Jaroslav Fabris: Ohlédnutí handicapera
O uplynulém víkendu nabídly kvalitní menu Most, Chuchle i Bratislava. Na všech zmíněných místech se konaly prestižní dostihy pro tříleté.
Takže jedničkoví vítězové Solar Eclipse, Intisari a Lagaro musí prominout, protože následující řádky budou věnovány právě klasickému ročníku. Začněme v Chuchli, kde byla vrcholem Velká jarní cena. Před jejím startem byla často skloňována její vyrovnanost, což výsledek jenom potvrdil, když rozdíl mezi prvními osmi koňmi činil necelých 5 délek. Z okruhu favoritů se do boje o dotace nezapojil pouze Ultimate Fighta, kterého už krátce po startu vyřadilo ze hry ujeté sedlo. Vítězství při vstupu do sezóny vybojoval Sir Sun. Jeho žokej Jiří Chaloupka znovu ukázal pevné nervy, když Sir Suna vedl na konci pole a do volné vnější stopy ho nasměroval až po zatočení do cílové roviny. Volil tedy v podstatě totožnou taktiku, která mu přinesla vítězství ve VJC v roce 2013 s Talarem a o rok později se Simply Ozzym. Pochvalu zasluhuje také trenér Luboš Urbánek, protože po delší pauze od předchozího startu zvítězil ve VJC naposledy v roce 2001 Tribal Instinct. Druhý skončil tempař Noble Cliffs a třetí favorit Zock. Ten zhruba u distance neměl příliš prostoru, ovšem na vítěze by stejně neměl.
Už krátce po doběhu VJC se vždy začíná spekulovat, kteří z jejích účastníků můžou uspět v derby. Z tabulově umístěných koní by jeho distanci mohlo nejspíš prostát duo nejlepších – tedy Sir Sun a Noble Cliffs. U obou totiž mateřská strana rodokmenu napovídá, že míle nemusí být stropem, nicméně vyloženého vytrvalce nevidím ani v jednom z nich. Kdybych si měl tedy tipnout, který z účastníků VJC skončí v derby nejvýše, tak řeknu Dominique. Od něho se sice v neděli čekalo více než sedmé místo, ale metry navíc budou plusem, a i protože teprve vstupoval do sezóny, měl by předvést progres.
Velká jarní cena byla na programu také v Bratislavě, kde zvítězil svěřenec Františka Holčáka George Boole. Ten absolvoval středoevropskou premiéru, když doposud sbíral úspěchy na all-weather dráze v irském Dundalku, kde od listopadu do ledna získal jedno vítězství a tři druhá místa. Za to si vysloužil rating 80 liber a následně by vydražen za 60.000 guineí. Dle projevu ani původu by pro něj každopádně metry navíc neměly být to pravé, když je synem sprintera Art Connoisseura. Jak už jsem poznamenal před třemi týdny, kratší by měl být i jeho tréninkový druh Irwin Forge, který na vítězství z trialu navázal v prvním díle slovenské trojkoruny třetím místem.
Prvním jedničkovým dostihem pro tříleté na distanci přes dva kilometry je tradičně mostecký Memoriál dr. Frankenbergera. Na jeho startu se ovšem podobně jako v předchozích dvou letech nesešla nejsilnější společnost, takže Joseph a Kerabush, kteří v něm svedli souboj o vítězství, zatím nepatří ke žhavým adeptům na úspěch v derby. Oba sice absolvovali teprve třetí životní start a i jejich projev napovídá, že můžou jít ještě nahoru, ale červnový termín pro ně může být příliš brzký.
Naopak výrazně zaujal Nagano Gold. Ten sice zvítězil pouze v chuchelské trojce, ale narazil na pár slušných koní, s nimiž si doslova pohrál. Poté co celý dostih odvodil, totiž bez větších problémů utekl soupeřům o 15 délek. S vyjádřením trenéra Wroblewského, že další start před derby už ani absolvovat nemusí, rozhodně souhlasím.
Na derby distanci se představil také Šavujevův Stellar Speed. Jeho preferencím směrem k derby jsem dlouho příliš nerozuměl, protože vlastnil francouzský handicap 32 kg a jeho maximem bylo čtvrté místo z Nancy. Ve středu ale stejné umístění vybojoval v Maisons-Laffitte, kde narazil na silnější konkurenci, když žádný z pětice jeho soupeřů nevlastnil známku pod 36 kg. Navíc přišel pěkným spídem a od vítěze ho dělily 2 délky, takže aktuálně patří mezi favority derby po právu.
(Jaroslav Fabris)