Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Střetnutí čtyř vítězů Velké pardubické (rozbor dostihu s hlasy trenérů)

Střetnutí čtyř vítězů Velké pardubické (rozbor dostihu s hlasy trenérů)
Theophilos s Josefem Bartošem vítězí ve Velké pardubické - foto: JanaSyručková

Vrchol překážkové sezóny se bude konat bez diváků, na jeho startu se však schází velmi silná konkurence.

Velká pardubická se Slavia pojišťovnou se záštitou ministerstva zemědělství slaví kulaté výročí. Je to její 130. ročník. Tento rok ale vstoupí do historie tím, že se odběhne bez přítomnosti diváků. Opatření kvůli šíření Covidu-19 to neumožňují. To je celosvětový problém. Dostihy ale budou k vidění v televizi nebo na internetu.

Pro pořadatele absencí diváků vznikne finanční propad, proto se letošní ročník poběží o 3.000.000 korun. Sníženy jsou i dotace ostatních dostihů. Také se zrušil první den mítinku a v neděli je tak na programu deset dostihů.

Naše největší cross country na 6900 metrů je velmi sině obsazena. Na startu se sejdou čtyři vítězové z minulých let: Ribelino 2015, No Tome To Lose 2017, Tzigane Du Berlais 2018 a Theophilos 2019. Z osmnácti startujících lze málo koho odepsat. Letos byla sezóny specifická, všechny čtyři kvalifikace se odběhly během dvou letních měsíců a řada koní má minimum startů. Představme si všechny kvalifikace v našich analýzách.

4. 7. - Euro Equus – I. kvalifikace na Velkou pardubickou

25. 7. - Memoriál Mjr. M. Svobody - II. kvalifikace na Velkou pardubickou

8. 8. - Cena firmy Chládek a Tintěra - III. kvalifikace na Velkou pardubickou

28. 8. - Memoriál Oktaviána Kinského - IV. kvalifikace na 130. Velkou pardubickou

Koronavirivá krize v Evropě se podepsala na zahraniční účasti. Ze zahraničí přijede jen slovenský Vandual. Velká pardubická se už řadu let neobejde bez účasti zahraničních žokejů. Často to byli jezdci z ostrovů. Thomas Garner byl v minulých dvou letech třetí a druhý se Sottoventem. Ti by se ale po účasti ve Velké pardubické museli do 14denní karantény. Francouzi ale tento problém nemají. Loni byl třetí s Chicname De Cotte Jordan Duchene. Letos volí stáj pro Mahonyho také francouzského jezdce.

Francouzský žokej Hakim Tabet začal svou profesionální kariéru v červnu roku 2009, v prosinci téhož roku si připsal první vítězství. Zatím má na kontě 81 vítězství z 949 startů, ve 176 případech se jím vedení koně umístili. Nemá na kontě žádné významné vítězství, nejlepší léta zažíval v letech 2015 až 2017, kdy si připsal více než deset triumfů za sezónu. Nejvíce startů zaznamenal s koňmi trenéra Fouina na drahách na východě Francie. „Původně jsme měli domluveného jiného žokeje, Hakim Tabet byl až další volbou, ale o víkendu se ve Francii konají překážkové dostihy na hodně závodištích,“ sdělil trenér Mahonyho Stanislav Popelka.

Francouzského žokeje bude mít v sedle i slovenský Vandual. Romain Julliot si letos ve své domovině připsal třináct čárek, a to ho řadí do třetí desítky francouzských překážkových jezdců. První dostih absolvoval v únoru roku 2007, zatím má na svém kontě 233 vítězství z 1895 startů. Je to znalec a úspěšný účastník francouzských krosů. V minulých letech byl partnerem skvělého Posiloxe, se kterým v letech 2014 a 2017 vyhrál Prix Anjou Loire challenge, nejdelší dostih světa na 7300 metrů. První zářijovou neděli letošního roku vyhrál s Bomarim kros v Craonu na 6000 metrů, který byl v minulosti zařazen do Crystal Cupu. V Pardubicích bude debutovat.

Samozřejmě nebudou jedinými zahraničními žokeji na startu, ale Švéd Niklas Lovén u nás jezdí pravidelně, ve Francii jezdící Bulhar Sertash Ferhanov zde působil a Francouz Thomas Boyer zde působí dlouhodobě. O Slováku Lukáši Matuskému ani nemluvě.

