Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Všechny klasiky pro české chovatele, Gasparini ovládl dramatický St Leger (analýza)

Všechny klasiky pro české chovatele, Gasparini ovládl dramatický St Leger (analýza)
Gasparini těsně poráží Totally Gold a Vignettu v St Legeru, foto: Jana Syručková

V neděli se ve Velké Chuchli odběhl nejdelší a zároveň také poslední klasický dostih sezóny, tedy 77. Renomia St Leger.

 

Analýza Jaroslava Fabrise

Na start 2800 metrů dlouhého St Legeru se postavila osmička koní, takže se potvrdil trend posledních let, že závěrečné klasika nebývá početně obsazena. Konkrétně v žádné z posledních pěti edic dostihu nestartovalo více než 9 koní. Každopádně kvalita startovního pole byla vyšší než v předchozích letech. Dvojice medailistů ze Slovenského derby se totiž utkala se všemi medailistkami z Oaks, které byly do St Legeru shodně dohlášeny. Výsledek dostihu pak podtrh skutečnost, že letošní klasiky jednoznačně patřili českým chovatelům.

GASPARINI (3,9:1 – uvedeny jsou kurzy společnosti Tipsport) má přitom dvě starší polosestry, které na dráze mnoho neukázaly. Pro Galeonu i Galéru je totiž shodně největším úspěchem vítězství ve slušovické pětce a v handicapu se dostaly maximálně na známky 51 respektive 45 kg. Žádnou hvězdou nebyla na dráze ani matka Gaspariniho Galantery, která sice zvítězila hned při debutu, ale jako tříletá se mezi špičkou ročníku neprosadila, byť v trialu na Oaks ze sedmého místa ztrácela na vítězku jen 5 a ½ délky. Otcem Gaspariniho je ovšem Eagle Top. Ten dle původu i kariéry patří ke špičce českých plemeníků. Z působení v Hřebčínu Střelice má na dráze první tříleté, kteří jeho kredit ještě zvyšují. Sám byl přitom pozdnějším vytrvalcem, což se dá očekávat i od jeho potomků.

Koneckonců loni bylo pro Gaspariniho maximem vítězství mezi českými odchovanci. Letos šel ale svěřenec Jana Demeleho postupně nahoru. Pátým místem z Mostu ještě výrazněji nezaujal, takže do Frankenbergerova memoriálu odskakoval jako druhý největší outsider s kurzem 35:1, nicméně třetím místem se zařadil do širší špičky ročníku. Zároveň se ale jednalo o dostih, do něhož nejlépe hodnocený kůň nastupoval s handicapem 67 kg plus prvních devět koní dělilo 5 délek, což byly důvody, proč Gasparini nezískal handicap zaručující účast v Českém Derby (podrobněji rozepsáno v analýze Slovenského derby). Po vynechané Velké červnové ceně sice stále zaujímal mezi přihlášenými koňmi patnácté místo, ale čtveřice dohlášek ho vyřadila ze hry.

O derby dnu tak absolvoval 2400 metrů dlouhý trojkový handicap a ukázal další zlepšení, když rozdílem hlavy zvítězil. Před Slovenským Derby každopádně znovu nepatřil do okruhu favoritů. U totalizátoru na závodišti sice odskakoval s kurzem 6,3:1, nicméně Tipsport ho nabízel v poměru 20:1. V neklidném dostihu se sice zamotal do několika menších skrumáží, ovšem v závěru těžil z toho, že s ním Jiří Palík zůstal na bariéře. Zatímco totiž řada soupeřů rozdávala metry v oblouku, Gasparini se dokázal protáhnout dopředu a o půl délky zvítězil.

Následně zamířil do meranského Listed, v němž skončil pátý. Tento výsledek není snadné hodnotit. Na jedné straně totiž zvítězil kůň s německým handicapem 71,5 kg a druhý skončil kůň s francouzským handicapem 35,5 kg, nicméně na straně druhé třetí skončil kůň s německým handicapem 85 kg a čtvrtý nejlepší italský vytrvalec Atzeco. Na toho ztrácel Gasparini méně než 2 délky. O zklamání tedy rozhodně mluvit nešlo.

