Ohlédnutí handicapera

Ohlédnutí handicapera

Na českých drahách byla hlavní událostí uplynulého víkendu Velké květnová cena, v zahraničí uspeli naše koně na black type scéně.

Vrcholu první poloviny sezóny pro starší mílaře by jistě slušela dotace vyšší než 135.000 korun (ještě v roce 2012 se běželo o 300.000 Kč), přesto se na startu sešla kvalitní sestava.

Podle všech prognóz byl dostih především o čtyřech koních, kteří se také seřadili na nejvyšších příčkách. Zvítězil favorizovaný Aldar, který se navíc díky času 1:36,72 stal novým rekordmanem dostihu. Polobratr Solar Eclipse podle poměru váha/handicap vycházel jednoznačně nejlépe, když kvůli vynechané loňské sezóně nosil nejméně kilo a zároveň vlastnil nejvyšší handicap 86,5 kg. Zdá se tedy, že se po poranění šlachy dokázal vrátit do někdejší formy a myslím, že by se neztratil ani na black-type scéně. To ovšem vzhledem k sankcím uvaleným na jeho majitele nemůže dokázat. Druhá Dally Hit mu podlehla o ¾ délky a nosila o 1,5 kg více, takže se po slabším běhání z Velké dubnové vrátila na loňskou úroveň. Navíc dokázal, že je universální nejen, co se týče distance, ale i stavu dráhy. Nejlepší loňské formy totiž vyběhla na měkké půdě (Cena města KV, EJC Middle, listed v Drážďanech), zatímco tentokrát se dostih konal na pevném podkladu.

Poslední dny se nesly ve znamení úspěchů českých koní na zahraničních drahách. Ve středu se v mílovém listed v Maisons-Laffitte prosadil Wireless. Ten zvítězil zásluhou dobře načasovaného závěru z konce pole, přičemž Theo Bachelot ani nepoužil bičík. Dvojice jeho letošních výkonů je každopádně tím nejlepším, co čeští koně v aktuální sezóně předvedli. Přitom když se loni stěhoval ze stájí špičkového francouzského trenéra Jeana-Clouda Rougeta k Václavu Lukovi, byla jeho handicapovým maximem známka 46,5 kg. Že se loni jako pětiletý dokázal dostat na 49 kg a letos si rozhodně nevede hůře, je tedy dobrou vizitkou bošovického trenéra. Za připomenutí také stojí, že od prvního českého vítězství ve francouzském black-type dostihu ještě neuplynul ani rok a už se zrodila další dvě.

O den později vybojovala už třetí stříbro v německých listed dostizích pro klisny Partyday, která v Dortmundu nestačila pouze na francouzskou Princess Gibraltar (fr. hdcp. 44 kg). Jednalo se o letošní páté české blacktype umístění a všechna má na svědomí výše jmenovaná dvojice trenéra Luky. Ten už během své kariéry slavil osmnáct black-type umístění a v tomto ohledu mu schází jediný zářez na Arslangireje Šavujeva, který je na tom z v Česku působících trenérů nejlépe.

Opomenuty by neměly zůstat ani překážky, protože cenný úspěch se zrodil také v Auteuil. Tam totiž po infarktovém závěru zvítězil Capferret. Svěřenec Štěpánky Myškové se postaral o teprve čtvrté české vítězství v Mekce francouzských překážkových dostihů a rozhodně o to nejcennější. Dosud totiž žádný český kůň nezvítězil ve francouzském překážkovém dostihu s celkovou dotací 70.000 € a navíc se tak stalo na mítinku, který o den později vyvrcholil Grand Steeple-Chase de Paris. O hodnotě výkonu Capferreta svědčí i skutečnost, že jeho handicap poskočil na 64,5 kg. Pro srovnání Fafintadenient obdržel za nedávné stříbro v Listed v Compiegne známku 63 kg. Právě 63 kg je také hranicí, přes niž se během svého francouzského působení nedostala trojnásobná hrdinka Velké pardubické Orphee des Blins.

Na závěr ještě krátká zmínka o včerejším Wissembourgu. Tamní steeplechase o 14.000 euro sice není ničím, co by sneslo srovnání s výše uvedenými dostihy, ale z českého pohledu se i tak jednalo o mimořádnou událost. Na její start se totiž postavilo pět českých koní od stejného počtu trenérů, přičemž podobná účast v jakémkoliv francouzském dostihu by ještě před pár lety byla jen těžko představitelná.

(Jaroslav Fabris)