 metrů před cílem, kde se propadl nakonec pole. Od podstatného dění byl po celou dobu výrazně vzdálený. Koneckonců na start šel s nejnižším handicapem.

Elsid (85:1) sice minule ukázal zlepšení ve Slušovicích, ale tohle pro něj byla příliš silná káva.

Vindicator (40:1) už v paddocku působil „zeleně“, a i když se může zvednout, sedm týdnů do derby je pro něj málo.