Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Double tandemu Wroblewski – Laube završil Portorikos (analýza)

Double tandemu Wroblewski – Laube završil Portorikos (analýza)
Portorikos poráží Father Frosta v Ceně města Karlovy Vary, foto: Monika Vodičková

Z dvojice dostihů I. kategorie, které v neděli hostily Karlovy Vary, přilákala kvalitnější konkurenci 90. Cena města Karlovy Vary – Memoriál Josefa Dolejšího.

Kromě ní měla jedničkový status také mílová 11. Velké cena BBAG. Její dotace 160.000 korun byla dokonce o 25.000 korun vyšší než u Ceny města Karlovy Vary, přesto z pětice jejích účastníků ukázali jedničkovou třídu pouze dva. Kvantitativně i kvalitativně slabší obsazení dostihu nicméně nebylo překvapením. V Baden-Badenu totiž v posledních letech nejsou čeští kupci příliš aktivní, když většina z nich dává přednost levnějším dražbám v Anglii a Irsku. V Karlových Varech se navíc pravidelně v jeden den konají dva dostihu pro koně nabídnuté na dražbách společnosti BBAG. Letos se v nich dohromady představilo 12 koní, přičemž více (13 koní) jich bylo naposled v roce 2014. Už řadu let se tedy ukazuje, že pro dvojici dostihů BBAG není v Česku dostatek koní, o čemž už se rozepisoval loni. Za zmínku stojí, že hned sedm z oněch dvanácti koni zakoupila v Baden-Badenu stáj Lokotrans.

Vítězem Velké ceny BBAG se dle očekávání stal svěřenec AMAZING GANGSTER (1,4:1 - uváděny jsou kurzy společnosti Tipsport), který tentokrát neměl problém s ovladatelností, když se po startu usadil na třetím místě. Určitě mu sedlo, že dostih v poctivém tempu rozjel sprinter Never Now (12:1), takže celé pole se dost natáhlo a měl tak dostatek klidu. Už před distancí Amazing Gangster převzal vedení a jistě zvítězil, zatímco ze čtvrté pozice útočící Hello Hobby (3:1) měl hodně práce, aby se dostal aspoň na druhé místo. To dlouho hájil Never Now, který do cílové roviny točil s náskokem zhruba 6 délek.

VÝSLEDEK

Záznam České televize (od 5:12)

Rovněž na start 2000 metrů dlouhé 90. Ceny města Karlovy Vary – Memoriálu Josefa Dolejšího se postavila pouhá pětice koní. Jedná se přitom o jeden z pouhé dvojice českých jedničkových dostihů na ve světě stále populárnější distanci 2000 metrů. Navíc se konal tři týdny po slovenském derby dnu a ještě více času zbývá do podzimních vrcholů, takže není v žádné termínové kolizi. Pokud se ale má stát skutečným českým středotraťařským vrcholem, zřejmě to nepůjde bez navýšení současné dotace 135.000 korun. Aktuálně absenci velkého dostihu pro středotraťaře supluje 1800 metrů dlouhý EJC Middle, jehož účastníci si koncem září rozdělí 750.000 korun.

Roli favorita Ceny města Karlovy Vary splnil šestiletý PORTORIKOS (1,6:1), takže stejně jako ve Velké ceně BBAG slavili vítězství trenér Grzegorz Wroblewski a žokej Martin Laube. Loni Portorikose připravoval na Slovensku Miroslav Stančík, pod jehož vedením ovládl trojici bratislavských jedniček. Zřejmě vůbec nejlepší výkon ale podal o slovenském derby dnu, kdy ve Zlatém poháru skončil o krk druhý za Felixem, přičemž vyběhl formu odpovídající českému handicapu 83,5 kg.

Po úspěšné sezóně byl zakoupen stájí TVD a.s. a první start v nových barvách absolvoval až v červnovém Zlatém poháru. V něm vybojoval proti rozběhaným soupeřům třetí příčku. Svým nejlepším formám sice zůstal něco dlužen, když podal výkon odpovídající handicapu 78,5 g, nicméně pořád předvedl více, než letos ukazovali jeho nedělní soupeři. Jako problém nevypadalo ani zkrácení distance o 400 metrů, když je vítězem posledních dvou edic 1800 dlouhého Jesenného handicapu.

Po startu z jedničky se Portorikos ocitl v první vlně, ale Martin Laube evidentně dostih vodit nechtěl a chvíli se s ním přetahoval, než ho schoval na třetím místě. Tempo nebylo nijak rychlé a po vytočení závěrečného oblouku Portorikos neakceleroval tak rychle jako vedoucí dvojice. Útokem po bariéře se ale zhruba 100 metrů před cílem dostal do čela, a i když se Father Frost nevzdával, uhájil před ním převahu krku. Podobně jako Amazing Gangster si tak řekl o setrvání na rovině, přičemž jeho letošním vrcholem by měla být v rámci EJC konaná Velká cena českého turfu.

Father Frost (7:1) do sezóny rovněž vstoupil teprve o českém derby dnu. V prvních dvou letošních startech zklamal, ale v neděli ukázal zlepšení. Jako koni s optimem okolo míle mu sedlo pomalejší tempo, v němž cválal na ideální pozici blízko čela. Každopádně v minulých letech předváděl ještě lepší výkony.

Cawok (13:1) se na jaře mezi špičkou tříletých nechytal v Michalově memoriálu. Poté zamířil do menších dostihů, v nichž šel postupně nahoru. Na distanci 2000 metrů debutoval o dva týdny dříve ve trojkovém handicapu, v němž měl Jan Verner hodně práce, aby se nedostal na špici. Tentokrát se diktování tempa nebránil, přičemž Cawok se na čele nikam nehnal. Dlouho se držel i v cílové rovině, takže znovu posunul svou laťku výše.

Oriental Glory (6:1) před dvěma týdny při obdobném rozdílu hmotností Cawoka o půl délky porazil. Tehdy byl ale čas dostihu o více než pět vteřin rychlejší. V neděli útokem z konce pole trojici nejlepších ohrozit nedokázal.

Orpheus (4:1) zazářil květnovým vítězstvím v Memoriálu Vlastimila Smolíka, ale poté byl škrtán z chuchelského Zlatého poháru a v jeho slovenské analogii skončil předposlední. Tentokrát dokonce doběh uzavřel, když mu nesedla kombinace kratší distance a pomalého tempa. Zároveň ovšem platí, že na jaře na tom byl lépe, když formu měla celá stáj trenérky Evy Záhorové.  

VÝSLEDEK

Záznam České televize (od 40:44)

(Jaroslav Fabris)