Austrálie, země dostihům zaslíbená

Máte přehled o australských dostizích? Vendula Vacenovská představuje dostihové dění v Austrálii.

Když se řekne Austrálie, dostihovým nadšencům se jistě vybaví koně jako Pharlap, Carbine nebo třeba Winx… Ale jaká je struktura dostihů v této překrásné zemi? Jak vypadá dostihová sezóna ve všech státech a teritoriích? Na tohle a mnohem více se můžete podívat v mém článku, věnovanému australskému turfu.

 

Dostihová sezona a závodiště v Austrálii

V Austrálii se běhá denně, mítinky jsou vedeny metropolitními, provinčními a venkovskými dostihovými kluby. Každý rok sezona začíná 1.srpna a končí 30.července.

Sobota je považována za hlavní den pro dostihy s mítinky konajícími se jak ve městech, tak i na venkově, a to každý víkend. Městské mítinky se pořádají ve svátky během roku a metropolitní dostihové kluby mohou pořádat dostihy v jakýkoliv den v týdnu.

Každou středu jsou pořádány metropolitní mítinky v každém státu, zatímco venkovské kluby závodí pravidelně jakýkoliv den v týdnu.

Takzvané ,,Racing Carnivals,, jsou pořádány během roku každým státem, přičemž ten největší z nich – Melbourne Spring Racing Carnival se pořádá v Melbourne, státu Victoria, vrcholící Melbourne Cupem.

New South Wales hostí velký Sydney autumn racing carnival, kde jsou zlatým hřebem 4 000 000 AUD dotovaný Queen Elizabeth Stakes (Gr.1).

V Austrálii je více než 360 registrovaných dostihových závodišť, na kterých se během roku uspořádá okolo 3.050 cvalových mítinků.

 

Hlavní dostihové slavnosti v Austrálii podle států:

 

Victoria

Melbourne spring racing carnival

Melbourne autumn racing carnival

 

New South Wales

Sydney spring racing carnival

Sydney autumn racing carnival

 

Queensland

Brisbane winter carnival

 

South Australia

Adelaide autumn carnival

 

Western Australia

Perth summer carnival

 

Tasmania

Tasmanian summer racing carnival

 

Australian Capital Territory

Black Opal Stakes day a Canberra Cup day

 

Northern Territory

Darwin Cup day

 

Rozdělení dostihů

Austrálie má více kategorií, podle kterých jsou dostihy rozděleny. Pojďme se teď podívat na to, jaké kategorie to jsou.

Maiden – Výhradně určen pro koně, kteří dosud nevyhráli jediný dostih.

Class 1,2,3,4,5 a 6 – Class 1 je nejnižší, výhradně pro koně, kteří zvítězili pouze jednou. Class 6 je pro koně kteří nevyhráli více než 6 dostihů.

Restricted or special condition – podle počtu vítězství ve městě nebo na venkově, věk, pohlaví, výše vyběhaných peněz nebo barva (dostih běloušů).

Handicap – handicaper vypíše váhy a penalty podle posledních výsledků. Melbourne Cup je GR1 handicap.

Open – dostih bez omezení

Flying – otevřený dostih, obvykle 1200m nebo míň

2yo – pro dvouleté koně, GR1 dostihy pro dvouleté koně jsou The Golden Slipper a Blue Diamond

3yo – pouze pro tříleté

4yo – pouze pro čtyřleté

Set weights and penalties – koně nesou předepsanou hmotnost založenou na jejich věku a pohlaví, s dodatečnou hmotností (penalties) za jistých podmínek

Stakes – nabízí vyšší dotaci a obvykle se jedná o Listed nebo Group dostih

Quality handicap – má vyšší maximum a nižší minimum hmotností, obvykle Listed nebo Group dostih

Weight for age – hmotnost je založena na věku a pohlaví, obvykle Group dostihy

největším dostihem této kategorie je Cox Plate

Group and listed races – Nejvyšší kategorie, ´blacktype´ dostihy.

 

 

Melbourne Cup – dostih, jenž zastaví národ

Historie nejslavnějšího australského dostihu, měřícího 3200m, sahá až do roku 1861. Tehdy se vítězem stal hřebec Archer, který tento triumf zopakoval i o rok později.

