Jaroslav Fabris: Ohlédnutí handicapera

Jaroslav Fabris: Ohlédnutí handicapera

Na české dostihové scéně byla hlavní událostí uplynulého týdne první klasika sezóny – tedy Jarní cena klisen, které jsou věnovány následující řádky.

Pořadí na prvních čtyřech místech v podstatě okopírovalo papírové předpoklady. Roli favoritky splnila Fashion Queen, která se stala čtvrtou německou vítězkou JCK za posledních 12 let. Že bude těžko k poražení, nejlépe napovídal její německý handicap 87 kg. Její třída je totiž srovnatelná s v roce 2008 vítěznou Picobellou (88 kg) a o rok později úspěšnou Butterfly Lady (84,5 kg).

Vítězka z roku 2006 Königin Arte šla na start dokonce s handicapem pouhých 70 kg. Navíc po svém klasickém úspěchu absolvovala sedm startů, v nichž se nedostala přes sedmé místo a rovinovou kariéru končila se známkou 63 kg. Její triumf tedy tehdejší elitě tříletých klisen nevystavil dobré vysvědčení, zatímco po úspěchu Fashion Queen netřeba nad dámskou částí klasického ročníku lámat hůl. Zvlášť když svěřenkyně Claudie Barsig musela na rozdíl od německých předchůdkyň na listině vítězek tvrdě bojovat.

Dlouho totiž po vítězství sahala v trialu suverénní Poylanta, která svým výkonem potvrdila pozici nejlepší české tříleté klisny. Na druhou stranu půldélková porážka od listed vítězky z Hannoveru automaticky neznamená, že by o nejvyšší příčky bojovala i na black-type scéně. Přeci jen Fashion Queen nemusela při sezónní premiéře vyběhnout svojí top formu a malému rozdílu v cíli nahrál i průběh dostihu. Po zatočení do cílové roviny totiž Fashion Queen ztrácela na domácí favoritku nějakých 6 – 7 délek, což před ní stavělo nelehký úkol. Chuchelská dráha byla sice měkčí než před dvěma týdny, nicméně rekordní čas úvodní klasiky prozrazuje, že pomalá rozhodně nebyla. To nahrávalo v průběhu dostihu aktivním klisnám, což koneckonců dokazuje i páté místo tempo diktující Johanky.

Původ Polyanty nedává velké pochyby o její vytrvalosti, takže si upevnila roli favoritky pro Oaks. K němu může s optimismem hledět také Saša, která podle slov trenéra Tomáše Váni hůře přezimovala, přesto do sezóny vstoupila třetí příčkou. Do delší z dámských klasik je hlášená také Coffola, ale pro ni asi nebudou distance nad dva kilometry ideální.

(Jaroslav Fabris)