Úvodní klasika pro českou odchovankyni Solemeenu (analýza)
V neděli se na mosteckém hipodromu odběhla první klasika letošní sezóny, tedy 73. Jarní cena klisen města Mostu.
Na start 1600 metrů dlouhého dostihu se postavila osmička klisen, které bojovaly o podíly z celkové dotace 550.000 korun. Potřetí v řadě se Jarní cena klisen odběhla v Mostě, a zatímco předchozí dvě edice dostihu potvrdily, že tamní hipodrom svědčí koním s ofenzivní taktikou, tentokrát vítězka zahájila dostih na chvostu pole a přišla se silným závěrem.
SOLEMEENA (14:1) se už loni zařadila ke špičce, když se po lehkém vítězství mezi českými odchovanci neztratila v Ceně zimní královny. Finišovala totiž na čtvrtém místě, přestože v cílové rovině musela hledat volný prostor. Její projev nicméně napovídal, že parametry mostecké dráhy, konkrétně kratší cílová rovina směrem z kopce, budou proti ní.
Navíc jako jediná klisna neměla dostih v nohách. To každopádně jako takový problém nevypadalo. V minulých letech totiž v Jarní ceně klisen úspěšně zahájilo sezónu několik svěřenkyň Václava Luky. Konkrétně před třemi lety vítězná Lady Westminster nebo loni druhá Fraga. Po neděli dokonce platí, že polovinu z posledních dvanácti ročníku Jarní ceny klisen ovládly nerozběhané klisny. Koneckonců i tato statistika přispěla k tomu, že na základě analýzy trendů posledních deseti ročníků vycházela Solemeena jako vítězka.
Jak už je výše zmíněno, po startu reprezentantka stáje Martina Bláhy cválala na konci pole. Na konci oblouku jí Petr Foret nasměroval do vnější stopy a po jeho vytočení se do ní opřel. Solemeena rychle reagovala, ale když se u distance dostala k soupeřkám blíže, trochu se o ně „zasekla“. Petr Foret jí ale dokázal dostat vedle favorizované Devoir Rien, přehodil si bičík do levé ruky a stačila jediné pobídka z této strany, aby Solemeena ještě zrychlila a získala převahu krku. Její projev i původ napovídají, že optimum by měla nalézt na distancích kolem dvou kilometrů.
Rok poté, co se Jarní cena klisen odběhla bez českých odchovankyň, tak jediná zástupkyně domácího chovu dokázala zvítězit. Úspěch českého chovu se zrodil po osmi letech, před nimiž se prosadila Nidara. Ta každopádně byla narozena ve Francii a jejím otcem byl Kallisto, který v Česku nikdy nestál. Dcera v Česku působícího plemeníka se naposled prosadila v roce 2010, kdy uspěla Vinnah. Pro Vinnah, Nidaru i Soleemenu shodně platí, že reprezentovali stáje svých chovatelů.
Tím je v případě posledně jmenované Martin Bláha, v jehož barvách běhala už matka Soleemeny Serena. Jejím největším úspěchem bylo vítězství v trialu na Oaks, jehož tradiční název zní Cena Hřebčína Napajedla. Její první tři potomci ale nic podobného neukázali, když z nich zvítězila pouze Sheika Zuza, která ovládla dvě pětkové steeplechase v Mimoni. I proto už Serena v chovu nepůsobí, jak Martin Bláha uvedl pro web jezdci.cz. Její poslední potomek jí každopádně staví do výrazně lepšího světla a zároveň dokládá kvality plemeníka Shamalgana, který u nás bohužel strávil jedinou připouštěcí sezónu.
Devoir Rien (2,3:1) měla ideální průběh, přesto poznala první životní porážku. Ani ona tedy nezlomila prokletí vítězek Deylova memoriálu, které v Jarní ceně klisen nezvítězily od roku 2007. Byť má Devoir Rien francouzský sufix, i za ní stojí český owner-breeder. Konkrétně Jiří Charvát, v jehož barvách běhala i matka Devoir Rien a dvojnásobná klasická vítězka Dumnonia. Ta slušně zvládla i Oaks, když skončila těsně třetí, ale optimum měla níže.
Sparkle Shout (4,5:1) v průběhu dostihu následovala Devoir Rien. V cílové rovině na ní zaútočila a ještě 100 metrů před cílem byla ve hře o vítězství, ale poté od ní dvojice nejlepších odešla. Její parketa se těžko odhaduje, když otec Red Jazz je zdrojem rychlosti, ale matka i jediný starší polosourozenec zahájili kariéru v bumperech.
Muguruza (4:1) působila v Deylově memoriálu trochu „ospale“, zatímco tentokrát dostih podobně jako Cenu zimní královny odvodila. Na finiš trojice soupeřek nicméně neměla odpověď. Do Oaks na rozdíl od svých přemožitelek hlášená není.
Rabbit Coulsty (13:1) vyběhla podobnou formu jako v trialu. Jejím optimem by měly být distance do míle.
Giannina (7,5:1) nechtěla do startovacích boxů a hůře odskočila. Jaromír Šafář jí poté vystrkal na pozici a v oblouku jí posouval ještě blíže špice, ale bylo znát, že v rukách nemá tolik jako jeho kolegové. V závěru tak Giannina vyklidila pozice. Každopádně v původu má spoustu vytrvalosti, takže na delších distancích může mezi špičkou zase bodovat.
Rabbit Manduro (27:1) po slabším vstupu do sezóny ani tentokrát nenavázala na poslední dvě podzimní formy. Měla by být delší než stájová kolegyně Rabbit Coulsty.
Trezy Lady (40:1) přes pomalejší start byla aktivní, ale už v oblouku se propadla na konec pole a cílem procválala s výraznou ztrátou. Ani ve druhém životním startu tedy neukázala jedničkovou třídu.
(Jaroslav Fabris)