Ferdinand Minařík: Kdo se stane „Pegasem“?
V sobotu se uskuteční na závodišti Gulfstream Park úvodní ročník rekordně dotovaného Pegasus World Cupu. A i když „stop stav“ v sázení v Čechách stále platí, o takovém dostihu prostě něco napsat musím.
Začnu zmíněnou situací na českém sázkovém trhu. Jak už jsem zde nedávno napsal, od zavedení nového zákona (tedy od 1. ledna) si nelze u nás na dostihy vsadit. Některé sázkové kanceláře sice podaly žádost o licenci, tak aby mohly v Čechách působit legálně, k dnešnímu dni ale tyto žádosti stále vyřízeny nebyly. Díky (ne)činnosti úředníků Ministerstva financí tak státu utíkají už téměř měsíc peníze z daní, kvůli kterým byl zejména nový zákon zaveden.
Momentální stav nevypadá nijak optimisticky, na udělení licencí pro svá on-line kasína čekají i české společnosti Tipsport a Fortuna. Já na celé věci nemůžu pochopit jeden fakt, a to ten, co vlastně zabírá úředníkům tolik času. O vydání licencí totiž nežádají žádné „garážovky“, u kterých by bylo mít možné obavy, jak to bude třeba s jejich likviditou, ale velké nadnárodní společnosti. Asi i člověk, který se sázení nevěnuje, tak bude mít o firmách jako Betfair, Paddy Power nebo Bet365 jisté povědomí. Přijde mi to, jako kdyby o licenci pro vstup na český trh žádala třeba Coca Cola nebo Mc Donald. Asi každý tuší, že konzumací jejich produktů svému zdraví zrovna neprospějete, jestliže tyto firmy ale fungují v jiných zemích, tak na nich asi nic tak závadného nebude.
Navíc, některé menší sázkovky zaujaly pozici „mrtvého brouka“ (čili dělají, jako by o novém zákonu nevěděly), a vsadit si u nich je stále možné. Já zde tyto firmy jmenovat nebudu, protože nechci, aby to bral někdo jako návod si u nich založit konto. Je ale jisté, že tento stav se jistě nelíbí těm větším, které sázení pozastavili a od Nového roku jim tak utíkají nemalé finanční částky. Obávám se, aby nakonec nedošlo k nějaké arbitráží proti ČR, pokud bude současná situace trvat příliš dlouho.
Tolik tedy na úvod, jelikož tato rubrika je hlavně o sázení. Protože o Pegasus World Cupu už zde bylo něco napsáno, podívám se na něj ze sázkařského hlediska. Nejsledovanější dvojicí ve dvanáctičlenném poli jsou dva nejlépe hodnocení koně světa, California Chrome a Arrogate. V sobotu by se mělo jednat o jakýsi re-match za Breeders Cup Classic, kde měl o půl délky navrch mladší Arrogate. Na kratší distanci 1800 metrů, na jaké je „Pegasus“ vypsán, by měly být jejich šance ještě vyrovnanější. Porovnat jejich šance není snadné, čemuž ještě nahrálo losování startovních čísel, kdy oba půjdou do boje z opačných konců startovní bariéry. Zatímco „Chrome“ si vytáhl poslední č. 12, jeho nedávný přemožitel bude u bariéry v č. 1. Četl jsem u jedné z analýz nějakou statistiku ohledně toho, že na místní dráze a na této distanci už z nejvyššího startovního čísla nezvítězil nikdo snad dvě sezóny (omlouvám se, ale nemám čas tento článek dohledávat). Ani trenér nebyl z losování nadšen, je třeba ale říct, že jeho sok na tom není zas o tolik lépe. Arrogate je kůň s delší cvalovou akcí, který prostě potřebuje cválat. Navíc, pokud nebude po startu dostatečně rychlý, početné pole soupeřů ho zavře, a pak už může mít jeho žokej velký problém.