Dostih se běhá každoročně, vždy první úterý v listopadu na závodišti Flemington, Melbourne. Jedná se o nejbohatší dvoumílový handicap na světě s dotací 8 000 000 AUD (134.760.000 CZK). Startovní pole je omezeno na 24 startujících, nicméně v roce 1890 se na trať vydalo 39 závodníků. Koně jsou do dostihu vybíráni na základě řady faktorů, jako jsou vydělané peníze v předchozích dvou letech, vítězství a umístění v určitých dostizích a handicap.

Vítězové následujících dostihů jsou osvobozeni od jakéhokoli výběru a mají zajištěn start v Melbourne Cupu: Lexus Stakes, LKS Mackinnon Stakes, Cox Plate, Caulfield Cup, The Bart Cummings, Andrew Ramsden Stakes, Doncaster Cup (UK), Irish St.Leger (IRE), Tenno Sho (JPN), Sankei Sho All Comers (JPN), Arlington Million (USA), San Juan Capistrano Handicap (USA).

 

Melbourne Cup 2016 vyhrál Almandin s Kerrinem McEvoyem

 

Dalším z největších Gr.1 dostihů Austrálie je Caulfield Cup (open handicap), který se běhá každoročně, zhruba v polovině října v Melbourne. Je považován za druhý největší dostih Austrálie hned po Melbourne Cupu. Dostih je dlouhý 2400 metrů s dotací 5 000 000AUD a je součástí třídenního dostihového karnevalu a je ukazatelem výkonnosti před nadcházejícím Melbourne Cupem.

 

Cox Plate (weight-for-age)

Dostih se statusem Gr.1, který je taktéž znám jako ´dostih, kde se rodí legendy´. Distance je 2040 m s dotací 5.000.000 AUD. Běhá se týden po Caulfield Cupu na závodišti Moonee Valley v Melbourne.

 

 

TRENÉŘI

V Austrálii je téměř tři tisíce trenérů s aktivní licencí, tak si představíme pouze ty momentálně nejúspěšnější. Tabulku šampionátu vede rodák z Nového Zélandu, kterého jméno je dnes proslaveno hlavně díky legendární klisně Winx, jenž byla po celou svou kariéru u něj v tréninku. Tím není nikdo jiný než CHRIS WALLER. Původem z Foxtonu na Novém Zélandu, Waller se natrvalo zabydlel v Sydney v polovině roku 2000. Jeho prvním Gr.1 vítězem byl Triple Honour, který získal prvenství v Doncaster handicapu 26.dubna 2008.  Do dnešního dne má Waller na kontě přes 3 tisíce vítězství z čehož je 120 prvenství na nejvyšší Gr.1 scéně. V sezoně 2012/13 se díky nejvyššímu počtu metropolitních vítězů v Sydney dostal do trenérské síně slávy. Opakovaně získává titul šampiona trenérů v Sydney od roku 2010.

Chris Waller má nyní stáje jak v Sydney, tak i v Queenslandu a Victorii a v tréninku celkově okolo 185 koní. Momentálně nejlepším koněm z Wallerova lotu, po odchodu Winx do chovu, je drobná klisna Verry Elleegant (NZ) (Zed (NZ)). Tato obdivuhodná pětiletá klisna má na svém kontě již 12 vítězství z celkových 27 startů a na dotacích doposud vydělala téměř 8 milionů dolarů. Dalšími zvučnými jmény ve Wallerově stáji jsou například osminásobný grupový vítěz Nature Strip (AUS) (Nicconi (AUS)), nebo valach Star Of The Seas (NZ) (Ocean Park (NZ)), vítěz Blamney Stakes (Gr.2, 1600 m) před dvěma týdny.

