Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 149 Kč

nebo

Roční předplatné za 899 Kč

Více informací...

Objednat...

Jak sázet

Jak sázet

Sázky jsou nedílnou součástí dostihů. Pro nejlepší zážitek je totiž dobré být v dostihu zainteresován. Pokud nejste majitelem startujícího koně nebo některému nefandíte z jiných důvodů, vtáhne vás do děje především sázka na některého z účastníků a vy si pak můžete zafandit. Dramata se odehrávají v několika málo minutách. Když uspějete, je to úžasný pocit. Pokud ne, nic si z toho nedělejte. Za půl hodiny startuje další dostih.

 

Kurzová sázka

Princip těchto sázek je v tom, že bookmaker ohodnotí šance jednotlivých koní a vypíše na ně kurz. Hodnota vaší výhry v případě správného tipu je pak kurs násobený vkladem. Například pokud kurz vámi uhodnutého koně byl 5:1 a vsadili jste na něj 100 Kč, obdržíte 500 Kč. Kurzy se během náběru sázek mění podle toho, kolik lidí sází na jednotlivé koně. Vámi vsazený kurz, který máte vytištěn na svém tiketu, ale zůstává.

Podle tohoto principu u nás momentálně funguje několik druhů sázek, které vám následně představíme.

 

Vítěz

Tato sázka je velmi jednoduchá. Vámi tipovaný kůň prostě musí zvítězit. Tento tip sázky se používá, pokud váš kůň patří k šancovým koním nebo pokud rádi riskujete na vysoké kurzy, kdy za menší obnos můžete více vyhrát, vaše šance je však menší. Pokud má kůň vyšší kurz a vy nechcete tolik riskovat, můžete sázet na jeho umístění.

 

Vítěz/ Místo

U této sázky dáváte polovinu vkladu na vítězství a polovinu na umístění. Umístěním se myslí to, že kůň doběhne na prvním až třetím místě. V dostihu, kde startuje méně jak osm koní, musí kůň doběhnout nejhůře jako druhý. Tento druh sázky se používá, pokud si myslíte, že by vámi tipovaný kůň mohl zvítězit, ale přeci jen víte, že v dostihu je více adeptů a vám kurs na umístění přijde také zajímavý. Pokud vámi tipovaný kůň nezvítězí, ale umístí se, dostáváte se do plusu jen v případě, že kurz na umístění je větší než 2:1. Když je stejný, zůstáváte na svém a to je takzvaná "vracečka". Když je menší, obdržíte méně než jste vsadili, ale zas neprohráváte všechno, jako kdybyste vsadili "sólo" vítěze.

Příklad: Vsadíte 100 Kč na koně, který má kurz 5:1 na vítězství a 2:1 na místo. Pokud zvítězí, berete 350 Kč. Když se jen umístí, berete 100 Kč . Když se ani neumístí, prohráváte.

 

1 - 2, 1 - 3, 1 - 4, 1 - 5

Tady sázíte, že se vámi tipovaný kůň umístí do určitého místa. Buď doběhne nejhůře druhý nebo třetí nebo čtvrtý nebo pátý. Říká se tomu, že sázíte Do druhého místa, Do třetího, slangově "raz dva, raz tři" atd. Umístění Do pátého se říká "na tabuli", podle toho, že doběh prvních pěti koní se vyvěšuje na tabuli u cíle. Kurzy na tyto příležitosti jsou samozřejmě o dost menší než na vítěze, ale zato méně riskujete a šance na výhru je větší. Oproti sázce Vítěz /Místo dáváte celý vklad na umístění. Pokud tak třeba vsadíte koně Do čtvrtého (1 - 4) v kurzu 2:1 za 100 Kč a on bude nejhůře čtvrtý, berete 200 Kč.

 

Pole proti

Tato sázka se vypisuje jen výjimečně. Jen pokud je v dostihu horký favorit, jehož kurz na vítězství je minimální. Většinou 1,5:1 a méně. Tehdy bookmaker vypíše kurz proti jeho výhře a vy tak sázíte celé pole proti němu. Když favorit prohraje, vy vyhráváte.

 

"Akovka" (Akumulovaná sázka - AKO)

V této sázce můžete kombinovat více tipů do sebe. Kurzy na jednotlivé šance se násobí. Můžete hrát do sebe koně v jednom nebo více dostizích. Vyhráváte, pokud všechny vámi tipovaní koně doběhli podle vašich předpokladů. Nelze ale kombinovat jednotlivé kursy na umístění jednoho koně nebo se sázkou vítěz/místo.

Příklad: Pokud vsadíte v "akovce" jednoho koně na vítěze v kursu 3:1 a druhého 1-3 v kursu 2:1 a oba tak doběhnou, při sázce za 100 Kč berete 600 Kč.

 

Vrácení vkladu, krácení kursů

V dostizích se občas stane, že kůň z některého důvodu neodstartuje. Nedostaví se na místo startu, nebo se ho třeba v rovinových dostizích nepodaří zavést do startovacích boxů. Ve výsledku dostihu je pak zapsán jako nestartující. V tom případě se sázky na něj vracejí. U ostatních koní se pak krátí kurzy. Čím větší favorit neodstartoval, tím více se krátí jednotlivé kurzy. Fortuna zatím nekrátí, Tipsport upravil svůj herní řád takto:

Pokud se dostihu nezúčastní kůň nebo více koní (tj. koně, kteří byli dostihovou komisí označeni jako nestartující) s výjimkou koní uvedených v oficiální startovní listině pod čarou, dochází ke krácení kurzů na vítěze u ostatních koní. Krátí se každý kurz v závislosti na výši kurzu koně, který je označen jako nestartující.

