Ondřej Blahník: Cross Country jako příprava pro Grand National
Minulý týden se v Aintree u Liverpoolu odběhla nejslavnější steeplechase Grand National. Dostih se specifickými překážkami obalenými chvojím, jehož délka je nyní udávána 6900 metrů stejně jako má Velká pardubická.
Právě s tou je často srovnávána, ale jde typem o jiný dostih. Přesto v Grand National dokáží uspět koně, kteří krosy běhají. A teď se bavíme především o těch, co startují v cross country v Cheltenhamu, kde byl před dvaceti lety vybudován kurs s různorodými překážkami. Tři dostihy, které se tam během sezóny konají a letos již dva budou patřit do seriálu Crystal Cup, se běhají na distanci 6000 metrů a mají 32 překážek, což je víc než má delší Velká pardubická. Také se tam více točí na rozdíl od Pardubic, kde se spíše běhá po diagonálách.
Krosaři úspěšní v Grand National
Prvním a jediným vítězem Grand National, který před tím startoval v této cross country, byl v roce 2007 Silver Birch. Ten skončil na březnovém Cheltenham Festivalu v krosu druhý. V Aintree měl rating 138 lb, v posledních letech je ale pro účast potřeba víc.
Před třemi lety byl v Grand National druhý Balthazar King. Ten již měl rating 150 lb, ale vyběhl si ho v Cheltenhamu v klasickém steeplu. V cross country to jen potvrdil, když vyhrál jak listopadovou, tak březnovou edici. Ještě před tím v září ve Francii dokázal uspět i v Grand Cross Country de Creo, což je zas trochu něco jiného.
Posledním úspěšným "krosařem" je čerstvě druhý Cause Of Causes. Tomu se dařilo pravidelně na Cheltenham Festivalu, kde uspěl v několika steeplechase. Letos v lednu si ale vyzkoušel i z podzimu přesunutý kros a na festivalu uspěl v cross country. I on patřil v Grand National mezi koně nesoucí vyšší váhu, když nastupoval s ratingem 150 lb.
Těsně pod čarou zůstal jeho stájový kolega Bless The Wings, který pravidelně krosy běhá. V březnu byl za Cause Of Causes druhý. Jeho rating je na krosech 152 lb, ale pro steeply jen 137. Proto se na startku nedostal. Loni však v tuto dobu jen těsně prohrál Irish Grand National ve Fairyhouse. Pro nás je tenhle kůň zajímavý i tím, že byl na přihláškách do loňské Velké pardubické. A jak se ukázalo při nedávné návštěvě Irska pardubickým ředitelem Martinem Korbou a správcem dráhy Jiřím Jandou, jeho trenér Gordon Elliott má o Velkou pardubickou opět zájem.
Česká účast v Grand National
Grand National měla u nás vždy velké jméno. Řada našich zástupců se v ní také snažila uspět. Ať již to byl v roce kpt. Rudol Polpler s Gyi Lovam!, tak expedice na přelomu devadesátých let. Žádný se ale podle platných pravidel nedostal do cíle. Důvodem bylo i to, že jako cizí účastník, který není podchycen místním handicaperem, nesl kůň automaticky nejvyšší hmotnost, což jeho šance předem pohřbilo.
V roce 1986 startoval v Grand National slušovický Essex. Ten byl dosti temperamentní a Václav Chaloupka s ním měl plné ruce práce. Držel se mezi předními koňmi, dobře skákal, ale ještě před koncem prvního kola mu začali docházet síly a nakonec byl kvůli poruše na výstroji zadržen.
O rok později se do Aintree vydal čerstvý vítěz Velké pardubické Valencio. Svěřence Františka Holčáka vedl Roger Rowell, ani oni se však do cíle nedostali, když měli pád ve druhém kole na Valentine's Brookku. Jezdec sice nasedl a dostih s velkým odstupem dokončil, v oficiálním výsledku však mezi doběhnuvšími nefiguruje a u jeho jména je udáno "fell" - padl.
Další účastníci se do Anglie vypravili až po "revoluci". V roce 1991 to byl opět Václav Chaloupka s Frází, dvakrát druhou ve Velké pardubické. Ta již od začátku dostihu moc nestíhala a v dostihu byla zadržena.
Dalším vítězem Velké pardubické byl Quirinus. S ním Jaroslav Brečka startoval v roce 1993, ale tehdy byla v kvůli špatnému startu Grand National anulována. Měsíc před tím s ním ještě absolvoval přípravný start ve Windsoru, kde v handicapu na 5900 metrů nosil také nejvyšší váhu, ale odpovídalo to ratingu 122 lb. Ani tady neuspěl a skončil s velkým odstupem čtvrtý. Jak tedy mohl skončit s nejvyšší váhou, která odpovídala ratingu 169, v Grand National v roce 1994? Ani on nedokončil.
Jaká by tedy teoreticky mohla dopadnout účast českého koně dnes, kdy přeci jen již nejsme úplně neznámou zemí? Na to odpovídá handicaper Jaroslav Fabris:,,Pro účast v Grand National byl letos potřeba minimálně rating 143 liber. Pro srovnání Delight My Fire, která u nás patří ke špičce, obdržela před startem v prosincovém krosu rating 135 liber. Navíc je pravděpodobné, že pro Grand National by obdržela ještě nižší hodnocení. Například Bless The Wings, tedy jeden z nejlepších ostrovních krosařů, má pro cross-country rating 152 liber, zatímco pro Grand National obdržel o 10 liber nižší známku a zůstal tak pod čarou. Pro české koně je tedy cesta na start Grand National hodně komplikovaná. Pro její úspěšné absolvování jsou potřeba kvalitní výsledky ze zahraničí, a to navíc z takových dostihů, které přesvědčí handicapera, že jde o vhodného koně pro tento typ dostihu."
Mnohem větší šanci tedy mají čeští koně v tamní cross coutry. Peruán a Belovodsk v začátcích této disciplíny získali v Cheltenhamu dobrá umístění. Vybočení z kurzu Registany nebudu ani komentovat. A loni si Delight My Fire do pádu vedla také velmi dobře. Naopak kurs nesedl naší suverénce Orphee Des Blins. A právě ona dělala dojem, že by jí dráha v Aintree mohla sednout. Kdo ví?
(Ondřej Blahník)