Čtvrté vítězství legendární Winx v Cox Plate 2018 se stálým jezdcem Hughem Bowmanem

 

Dalším z úspěšných australských trenérů je CIARON MAHER, ve spolupráci s Davidem Eustace. Maher, relativně krátce působící jako trenér, prokázal že je nejzajímavějším mladým trenérem v Austrálii. Za deset let se mu podařilo vyšplhat se až k TOP pozicím a vybudovat silnou základnu v Caulfieldu, Melbourne. Dříve působil jako úspěšný překážkový žokej jak v Austrálii, tak v Anglii, Irsku a Dubaji. Méně než tři roky starou trenérskou licencí, získal své první Gr.1 vítězství v roce 2007 díky koni Tears I Cry, ve VRC Emirates Stakes ve Flemingtonu.

David Eustace vyrůstal ve stájích svého otce Jamese Eustace a také pracoval jako asistent trenéra Rogera Variana (Highclere stables). Eustace začal s Maherem spolupracovat od poloviny roku 2016 a tato kooperace zaznamenala hezké úspěchy i na nejvyšší scéně. Doposud nejlepším výsledkem pro toto tréninkové duo bylo vítězství v loňském Cox Plate, díky stájové hvězdě, hřebci Sir Dragonet (IRE) (Camelot (GB)). Ve stájích Ciarona Mahera se nachází i výborná dvouletá klisna Enthaar (AUS) (Written Tycoon (AUS)), která dokázala zvítězit hned při svém debutu a rovnou na grupové scéně a při svém dalším startu tento triumf zopakovala. Klisna by se měla 20.března zúčastnit největšího dostihu pro dvouleté koně – Golden Slipper (Gr.1, 1200M, 3 500 000AUD).

 

Sir Dragonet vítězí v Cox Plate 2020

 

Do třetice bych chtěla představit trenéra, který už ve svých třiceti letech, po smrti svého otce Maxwella Leese, přebral veškerou zodpovědnost za chod stájí a starost o svěřené koně. Tenkrát jich bylo v jejich stájích v tréninku padesát. I přes negativní komentáře všech škarohlídů dokázal KRIS LEES hned v první sezoně získat pro své majitele přes dva miliony dolarů na dotacích a dnes je z něj jeden z nejúspěšnějších trenérů Austrálie se silnou základnou kvalitních koní. Poslední roky připraví přes sto vítězů za sezonu. Jedním z nejlepších koní, co měl Lees v tréninku byl Le Romain, vítěz Gr.1 Randwick Guineas, Cantala Stakes a Canterbury Stakes. Nyní se ve stáji blýská šestiletý valach Mugatoo (AUS) (Henrythenavigator (USA)). Ten vloni vyhrál dvakrát po sobě v Gr.3 dostizích a poté získal druhé místo v The Metropolitan (Gr.1) a doběhnul čtvrtý v Cox Plate. V soboru vyhrál All-Star Mile a je hlášen do nadcházejících Gr.1 dostihů, jako je Doncaster Mile nebo Sydney Cup.

 

JEZDCI

 Jeden článek by nebyl dostačující, pro seznámení se všemi úspěšnými trenéry, kterých je v této překrásné zemi opravdu hodně. Ruku v ruce s nimi jdou samozřejmě také žokejové.  O jejich vzdělání, zdraví a bezpečnost se stará Australská asociace žokejů (AJA). Každý stát či teritorium mají na starosti dva delegáti.

Každý ze států má taktéž každoročně svůj šampionát žokejů. Ačkoli náročné, přesto velmi populární povolání má napříč Austrálií velkou podporu a mnoho šancí dostávají i mladí a začínající jezdci. Z některých z těch ,,vyvolených,, se pak stanou legendy, mající možnost jezdit ty nejlepší koně v největších dostizích. Opět se podíváme na tři, podle mě momentálně nejúspěšnější jezdce.

 

Prvním je Novozélanďan James McDonald. Ten se začal ukazovat jako budoucí naděje už ve svých začátcích jako nezkušený jezdec. Poprvé zvítězil v roce 2007 v sedle koně Johnnie The Sand na závodišti Te Rapa(NZ), teprve dva týdny po svém debutu v sedle a o rok později se radoval ze svého prvního Gr.1 vítězství s koněm Special Mission. Po přesunu do Austrálie získal dvakrát titul šampiona žokejů v Sydney a tento titul si přivlastnil i v sezoně 2018/19. Byl hlavním jezdcem pro Godolphin a také se opakovaně objevuje v sedlech koní Chrise Wallera. Za zmínku stojí i to, že James byl stálým pilotem šampiona Dundeela (NZ) (High Chaparral (IRE)) a taktéž ho přivedl k zisku australské trojkoruny (vítězství v Randwick Guineas (1600m), Rosehill Guineas (2000m) a Australian Derby (2400m)).