 

Loňskou Velkou pardubickou si po dramatickém souboji připsal Theophilos s Josefem Bartošem před Strettonem a Chicname De Cotte

 

Řekli nám:

Josef Váňa, trenér Theophila, Sottoventa, No Time To Lose a Mazhilise: „Theophilos je na tom z našich koní stále nejlíp, ale je dobře, že už je Velká teď, za dva týdny by už mohli mít zimní srst. Místo zraněného Pepy Bartoše ho pojede „Čenda“ Odložil, už ho jel a myslím, že si spolu sedli. Sottoventa si vybral Honza Kratochvíl. Dřív to byl kůň na učení pro Patricka Boekhouta, u něhož jsem si myslel, že u nás zůstane. U něj je zásadní vytrvalost. Čím delší, tím je to pro něj lepší. Minule Honza Odložil říkal, že mu začal tahat až u „angličáku“. Pro No Time To Lose je stěžejní půda. Pokud naprší, může klidně bojovat vítězství. Po zdravotních peripetiích je opět v pořádku. Mazhilis byl loni čtvrtý a nezlobil bych se, kdyby si ještě polepšil. Měl problémy s nadváhou, ale už se dostal do správné formy.“

Radek Holčák, trenér Hegnuse a Bugsie Malona: „Hegnus je na tom perfektně. Sezónu přešel ve zdraví a má výbornou formu. Je to zkušený bezproblémový matador. Věříme si s ním. Marek Stromský podepsal smlouvu se stájí Nýznerov, proto ho pojede Lukáš Matuský, který je také dobrý zkušený jezdec. Bugsie Malone je excelentní skokan, ale takový tlačivý. Zatím se nám to s ním nepovedlo. Loni v Gran Premiu mu ujelo sedlo, v kvalifikaci si teprve vyzkoušel pardubický kros a pak skončil na irské lavici. Třídu Hegnuse nemá, ale pokud to zvládne, nemusí zaběhnout špatně. Adam Čmiel je srdcař, dá do toho duši.“

Stanislav Popelka, trenér Strettona a Mahonyho: „Oba koně jsou na tom dobře a v práci chodí vyrovnaně. Stretton těží nejen z dobré podzimní formy, ale je hodně vytrvalý a 1100 metrů navíc oproti kvalifikaci je pro něj plusem. Mahony loni spadnul na Taxisu a naposledy na Velkém anglickém skoku. Doufám, že si už smůlu vybral. Vyhrál Cenu Labe a zvládl i kvalifikaci, vyzkoušenou distanci Velké pardubické ale přeci jen nemá.“

Jiří Charvát mladší, zástupce stáje Tzigane Du Berlaise: „Pozdní start do sezóny jsme zvolili i proto, že se dlouho nevědělo, jak sezóna bude vypadat. Navíc se mám podobný model přípravy osvědčil v roce 2018, kdy se kvalifikoval až v září. Důležitý je pro něj jen jeden dostih v roce, čemuž jsme celou sezónu podřídili. Minule byla hlavním cílem kvalifikace, takže dostih účel splnil. Od té doby šel určitě nahoru. Kdybychom mu nevěřili, tak by ani neběžel.“

Radim Bodlák, trenér Catch Life: „Původně měl směřovat do Ceny Labe, ale šel dobře i druhou kvalifikaci, proto jsme se s majitelem rozhodli, že půjde Velkou pardubickou. Jeho cílem je získat dotované umístění, kdybych si myslel, že by na něj neměl, neposílal bych ho do ní.“

Štěpánka Myšková, trenérka Lodgian Whistla: „Je cíleně připravován na Velkou pardubickou. Je to ale takový paličák, je hodně sebevědomý. Není to s ním v dostizích lehké, což předvedl ve své první kvalifikaci na irské lavici. Doufám, že bude po startu dobré tempo, ale Jarda si ho v průběhu nemá problém dělat sám.“

Čestmír Olehla, trenér Caspera: „Casper je dobře připraven, na distanci Velké pardubické však prověřený není. Věřím ale, že jako polokrevník distanci 6900 metrů ucválá a opět ukáže dobrou koncovku.“