Po startu St Legeru se nikomu nechtělo dopředu, takže se diktování tempa ujal právě Gasparini, v jehož sedle znovu nechyběl Jiří Palík. Zpočátku vlažné tempo se po prvním proběhnutí cílem zrychlilo. Do cílové roviny každopádně kompletní osmička točila v kompaktním uskupení, takže bylo zaděláno na velké drama. V polovině cílové roviny už se sice zdálo, že je Gasparini poražen, ale ukázal velkou bojovnost, když v závěrečným metrech znovu získal převahu. Nakonec zvítězil po tuhém boji o dvě krátké hlavy.

Vlastní odchovanec svého majitele Petra Karlíka tedy získal druhé klasické vítězství a podtrhl skutečnost, že v letošních klasikách dominovali čeští chovatelé. Domácími odchovanci jsou totiž suverén Velké jarní ceny Zamico, vítězka Oaks Vignetta a právě Gasparini. Z vítězů letošních klasik tak nevlastní český sufix pouze hrdinka Jarní ceny klisen a Českého Derby Queen Of Beaufay, nicméně i za ní stojí český chovatel, protože majitelem francouzského hřebčína Haras de Beaufay je Jiří Trávníček.

Totally Gold (7,5:1) skončila stejně jako v Oaks druhá, když tentokrát prohrála ještě těsněji. V neděli poprvé nastoupila s beránky, ale v úvodu to rozhodně nevypadalo, že by jí to pomohlo k větší koncentraci na dostih. V něm dlouho cválala hned za Gasparinim, s nímž po celou cílovou rovinu sváděla nádherný souboj. Zajímavostí je, že byla jediným koněm v poli, který absolvoval i České Derby, přičemž patřila právě mezi čtveřici dohlášených koní. V jejím sedle byl Milan Zatloukal, který ve Velké jarní ceně totiž vyhrál se Zamicem a v dalších třech klasikách skončil shodně druhý.

Vignetta (7,5:1) byla rovněž až do posledních metrů ve hře o vítězství. Vítězka Oaks většinu dostihu cválala ve středu pole a v závěru útočila vnější stopou. Navzdory přerušení vítězné sérii každopádně ukázala další zlepšení, a jak už je výše zmíněno, i ona má zásluhy na výborné sezóně pro český chov. Jejím otcem je v Hřebčínu Napajedla působící Pouvoir Absolu.

Hello Hola Hay (2,9:1) skončil ve Slovenské derby třetí o půl délky za Gasparinim, oproti němuž naběhal metry v závěrečném oblouku. Tentokrát mu Martin Laube našel prostor u bariéry, a i když ani on mnoho neztrácel, v cílové rovině zůstával jeho odstup od Gaspariniho konstantní.   

Cats`Agility (6,5:1) seběhla závěrečné stovky metrů evidentně nejrychleji, přesto skončila pátá necelé 2 délky od vítěze. Vytrvalost jí rozhodně neschází, takže jejímu finiši by zřejmě prospěl rychlejší úvod a měkčí půda. Každopádně v teprve třetím životním startu pokračovala v progresu.

Fanny Mast (40:1) skok z trojkových handicapů zvládla slušně, k čemuž jí pomohly i zkušenosti s podobně dlouhých dostihů, ale přeci jen na nejlepší jí trocha třídy schází.

Jacinthe (7,5:1) se představila po čerstvé změně majitele. Čekalo se od ní více, když její ztráta na duo Totally Gold – Vignetta byla výraznější než před měsícem v Oaks.

Dartmoor (25:1) při debutu zvítězil v pardubickém bumperu, ale tohle na něj bylo příliš. Zpočátku byl navíc chtivější a nakonec skončil s odstupem poslední.

VÝSLEDEK