Zhodnotit to, kdo z těchto dvou hvězd má lepší šance na triumf, není snadné. Podle vypsaných kurzů je patrné, že to není jednoduché ani pro osoby nejpovolanější, tedy bookmakery. Zatímco ti evropští favorizují v kurzech okolo 1,9 – 2:1 Arrogate, a California Chrome se dá vsadit nejčastěji za 2,2:1, v zemi konání velkolepého souboje to vidí přesně obráceně. Zatím vypsaná tzv. morning line favorizuje staršího „Chrome“ jako 6-5 šanci (na naše tedy 2,2:1), jeho největšímu soupeři byl přidělen kurz 7-5 (2,4:1). Analýza na americkém serveru Horseracingnation.com navíc předpokládá, že „Chromies“ (tedy fanoušci populárnějšího CC) srazí kurz ještě níže.
Je tedy vidět, že zhodnotit šance obou hvězd je pěkný rébus, já bych se tedy přiklonil na stranu koně, nosící vlastní „chromové“ barvy. Myslím, že podmínky, za jakých se půjde v sobotu mu nahrávají k tomu, aby listopadovou porážku svému soupeři vrátil. A i když by se mělo jednat v podstatě o „match“, musím se zmínit i o zbytku pole. Další zajímavostí dostihu totiž je to, že velkou část rekordní dotace si rozeberou první dva. Třetí v cíli bere ještě milión dolarů, zbytek od čtvrtého místa obdrží stejnou částku, „pouhých“ 250 tisíc. Pojďme se tedy podívat na to, kdo by mohl mít největší šanci na zisk hodnotného bronzu.
Nejčastěji zmiňovaným je Keen Ice (morning line 12-1). Tomu se podařilo v srpnu 2015 porazit legendu American Pharoah, naposledy ale v BC Classic ztrácel na hvězdné duo víc jak 11 délek. Smazat tuto ztrátu vypadá jako nemožné, rovněž ale myslím, že je celkem pravděpodobné, že se do této „mezery“ může vlézt někdo jiný.
Dostatek třídy na to by měl mít Shaman Ghost (20-1), vítěz Gr. 1 ze září v Saratoze. Ten naposledy obsadil třetí místo v Clark handicapu v Churchill Downs. Tehdy byl na druhém místě před ním kanadský Breaking Lucky (25-1), pro něhož to byl ale asi nejlepší výsledek kariéry, a těžko říct, zda-li na to dokáže navázat.
Jako nevyzpytatelný bývá označován Noble Bird (25-1). I on už má na kontě vítězství se statusem Gr., hodně ale záleží na tom, jak se mu podaří do dostihu odstartovat. Právě v Clark handicapu odskočil do dostihu pomalu, a i když si v průběhu pozici polepšil, v cílové rovině vycouval velmi krotce. Z těch co mají kurz menší než 50, je tu ještě Neolithic (30-1). Ten je teprve čtyřletý, takže by mohl jít ještě nahoru, což ale tady bude nutnost. Jeho jediné vítězství je totiž z menšího tzv. allowance dostihu.
Mě ze zbytku pole zaujal nejvíc argentinský Eragon (50-1, evropské sázkovky ho mají dokonce 66 až 101:1). Ten ve své domovině zvítězil ve třech Gr. 1 dostizích, vždy na míli. Některé tyto dostihy jsem viděl, vždy se pohyboval v zadní části pole, v konci ale předvedl velké zrychlení, takže prodloužení distance by měl zvládnout. Po posledním startu byl prodán, zdá se, že jeho nový majitel ho kupoval hlavně kvůli „Pegasu“. Jako jediný nepoužije medikaci (látku lasix), za což tady bude mít úlevu skoro 2,5 kg. To se samozřejmě může hodit, i když jeho argentinské formy zařadit do místního kontextu je velmi těžké.
Tolik tedy pár mých poznámek k Pegasus World Cupu, pokud budu mít čas, zkusím se ještě podívat na ostrovní překážky, neboť tam je v sobotu rovněž lahůdkový program. Zatím přeji příjemný víkend!