Verry Eleegant s Jamesem McDonaldem vítězí v Tancred Stakes

 

Zraje jako víno. I tak by se dal popsat Australan každým coulem, Damien Oliver. Tento ,,rajťák,, dosáhl všeho, čeho se v Austrálii dosáhnout dá, ale jeho kariéra zdá se býti stále na vrcholu. Začínal jako zelenáč v Západní Austrálii a z prvního vítězství se radoval v Bunbury roku 1988. V sezoně 1988/89 už vedl učňovský šampionát a poté se natrvalo přestěhoval do Melbourne k trenéru Lee Freedmanovi. Oliver je jedním z elitní skupiny jezdců, kterým se podařilo získat ´grand slam´ australského turfu, tudíž vyhrát v Melbourne Cup (3krát- Doriemus (1995), Media Puzzle (2002) a Fiorente (2013)), Caulfield Cup (Mannerism (1992), Paris Lane (1994), Doriemus (1995), Sky Heights (1999)) a Cox Plate (Dane Ripper (1997), Northerly (2001)).  Oliver mimo jiné získal sedmkrát Scobie Breasly Medal (ocenění za excelentní odjetí dostihu na drahách v Melbourne), byl uveden do dostihové síně slávy a získal Roy Higgins medal, jako vedoucí jezdec Melbourne. V letošní sezoně se mu podařilo ukořistit vítězství v Gr.1 Underwood Stakes v sedle Russian Camelot (IRE), Empire Rose Stakes s Shout The Bar (AUS) a nebo také Kennedy Oaks s klisnou Personal (AUS).

 

A naše krátké povídání o žokejích zakončím trojnásobným Melbourne Cup vítězem Kerrinem McEvoyem. V roce 2000, se teprve dvacetiletý McEvoy zapsal do historie, když protnul pomyslný cílový mezník jako první, v sedle koně Brew (NZ) a získal tak svůj první Melbourne Cup v kariéře. Poté strávil nějaký čas v Evropě a jezdil koně v barvách Godolphinu, kde se mu podařilo ukořistit pár velkých výher, například s Rule Of Law v St Leger Stakes v Doncasteru, nebo také s Ibn Khaldun v Racing Post Trophy, rovněž v Doncasteru.

Po návratu do rodné země se natrvalo usadil v Sydney a do dnešního dne je vysoce ceněným žokejem. Během posledních pár sezon se reputace McEvoye, jako specialisty na velké dostihy, dostala na nový level. V roce 2016 získal druhé vítězství v Melbourne Cupu a to díky v Německu narozenému Almandinovi (Monsun (GER)) a o dva roky později sedlal znovu vítěze, za Godolphin běhajícího Cross Countera (Teofilo (IRE)). Ve zhruba stejném čase se McEvoy postaral o další senzaci. Vyhrál první dva ročníky nejnovějšího australského dostihu – The Everest (1200m, 14.000.000 AUD) a to v letech 2017 a 2018, oba v sedle vynikajícího sprintera Redzel (AUS) (Snitzel (AUS)) aby pak v roce 2020 završil hattrick s v Hong Kongu trénovaným bílým valachem Classique Legend (Not A Single Doubt (AUS)). V letošním roce McEvoy dovedl k vítězství v Epsom Handicapu (Gr.1, 1600 m) vynikající Novozélandskou klisnu Probabeel (NZ) (Savabeel (AUS)).

 

Australský turf je na velmi vysoké úrovni, je jedním z největších průmyslů v zemi a zaměstnává více než 250 000 lidí. Po fotbalu a rugby je třetím nejnavštěvovanějším sportem.

 

(Vendula Vacenovská)