Ohlédnutí handicapera

Ohlédnutí handicapera

Minulá neděle kladla před řadu turfmanů dilema, kam vyrazit na dostihy. V Chuchli se totiž odběhla hlavní předzkouška Českého derby Velká červnová cena, zatímco v Bratislavě byl na programu jeden z vrcholů středoevropské sezóny – tedy mítink Turf Gala.

Začněme na Slovensku, kde čeští koně ovládli tři z pěti mezinárodních dostihů. Ve Velké ceně Slovenska splnil roli favorita Intisari, který tak zůstává ve středoevropském regionu neporažen. V Bratislavě mu sedla kombinace měkké dráhy a poctivého tempa, díky čemuž byl dostih skutečným testem vytrvalosti, která má na rozdávání. Podle vyjádření Radka Holčáka výhledově směřuje do italského St. Legeru a jeho víkendy napovídají, že by se v blacktype dostizích ztratit neměl. O pouhý krk mu nicméně podlehl Oriental Sky. Ten bočil pod bičíkem a zhruba 180 metrů před cílem najel do Intisariho, takže i pokud by proběhl cílem dříve, nic jistého by až do verdiktu rozhodčích neměl. Každopádně po vynechané loňské sezóně je ve velké formě, když zbylé soupeře nechal minimálně 7 délek zpět. Potvrdil tak vysoké kvality předloňského klasického ročníku. Jeho členy jsou také Aldar, Ideal Approach a Aldzarb, kteří v uvedeném pořadí obsadili pomyslné stupně vítězů Ceny Scottish Rifla. Nejdříve jmenovaný měl v cíli pohodlnou převahu 2 délek, a jak už jsem zmiňoval před dvěma týdny, také on by mohl směle zamířit na black-type scénu, což ovšem nedovolují sankce uvalené na jeho majitele. Novým jménem mezi sprinterskou elitou je tříletý Ultimate Fight, který v Ceně MPRV SR vybojoval první letošní vítězství pro trenéra Zdena Koplíka. V dostizích pro tříleté se českým koním tolik nedařilo, ovšem nutno dodat, že většina špičkových klasiků je vynechala. Starohájského kritéria se sice zúčastnil vítěz slovenské VJC George Boole, ale v závěru mu docházely síly a skončil čtvrtý. Jeho projev tak potvrdil to, co napovídá původ – tedy že jeho optimum leží na kratších distancích.

Pojďme tedy do Chuchle. Před Velkou červnovou byla skloňována především jména dvou dosud neporažených koní. Zatímco ale Black Canyon impozantně uhájil stoprocentní bilanci, Palazzo Corsini zůstal za očekáváním a vstupenka do derby se mu vzdálila. Dříve jmenovaný svěřenec Dalibora Töröka si dostih zrežíroval podle svých potřeb, když po rychlejších úvodních metrech tempo přibrzdil, a v závěru od svých soupeřů lehce odešel. Málokdo tak pochybuje, zda má na to zvítězit také v derby, ovšem takto klidného průběhu se v něm zřejmě nedočká. Ne snad že byl očekáván velký zájem o roli vodiče, ale skoro každý chce být někde vpředu, takže najít dobrou pozici v první třetině pole nebývá nic jednoduchého. Každopádně si je těžké představit, že by ho měl někdo z jeho nedělních soupeřů příště porazit. Navíc DS Pegas drží ještě dvě silné karty, a to ve Velké červnové druhého Felixe a stříbrného z VJC Noble Cliffse, čímž vzniká prostor pro stájovou taktiku.

U Palozzo Corsiniho mě už v průběhu jara překvapoval jeho nízký kurz na vítězství v derby, který postupně klesnul až na 4:1. Při svých vítězstvích sice zanechal dobrý dojem, ale pořád se jednalo o dostihy pro nezvítězivší a kromě Orssia za ním mnoho kvality nezůstalo. Navíc nestartoval na distanci delší než 1600 metrů. Tím samozřejmě neříkám, že jsem od něj v neděli nečekal více, každopádně výsledné osmé místo ilustruje absurditu jeho kurzu, protože do derby se vůbec nemusí dostat. Výsledek dostihu také ukazuje, jak riskantní bylo jeho menežování. Od předchozího startu totiž šest týdnů nestartoval, když jeho realizační tým vše vsadil na Velkou červnovou, po níž už v podstatě není prostor pro reparát. Přitom aspektů, kvůli nimž se jeden start nemusí povést, je celá řada včetně zdravotních problémů, o kterých se v neděli spekulovalo.

 

Handicapy před Českým derby

 1. Black Canyon - 81,5 Kg
 2. Sir Sun - 80,0 Kg
 3. Noble Cliffs - 79,0 Kg
 4. Zock - 78,0 Kg
 5. George Boole - 77,5 Kg
 6. Felix - 75,5 Kg
 7. Saša - 75,5 Kg
 8. Aeneas - 74,5 Kg
 9. Dominique - 74,5 Kg
 10. Nagano Gold - 74,5 Kg
 11. Riverton - 74,5 Kg
 12. Irwin Forge - 74,0 Kg
 13. Fighting Lips - 73,5 Kg
 14. Joseph - 71,0 Kg
 15. King`S Shilling - 70,5 Kg
 16. Silver Ball - 70,0 Kg
 17. Landaron - 69,5 Kg
 18. Palazzo Corsini - 69,5 Kg
 19. Kerabush - 69,0 Kg
 20. Mujahid Brave - 69,0 Kg
 21. Duke Of Darhorse - 67,5 Kg
 22. Tafilly - 64,0 Kg
 23. Mikrop Nice - 62,5 Kg
 24. Taran - 60,0 Kg
 25. Good Sign - 57,5 Kg
 26. Maximus Meridius - 57,5 Kg

bez handicapu: Laurin, Night

King, Ruby Bullet, Stellar Speed

 

(Jaroslav Fabris)