Pro krácení kurzů se používá vzorec: ((kurz-1) x míra ponížení) + 1. V případě, že nestartují dva nebo více koní, míra ponížení je součtem mír ponížení podle všech nestartujících koní s omezením maximální hodnoty 90%.

Krácení se provádí dle následující tabulky:

Počáteční Kurz na nestartujícího koně a míra ponížení (v procentech) Kurzů ostatních koní o:

1,00 až 1,11 90%

1,12 až 1,20 85%

1,21 až 1,25 80%

1,26 až 1,30 75%

1,31 až 1,40 70%

1,41 až 1,55 65%

1,56 až 1,65 60%

1,66 až 1,80 55%

1,81 až 2,00 50%

2,01 až 2,20 45%

2,21 až 2,50 40%

2,51 až 2,75 35%

2,76 až 3,25 30%

3,26 až 4,00 25%

4,01 až 5,00 20%

5,01 až 6,50 15%

6,51 až 10,00 10%

10,01 až 15,00 5%

15,01 a vyšší nekrátí se

V případě sázek na umístění do x-tého místa se míra ponížení upravuje takto:

Míra ponížení_X = (míra ponížení/X), takže např. pro sázky na umístění do 3. místa bude míra ponížení_3= (míra ponížení/3).

Sázky na nevýhru a neumístění do x-tého místa se nekrátí.

Ustanovení o krácení kurzů se nevztahuje na sázky, které byly uzavřeny v kurzech, při jejichž stanovení již bylo přihlédnuto ke skutečnosti, že některý kůň (resp. koně), původně oznámený pro start v daném dostihu se tohoto dostihu nezúčastní. Informace o přesném času, kdy došlo ke stanovení Kurzů zohledňujícím krácení, bude uvedena ve výsledcích.

Ustanovení o krácení Kurzů se nevztahuje na dlouhodobé sázky.

Pokud Tipsport přijímá sázky na dostihy, ze kterých nemá z jakýchkoliv důvodů autentické oficiální informace od dostihové komise o nestartujících koních, uplatňuje se pravidlo o krácení kurzů vždy bez ohledu na to, zda sázka byla přijata před nebo po oznámení startujících koní na daném závodišti. To je odůvodněno tím, že při stanovení výše výherních poměrů u jednotlivých koní v příslušném dostihu nemohlo být přihlédnuto ke skutečnosti, že některý z koní uvedených na oficiální startovní listině se dostihu nezúčastní.

 

Zde uvádíme tabulku sázkové kanceláře Betino, kde vidíte, o kolik se krátí kurzy při různých výškách kurzu nestartujícího koně. 

1,05 až 1,50 60%

1,51 až 1,80 50%

1,81 až 2,50 40%

2,51 až 4,00 25%

4,01 až 5,50 20%

5,51 až 7,00 15%

7,01 až 11,00 10%

11,01 a vyšší nekrátí se

 

Totalizátorové sázky

V totalizároru, takzvaném totu, nevypisuje kurzy bookmaker. Jedná se vlastně o bank, který se po odečtení procent provozovateli vyplatí mezi vítězné hráče. Na monitorech tak nevidíte pevné kurzy, ale jen průběžné kvóty, které ukazují aktuální poměr k objemu sázek v daný moment. Platí ale až konečná kvóta po ukončení sázek. U těchto sázek je důležitý počet hráčů a jejich vklady. Na závodištích, kde je malý obrat, může velká sázka nepříznivě ovlivnit kvótu vsazeného koně. Takzvaně si "srazíte kurs".

Momentálně se u nás tento tip sázek provozuje především na sázky na pořadí. I zde je lepší, když se hry účastní větší počet hráčů. Zajímavé jsou především takzvané převody, kdy v některém dostihu není sázejícími pořadí uhodnuto a jackpot se převádí do dalšího dostihu.

 

Pořadí dvou koní

Musíte uhodnou přesný doběh na prvních dvou místech. Můžete přesně určit, který kůň doběhne první a který druhý nebo tyto dva nebo i více koní prokombinovat. Množství kombinací se pak násobí s vaší sázkou, jejíž minimální hodnota je zpravidla 10 Kč.

Příklad: Vyberete si dva koně, o kterých si myslíte, že doběhnou na prvních dvou místech, ale již ne v jakém pořadí. Vsadíte tedy kombinaci jich obou do sebe. To jsou dvě možnosti (kombinace), to znamená sázka za 10 Kč x 2 = 20 Kč vklad. Atd.

 

Pořadí tří koní

Zde jde o stejný postup jako při pořadí dvou koní. Jen potřebujete uhodnout přesné pořadí tří koní. Při kombinovaných sázkách tak vzniká více možností. Pro příklad zde uvádíme tabulku jednotlivých vkladů při sázce 10 Kč a kombinací určitého počtu koní do sebe.

 

3 koně (6 kombinací) 60 Kč

4 koně (24 kombinací) 240 Kč

5 koní (60 kombinací) 600 Kč

6 koní (120 kombinací) 1.200 Kč

7 koní (210 kombinací) 2.100 Kč

8 koní (336 kombinací) 3.360 Kč

9 koní (504 kombinací) 5.040 Kč

10 koní (720 kombinací) 7.200 Kč