Lenka Kvapilová, trenérka Playera: „Je na tom dobře. Myslím, že by poslední dostih vyhrál, kdyby před Havlovým skokem dobře vytočil. Loni měl ve Velké pardubické smůlu, když podklouzl v oblouku za Hadím příkopem. Doufám, že letos bude mít víc štěstí. Nemá zkušenosti s distancí Velké pardubické, ale myslím, že to dá.“

Hana Kabelková, trenérka Talenta: „Talent je zdravý. Poslední kvalifikace se mu moc nepovedla. Nejdříve byl aktivní, pak se propadl, ale závěr neměl špatný. Před tím startem jsme ho kvůli jeho zdraví šetřili, ale asi mu práce chyběla a v přípravě na Velkou pardubickou jsme přitvrdili. Teď je nachystaný dobře.“

 

 

16:40 - 10.dostih

130. Velká pardubická se Slavia pojišťovnou

se záštitou ministerstva zemědělství

Stcc - cena L - 6+ - 6900 m - 3 000 000 Kč

 ALL SCATER, 10 tr. Jana Řezáčová, Veronika Škvařilová-Řezáčová 70,0

Párkrát se účastnil jedničkového dostihu, neměl tam ale co dělat. Dosud nikdy nevyhrál dostih a má problém i ve čtvrté kategorii. Jediného umístění dosáhl před čtyřmi lety, kdy byl druhý v pardubické trojce. Kvalifikaci splnil koncem srpna, ani jednu chvíli však nebyl v dostihu a od začátku ztrácel. Jeho tým si jde asi splnit sen o účasti ve Velké pardubické.

 LODGIAN WHISTLE, 7 tr. Štěpánka Myšková ž. Jaroslav Myška 70,0

Od začátku překážkové kariéry se jevil nadějně, vítězství a cenná umístění sbíral v menších dostizích přes lehčí skoky u nás i ve Francii. Až loni se zaměřil na pardubické krosy a hned ve druhém startu vyhrál Cenu Labe. Její sestava sice loni nebyla z nejsilnějších, svoji třídu ale potvrdil letos, když vyhrál třetí kvalifikaci. Ta se zpočátku vyvíjela v extrémně pomalém tempu, za irskou lavicí, na níž v minulém startu chyboval, však převzal iniciativu a udělal si dostih pro sebe. Velká se pojede jinak, ale jeho výkony vypadají nadějně.

 HEGNUS, 12 tr. Radek Holčák ž. Lukáš Matuský 70,0

Mezi špičku překážkářů patří od tří let, kdy vyhrál Zlatou sponu tříletých, před pěti lety přidal svou první kvalifikaci a Cenu Labe. Před dvěma lety byl druhý ve Velké pardubické a loni vstoupil do sezóny vítězstvím v první kvalifikaci. Ve Velké pardubické měl patřit k favoritům, kvůli zranění však nestartoval. Letos v první kvalifikaci potrápil loňského vítěze Velké pardubické Theophila a pak již nestartoval. V jeho věku zřejmě nechtěl jeho tým riskovat jeho zdraví na pevnějších drahách v letních měsících. Jeho zkušenosti a výkony z něj dělají jednoho z hlavních favoritů.

 BUGSIE MALONE(IRE), 10 b tr. Radek Holčák, Adam Čmiel 70,0

V Británii vyhrál tři handicapy na 3 míle v Kemptonu. U nás se loni zaměřil na Itálii, v Gran Premio Merano mu však ujelo sedlo. S pardubickou cross country se seznámil v první kvalifikaci, kdy v konci slábnul. Další start šel Cenu Peruána, kde však měl problém s překonáním irské lavice v obráceném směru. Pokud by to ale přeskákal, nemusí být jenom do počtu.

 CATCH LIFE(ITY), 12 tr. Radim Bodlák, ž. Niklas Lovén 70,0

Před lety vyhrál Velkou mosteckou a bral přední umístění ve Velké slušovické. Zaměřoval se spíš na travnaté dráhy a loňské formy již nevypadaly nejlépe. Letos změnil trenéra a ukázalo se, že s pardubickými krosy nemá problém. V přetaktizované třetí kvalifikaci bral druhé peníze a ani čtvrté místo v té poslední nebylo špatné, i když za Sottoventem a Vandualem dokončil s odstupem. Konkurence je však silná.

