Ohlédnutí handicapera

Ohlédnutí handicapera

V posledních týdnech dostávaly z domácího dostihového dění přednost roviny, ale tentokrát tomu bude jinak, protože v sobotu odstartoval seriál kvalifikačních dostihů pro Velkou pardubickou.

Největší hvězdou úvodní kvalifikace byl úřadující vítěz Velké Charme Look, ale ten neměl svůj den. Jeho účinkování v dostihu totiž skončilo ztrátou Jana Faltejska na Velkém anglickém skoku. Je sice pravdou, že na této kolizi měl podíl i před ním chybující Ter Mill, nicméně už předtím vyrobil několik chyb. Těm se bohužel nevyvarovala ani řada dalších koní, takže v kvalifikaci jsme viděli hned sedmičku pádů. Jinak se přitom v Pardubicích jednalo o skokansky bezchybný den, protože ve zbylých sedmi dostizích upadl pouze Woody, který uklouzl na rovině. Cesta za vítězstvím se tak otevřela pro Zarifa, který už několik let patří do nejužší krosové špičky. Jeho loňské výsledky sice napovídali, že pevnější dráha a květnový termín pro něj nebudou to pravé, ale už v letech 2013 a 2015 vstoupil do sezóny vítězně. Navíc svěřencům Josefa Váni se letos daří náramně. To dokázal i nedaleko druhý No Time To Lose, který krosovou premiéru absolvoval před necelým rokem a poprvé šel na distanci přes 4500 metrů. Je tedy bezpochyby koněm s velkým potenciálem.

A u Josefa Váni zůstaneme i po přesunu na roviny a o zhruba 700 kilometrů na jihozápad. V neděli se totiž v Miláně rozrostla skupina českých black-type koní na 34 členů, když do ní přibyli Shaywan a Father Frost. Je sice pravdou, že italské black-type dostihy vzhledem k tamní platební morálce ztrácejí na kvalitě, když například před pár lety časté starty německých koní jsou dnes spíše výjimkou, ovšem výkony výše zmíněné dvojice si rozhodně nezaslouží podceňovat. Vždyť Father Frost druhým místem v mílové Gr.3 podle hodnocení Racing Postu vyrovnal svojí top formu z předloňského Royal Ascotu. Za sebou přitom nechal například italskou stálici Greg Passe, který loni na jaře dvakrát porazil Tamarind Cova a v říjnu zvítězil v Gr.3, v níž o 14 délek utekl sedmému Shamalganovi. Shaywan sice v listed na 3000 nastoupil proti pouhé trojici soupeřů a výsledek relativizuje pomalé tempo, ovšem na dráhu se vracel po jedenáctiměsíční pauze a jeho žokej Fiocchi ani nepoužil bičík. Těsná porážka Trip To Rhodose tedy má svojí hodnotu, i když svěřenci Pavla Tůmy nesedla pevná půda.

Rozhodčí nicméně jejich pořadí přehodili, což vzbudilo řadu nesouhlasných reakcí. Já bych kvůli samotnému rozhodnutí o přehození pořadí rozhodčí zas tak nekritizoval. Je sice pravda, že Shaywan se nedopustil nikterak výrazného prohřešku, ovšem jeho vzdálenost od bariéry v jednotlivých částech cílové roviny dokazuje, že k bočení jednoznačně došlo. Poškození po jeho boku jdoucího Trip To Rhodose sice nebylo výrazné, ale jak dokumentuje uvedené foto, tak to nebyl ani rozdíl v cíli. Vliv tohoto incidentu na výsledek dostihu tedy obhájit lze. Hlavní problém ovšem spatřuji v tom, že rozhodčí právě na zdůvodnění svého verdiktu rezignovali a o prohození pořadí není ve výroku ani čárka. Aktuálně je v něm uvedeno pouze to, že Trip To Rhodos zvítězil o hlavu. Pro zachování důvěry v čistotu dostihů je přitom právě jasné vysvětlení podobných sporných situací zásadní.

Každopádně i díky uplynulému víkendu vybojovali čeští koně do konce května osmičku black-type umístění, což je bezpochyby výborné skóre. Vždyť například za celý rok 2015 jich získali „pouze“ šest.

Na závěr ještě pár vět k tomu, co nás čeká za týden – tedy k prvnímu českému dostihovému dnu, který se objeví v nabídce francouzské sázkové společnosti PMU. V souvislosti s ním nedávno vyšel článek na webu dostihy.net, v němž mě zaujalo vyjádření chuchelského pořadatele, že „si neděláme iluze o tom, že by konkrétně tento dostihový den mohl být pro nás ziskový.“ Já si myslím, že by spolupráce s PMU mohla být zajímavým finančním přínosem, ale nebudu se tu pouštět do žádných konkrétních prognóz, když koneckonců už brzy budeme znát skutečné příjmy. Ziskovost dostihového dne PMU se každopádně z velké části odvíjí od obsazenosti jednotlivých dostihů, protože v dostizích se sedmi koňmi je možné nabírat pouze čtyři typy sázek, zatímco při účasti osmi koní už jejich počet vzrůstá na sedm. Je tedy škoda, že se pražský pořadatel postavil proti návrhu Jockey Clubu ČR na zařazení V. kategorie na 1600 metrů (24 přihlášených koní) mezi dostihy PMU a trval na jejím nahrazení Červnovým pohárem (7 přihlášených koní). Samozřejmě nikdo nemá křišťálovou kouli, aby předem věděl, kolik koní se do jakého dostihu přihlásí, ovšem vyšší obsazenost pětkového handicapu byla bezesporu pravděpodobnější. Nicméně pokud by se tedy do Červnového poháru aspoň jeden kůň dohlásil, s velkou pravděpodobností by se to promítlo do sázkového obratu.

Celkově je počet přihlášených koní do dostihů PMU rozhodně pozitivní, což platí i pro posunutí startu Červnového poháru. Ten se měl původně odběhnout jako 5. dostih, ale nakonec bude třetím bodem programu. V pozdějších časech totiž sázkový obrat obvykle narůstá a je tedy vhodné, aby se v nich konaly početněji obsazené dostihy.

(Jaroslav Fabris)