Ferdinand Minařík: Na sázkařské frontě klid
Už je to dva týdny, co jsem nezveřejnil žádný tip. Je to hlavně kvůli novému zákonu, který u nás začal platit od 1. ledna, a kvůli němuž si u nás nemůžete od nového roku (legálně) vsadit na dostihy.
Nový Loterijní zákon přináší řadu změn, a jelikož jsem zaznamenal na sociálních sítích pár bouřlivých diskuzí na toto téma, rozhodl jsem se, že se také vyjádřím. Nehodlám samozřejmě rozebírat zákon jako takový, jelikož nejsem právník. Spíš bych se chtěl věnovat jeho hlavním aspektům, proč vůbec vznikl a jaké jsou jeho dopady.
Proč tedy došlo k úpravám ve stávajícím zákoně? Já se domnívám, že hlavní důvody byly dva. Tím prvním byla existence zahraničních sázkových kanceláří, které působily online, ale neodváděly daně. To je případ u nás asi nejznámější sázkovky, Racebets, u které sázela (nebo jen sledovala přímé přenosy) valná většina českých příznivců zahraničních dostihů. Zákon ale postihl i větší SK, jako z dostihového prostředí známé Ladbrokes, William Hill, a další. Ty teď musí zažádat o licenci, aby mohly působit na českém trhu.
Já myslím, že tady nelze se zákonem než souhlasit, jakkoliv se to někomu nemusí líbit. Jestliže na našem trhu operují společnosti jako Tipsport nebo Fortuna, které daně platí, a jiné, které „jedou načerno“, tak není divu, že se to těm prvním nelíbí. Nakonec i stát přicházel o nemalé peníze. V důsledku toho už se třeba ty v předchozím odstavci zmíněné společnosti stáhly, a o licenci žádat nebudou, zůstalo ale i pár významných jako Paddy Power nebo Bet365, které mají o působení na našem trhu zájem.
Co už se mi ale nelíbí, je to, že tyto společnosti o licenci zažádaly, a do dnešního dne (17. ledna) jí neobdržely. Nedokážu si představit, že by tak velké společnosti působící v mnoha zemích světa, nepředložily všechny požadované materiály, či co bylo po nich žádáno. Zajímavý článek na toto téma vyšel v Hospodářských novinách a vyplývá z něj, že Ministerstvo financí nestíhá žádosti vyřizovat. Liknavost této instituce nepostihla ale jen ty zahraniční společnosti, nýbrž i ty domácí. Jak Fortuna tak Tipsport hodlala rozjet po novém roce vlastní on-line kasíno. Denník Sport ale informoval o tom, že komise, která měla toto schválit, byla ustanovena až 23. prosince. V důsledku toho je tedy hodně naštvaných na obou stranách táborů.
1. sázkaři, kteří si nemůžou vsadit u zahraničních SK, jelikož ty nemají schválenou licenci
2. domácí SK si stěžují, že jim utíkají peníze, jelikož internetoví hráči hledají menší SK, které ještě nemá MF „podchycené“. Navíc jejich kasína leží ladem.
3. zahraniční SK, jež mají zažádáno o licenci, ale u kterých už si téměř tři týdny nikdo z ČR nevsadil.
4. samozřejmě i stát na této situaci tratí, ten si ale těžko může stěžovat, když vše má pod kontrolou jeho instituce.
Prvním aspektem nového zákona je tedy legalizace cizích společností a lepší výběr daní. Byť provedení zatím pokulhává, myšlenka je určitě dobrá. Co se týče druhého aspektu, tím by mělo být zavedení registru hráčů, tak aby nemohli sázet ti, kdo pobírají sociální dávky nebo patologičtí hráči. Myšlenka je asi taky v pořádku, provedení má ale jisté slabiny.
Od roku 2018 mají být všichni sázející zaregistrováni, tak aby příslušné instituce měly „rizikové osoby“ pod kontrolou. Problém je ale to, že registrace se nevztahuje na číselné loterie a stírací losy. Což sice může vypadat jako nevinná zábava, oproti kurzovému sázení ale tento hazard splňuje přesně to, co gambler potřebuje. Tedy absenci přemýšlení a možnost v co nejkratší chvíli vyhrát za minimum nejlépe statisíce. Možná u číselných her dříve platilo, že možnost vsadit si nebyla tak častá, dnes už ale existují hry typu Keno apod., kde tahy následují po několika minutách. Tedy v podstatě jde o takový pomalejší automat. U stíracích losů tomu není jinak, prohrát pár tisíc za hodinu není žádný problém. Co vidím jako obzvlášť závažné je to, že nikomu nevadí, že tuto hazardní hru si můžete zakoupit na poště, na nádraží a snad i v cukrárně. Stačí na kanálu Youtube zadat do vyhledávače „stírací losy“ a zanedlouho můžete spatřit, jak se této zábavě oddávají desetileté děti… Tedy v tomto aspektu zákona si myslím, že nějaký registr toho moc nevyřeší.
Na závěr bych chtěl ještě zodpovědět na často zmiňovanou otázku z posledních týdnů: „Co mám dělat, abych si mohl vsadit na koně?“ Určitě bych nevolil variantu registrace se u některé ze sázkovek, které teď ještě „jedou“. Podle mě je jen otázka času, kdy i ty menší SK budou muset přijímání klientů z ČR zastavit nebo je MF může zablokovat. V takové situaci může být velký problém s výběrem peněz z konta, možná se s nimi budete muset i rozloučit.
Asi jediným rozumným řešením v současné situaci je počkat, až licenci dostanou ty sázkovky, které o ní zažádaly. Při tempu našeho ministerstva to může ještě pár dnů trvat, s tím se ale dá těžko něco dělat. Mezi těmi, které mají zájem působit na našem trhu, je pár velkých a tradičních společností, a myslím si, že nebude velký problém si z nich nějakou vybrat.
Do té doby nezbude než dostihy sledovat na nějakém z přístupných internetových kanálů. Já doufám, že vám tento článek zodpověděl některé otázky okolo momentální sázkové situace, a že už zanedlouho si přečtete opět nějaký ten tip.