 CASPER(FR), 8 tr. Čestmír Olehla, ž. Sertash Ferhanov 70,0

Zpočátku kariéry se zaměřoval na starty ve Francii, srovnání s naší špičkou ukázal před třemi lety, kdy byl druhý ve Stříbrné trofeji. Pak přešel na cross country, nevyhnul se však zdravotní pauze. Loni se postupně zlepšoval a byl druhý v Ceně Vltavy. Letos byl šestý v první kvalifikaci, naposledy byl druhý v Ceně Peruána za suverénním Evženem. Chodí koncem, zda bude ještě delší distance Velké výhodou, bude muset ukázat a doufat i podzimní progres.

 MAZHILIS(FR), 11 tr. Josef Váňa, ž. Jiří Kousek 70,0

Před čtyřmi lety vyhrál Gran Premio Merano. Loni se propracoval i mezi naši špičku krosařů a po třetím místě v poslední kvalifikaci skončil ve Velké pardubické čtvrtý. Letos po aktivním průběhu v první kvalifikaci v rovině zeslábl, tu třetí šel zas moc defenzivně. O jeho formě toho moc nenapověděl start v Ceně Peruána, kde skončil po kolizi na irské lavici. Měl problém s nadváhou, ale loni se na podzim do formy dostal. Pokud bude ve správné kondici, může zopakovat výkon jako loni.  

 SOTTOVENTO(GER), 8 tr. Josef Váňa, ž. Jan Kratochvíl 70,0

Je objevem letošní sezóny. V minulých letech nepatřil ke špičce, ale loni porazil Caspera a byl třetí v Ceně Labe. Letos se po úvodním startu v klasické steeplechase našel na dlouhých tratích kvalifikací. Dokázal potrápit neporazitelného Ange Guardiana a poslední kvalifikaci jistě vyhrál před Vandualem. Vypadá to, že pro něj čím delší trať, tím lepší a může zde hrát významnou roli.

 DULCAR DE SIVOLA(FR), 7 tr. Stanislav Kovář, Josef Borč 70,0

První rok u nás se ukazoval jako nadějný krosař a v Závěrečné cross country bojoval o prvenství. Loni v šesti letech moc uspěchal přechod mezi naši elitu mířící do Velké pardubické. V ní skončil devátý. V jediném letošní startu se ale ukázal v dobrém světle, když v první kvalifikaci skončil čtvrtý. I přes dlouhou pauzu by mohl být zisk dotace v jeho silách.

10  STRETTON, 10 tr. Stanislav Popelka, ž. Marek Stromský 70,0

Letos byl čtvrtý ve druhé kvalifikaci, ale s odstupem za bojujícími Ange Guardianem a Sottoventem a ani koncem srpna v předzkoušce Ceny Vltavy dvakrát nezářil. Jeho forma ale pravidelně graduje na podzim. Již jako pětiletý vyhrál Cenu Jana Kašpara, v posledních dvou ročnících se ve Velké pardubické umístil na třetí a druhém místě, když loni prohrál s Theophilem až po velkém boji.

11  MAHONY, 8 tr. Stanislav Popelka, ž. Hakim Tabet 70,0

Před dvěma lety vyhrál Cenu Labe. Loni zahájil druhým místem v Úvodní cross country Koroka a ani na cestě do Velké pardubické si nevedl špatně. V ní však skončil pádem na Taxisu. Letos se umístil pátý v první kvalifikaci, v Ceně Peruána pak spadl na Velkém anglickém skoku, který mu dělá dlouhodobě problémy. Poslední start tedy o něm moc neřekl, ale jinak býval v kvalifikacích poctivý a umístěním by nepřekvapil.

12  RIBELINO(FR), 12 tr. Luboš Urbánek, ž. Thomas Boyer 70,0

Po diskvalifikaci Nikase se stal vítězem Velké pardubické 2015. V následujících letech šel s formou dolu, loni ale zažil menší comeback, kdy se chytil v kvalifikacích a v té poslední byl čtvrtý. Pardubickou ale skončil pádem na Taxisu. Letos absolvoval dvě kvalifikace. V té první skončil s odstupem vzadu, v té poslední to bylo lepší. Z pátého místa ale ztrácel na první dvojici Sottoventa a Vanduala.

13  VANDUAL(SVK), 12 b tr. Marián Štangel, ž. Romain Julliot 70,0

Na rovinách patřil mezi špičku vytrvalců, mezi tu překážkovou se dostával postupně. Před pěti lety vyhrál větší handicap a byl třetí v Ceně Labe. Po nadějném začátku další sezóny se však na dva roky ze zdravotních důvodů odmlčel. Vrátil se před dvěma lety a v obou posledních ročnících Velké pardubické skončil osmý. Stejnou příčku obsadil i v letošní první kvalifikaci, v té poslední však byl jediným soupeřem Sottoventa, když ostatní na ně ztráceli. Přes tento výkon nepatří k favoritům dostihu a musel by ho potvrdit.

14  PLAYER, 8 tr. Lenka Kvapilová, ž. Marcel Novák 70,0

Před třemi lety vyhrál Cenu Jana Kašpara pro pětileté, o rok později byl třetí v Ceně Labe. Loni se umístil v jedné z kvalifikací a v předzkoušce Ceny Vltavy porazil Hegnuse chybujícího na „Velké vodě“. Velkou pardubickou však nedokončil, když podklouzl v oblouku za Hadím příkopem. Letos byl třetí v první kvalifikaci, když dlouho držel krok s Theophilem a Hegnusem. Před Velkou pardubickou zvolil stejný přípravný dostih jako loni a po boji prohrál jen s někdejším vítězem Zlatého poháru Mustamirem, který se již chytnul na krosech. Zkušenost s distancí 6900 metrů stále chybí, ale jeho letošní formy vypadají dobře.

15  THEOPHILOS(FR), 10 b tr. Josef Váňa, ž. Jan Odložil 70,0

Dříve platil za rychlejšího steeplera, který dvakrát vyhrál Prvomájovou steeplechase, dvakrát byl druhý v Poplerově memoriálu a často musel krotit svůj temperament. Již před dvěma lety ale ukázal, že mu nedělá problém délka kvalifikace a loni rozptýlil pochybnosti, že si poradí i s Velkou pardubickou, kterou po dramatickém souboji vyhrál před Strettonem. Letos odolal útoku Hegnuse v první kvalifikaci, v té třetí však doplatil na přetaktizovaný začátek a skončil až čtvrtý. Měl by to ale být ojedinělý výpadek, i pod novým jezdcem patří stále k favoritům.

16  NO TIME TO LOSE(GB), 11 j tr. Josef Váňa, Jakub Kocman 70,0

Velkou pardubickou vyhrál před třemi lety, kdy mu dokonale sedla rozmáčená dráha. Na pevnější byl další rok pátý. Nevyhnuly se mu zdravotní problémy a loni byl v jediném startu druhý v srpnové kvalifikaci za Ange Guardianem. Letos startoval třikrát. Na rozběhání byl druhý na pro něj krátkých 2 mílích, třetí kvalifikaci jeho konec nepřišel přešel a skončil poslední. Jako přípravu na Velkou opět zvolil krátký dostih, neustál však doskok na Havlově skoku. Kromě hezkého zrychlení na 2 mílové distanci se letos moc neukázal, v případě měkčí dráhy ale na tom nemusí být špatně.

17  TZIGANE DU BERLAIS(FR), 9 s tr. Pavel Tůma, ž. Jan Faltejsek 70,0

Před třemi lety byl druhý v Ceně Labe a následující rok vyhrál Velkou pardubickou před Hegnusem a Strettonem. Loni na jaře mu Hegnus oplatil porážku v první kvalifikaci, v té poslední ladil formu a skončil pátý. Na start Velké nastoupil jako favorit, po kolizi na Taxisově příkopu však skončil. Letos se na dráze objevil až v poslední kvalifikaci, velký dojem neudělal a dokončil šestý. Po zahřívacím startu v nohách ale může být vše jinak. Může se hodně zvednout a Velkou už vyhrál, jeho poslední dobrý výkon je ale starý rok a půl.

18  TALENT, 9 tr. Hana Kabelková, ž. Martin Liška 70,0

Před dvěma lety se uvedl vítězstvím v první kvalifikaci, kde porazil Ange Guardiana a čerstvého vítěze Velké pardubické No Time To Lose. Následovala ale více jak roční zdravotní pauza. Na dráhu se vrátil loni na podzim a opět uspěl v kvalifikaci. Ve Velké pardubické ale skončil až sedmý. Letos startoval ve dvou kvalifikacích a v obou skončil třetí. Blíže byl v té třetí za Lodgian Whistlem, ve čtvrté na Sottoventa a Vanduala ztrácel víc a až na cílové pásce porazil Catch Life a Ribelina. Výkony v minulých letech se zdály lepší, ale nelze ho odepisovat.

Tipařův verdikt: Letošní Velká pardubická je hodně nabitá. Snad kromě All Scatera si lze každého představit, že by se mohl umístit do 8. místa, kam jsou vypsány kurzy „do dálky“. Mezi hlavní favority patří obhájce Theophilos, HEGNUS ho ale na jaře v kvalifikaci potrápil a na delší distanci může být lepší. Tzigane Du Berlais Hegnuse před dvěma lety ve Velké porazil, ale svou třídu ukázal naposledy před rokem a půl, a přestože by jeho forma měla gradovat, z jediného letošního startu se toho moc vyčíst nedá. Objevem roku je Sottovento, jemuž se na dlouhých distancích vysloveně daří. Každý rok je přesně na čas nachystán Stretton. Zajímavým nováčkem na trati je Lodgian Whistle, dobré formy má letos Player, který loni kvůli podklouznutí nemohl ukázat, zda celou Velkou pardubickou zvládne. (ob)

Tip: Hegnus – Theophilos – Sottovento

STARTOVNÍ LISTINA

 

Tipsport: 5 Theophilos, 5,5 Hegnus, 7,7 Lodgian Whistle, Sottovento, Tzigane Du Berlais, 10 Stretton, 15 No Time To Lose, 22 Mazhilis, Player, Vandual, 25 Casper, Talent, 45 Catch Life, Dulcar De Sivola, 55 Mahony, 65 Bugsie Malone, 100 Ribelino, 700 All Scater

Fortuna: 5 Theophilos, 6 Hegnus, 7 Lodgian Whistle, Tzigane Du Berlais, 8 Sottovento, 10 Stretton, 15 No Time To Lose, 18 Vandual, 20 Player, 25 Mazhilis, Talent, 30 Casper, 45 Catch Life, Dulcar De Sivola, 50 Mahony, 60 Bugsie Malone, 100 Ribelino, 500 All Scater

 

Historie:

Nejúspěšnějším koněm historie Velké pardubické je Železník, s nímž Josef Váňa vyhrál v letech 1987, 1988, 1989 a 1991. Po třech triumfech mají Orphee Des Blins, Tiumen, Peruán, Sagar, Korok, Epigraf, Lady Anne a Brigand.

Nejúspěšnějším jezdcem je Josef Váňa, který slavil úspěch 8krát. V letech 1987, 1988, 1989, 1991 se Železníkem, v roce 1997 vyhrál s Vronskym a v letech 2009, 2010, 2011 přidal tři vítězství s Tiumenem.

Z dosud působících jezdců vyhrál 5krát Jan Faltejsek. Po třech vítězstvích s Orphee Des Blins v letech 2012, 2013, 2014, přidal v roce 2016 prvenství s Charme Lookem a před dvěma lety zvítězil s Tzigene Du Beralis, jehož partnerem je i letos.

Čtyři úspěchy má na svém kontě Peter Gehm. Vyhrál s Chalcem, Maskulem a dvakrát s Registanou. Václav Chaloupka třikrát s Korokem a jednou s Václavem.

Nejúspěšnějším trenérem je Josef Váňa, který připravil 11 vítězů: Cipísek 1996, Vronsky 1997, Chalco 2001, Decent Fellow 2006, Sixteen 2007, 2008, Timumen 2009, 2010, 2011, No Time To Lose 2017, Theophilos 2019.

6 vítězů připravil Čestmír Olehla (Železník 1987, 1988, 1989, 1991, Registana 2003, 2004), 5 František Holčák (Valencio 1986, Libentýna 1990, Rigoletto 1993, Erudit 1994, Maskul 2005).

(Ondřej Blahník, zahraniční jezdci Petr Malík)