Ferdinand Minařík: Na Velšskou národní s „Milanem“

Ferdinand Minařík: Na Velšskou národní s „Milanem“

Boxing Day je za námi, vánoční překážkové hody ale na ostrovech pokračují. Nabídka je velká, já jsem se dnes zaměřil hlavně na závodiště v Chepstow.

Úvodem se vrátím k včerejšímu hlavnímu dostihu v Kemptonu. V King George Chase rozptýlil Thistlecrack veškeré obavy, jak si poradí se staršími a zkušenějšími soupeři. I když dostih to byl trochu přetaktizovaný, došel si nakonec pro pohodlné vítězství. Pomalejší tempo nesedlo spíše jeho stájovému kolegovi Cue Cardovi, které nakonec musel o „povinné“ stříbro bojovat velmi tvrdě. „Crack“ je většinou sázkových kanceláří nabízen pro Gold Cup v kurzu 2,25:1 a je skutečně těžké si představit někoho, kdo by mu měl tuto trofej sebrat.

V Kemptonu je dnes hlavním dostihem Desert Orchid Chase, a i když se na start postaví čtveřice koní, mělo by se jednat hlavně o match mezi dvěma. Special Tiara (1,9:1) ponese o téměř 5 kg méně než Sire de Grugy (2,75:1) a má tak velkou šanci vrátit svému sokovi porážku z loňské Tingle Creek Chase, kde od něj nad poslední překážkou obdržel bodyček. Kurzy asi odpovídají, i když mě by nepřekvapilo, kdyby ještě před dostihem došlo k dalšímu dropu na „Speciála“. Nějaká hodnota na něm ještě je, tak nechám na každém, jak s tím naloží.

Mezi dalšími hvězdami, které se dnes objeví na startu jsou Altior (1,14:1) mezi nováčky v Kemptonu, téměř identický kurz má „Klokan“ Douvan v irském Leopardstownu. Na sázení to jistě není, na koukání by to mělo být pěkné. Já jsem tedy dnes pro tipy zamířil do Walesu, kde jsem kromě hlavního dostihu našel i jeden v tom následujícím.

Chepstow 15:40, Milansbar @ 21:1 V/M (místo 1-5 @ 6:1, bet365), 1 bod

Favoritem ve Welsh Grand National na necelých šest kilometrů nemůže být asi nikdo jiný, než Native River (3,75:1). Ten před měsícem s přehledem zvítězil v Hennessy Gold Cupu a podle vypsané propozice tady neponese za tento triumf žádný přídavek. Do karet mu hraje i to, že v Chepstow je na místní poměry velmi přijatelná půda („good to soft, soft in places“), protože tady se většinou běhá na „heavy“. Pořád ale ponese nejvyšší váhu v poli, a myslím, že ucválat 19 soupeřů v místním kopcovitém terénu nebude tak snadné, jak by mohl značit kurz.

Své příznivce má i druhý z Hennesy, Carole´s Destrier (9:1). Ani pro něj by neměla být maratónská trať problém (tak jako pro favorita), zkušenosti s dráhami s podobným převýšením ale moc nemá.

Já jsem se proto poohlédl radši po někom jiném. Na startu bude třeba dvojnásobný vítěz tohoto dostihu, Mountainous (33:1), jehož triumfy jsou ale právě z hluboké dráhy. V posledních startech se do cíle nedostal a v jedenácti letech ho nejspíš nečeká nic lehkého. Lepší šance by tak měl mít vloni druhý v tomto dostihu, Firebird Flyer (17:1). Ten následně přidal triumf v podobné zkoušce, Midlands National v Uttoxeteru. Do aktuální sezóny vstoupil druhým místem v Haydocku, takže formu by mít měl. I o něm ale platí, že čím měkčí půda, tím lepší.

Z těch mladších jsou tu ještě například Onenightinvienna (10:1) nebo Vicente (15:1). Prvně jmenovaný už to zkusil i ve Velké národní v Aintree, a byť se do cíle nedostal, takto dlouhé tratě by mu měly jít k duhu. Do sezóny se rozcvičil vítězstvím v dostihu dvou koní v Carlisle, což je dráha s podobným profilem jako Chepstow. Ten druhý už má na kontě triumf ze Skotské národní v dubnu, s přídavkem se ale při vstupu do sezóny nevypořádal, když padl v Hennessy.

Z takto početného pole je hodně co vybírat, já zvolil Milansbar. Tomu už je sice devět let, na těžkých překážkách je ale ještě poměrně neprověřený, když tady půjde teprve k osmému startu na chase. Přesto už prokázal, že takto dlouhé distance mu nedělají problém, když za výše zmíněným Firebird Flyer finišoval druhý v Uttoxeteru. Následně v skotském Ayru už to bylo slabší, když dokončil devátý a na Vicente ztratil víc jak 20 délek. Byl to ale jeho druhý start v měsíci na vzdálenost téměř šesti kilometrů, takže bych z tohoto výsledku velkou vědu nedělal.

Důležité je, že do nové sezóny vstoupil dobře, když na místní dráze skončil čtvrtý v dostihu na „pouhé“ tři míle. Už od startu bylo vidět, že tato distance je pro něj moc krátká, jako přípravný start to ale nebylo špatné. Navíc se šlo na „good“ podkladu, s kterým moc zkušeností neměl a jistě je i dobré, že se seznámil s místními reáliemi.

Pro mě je tedy Milansbar lepší šancí, než značí kurz. V podobných dostizích, kde na extrémní trati jde na start dvacet (nebo i víc) soupeřů, nebývá o překvapivé výsledky nouze. Favoritem je Native River v pro mě nehratelném kurzu, „Milan“ mi tady za pokus stojí. Alespoň to páté místo, které zahrnuje sázka each-way by mělo být v jeho silách. A teď ještě do následujícího dostihu.

Chepstow 16:15, Aso @ 2,75:1 V (bet 365), 2 body

V cl. 2 handicapu na necelé čtyři kilometry se postaví na start sedm soupeřů a já zde vidím poměrně jednoznačného favorita. Nejdřív ale k jeho sokům.

Mezi ty největší by měl asi patřit Tornado in Milan (6:1). Ten je v deseti letech velmi konzistentní, zajímavé je, že si sem tam odskočí i na proutěnky. V aktuální sezóně má na kontě vítězství z Ludlow, na místní dráze v podobném dostihu dokončil druhý. Mě přijde, že handicaper ho má pod kontrolou, a i když nejspíš dokončí někde vepředu, na vítězství nejspíš stačit nebude.

Asi by měl stačit i na mladšího Drumlee Sunset (6,5:1), který sice zaznamenal dvě vítězství mezi nováčky, mezi staršími se mu ale příliš nevedlo. V Doncasteru byl sice druhý, ztrácel ale 15 délek a těch chyb na skocích bylo opravdu hodně. Možná, že jeho tým na něj něco vymyslí, mě se ale svým projevem moc nelíbil.

Ve zbytku pole jsou ještě dva „zlaťáci“ Ultragold a Greygold (oba 8:1). Kromě jména a kurzu mají společné i to, že chodili hlavně kratší dostihy na dvě míle. Oba jsou poměrně chtiví a prodloužení tratě spolu s místním kopcem by je mělo prověřit víc než dost.

Aso je tady pro mě tak celkem jednoznačnou volbou. V aktuální sezóně se představil dvakrát ve velmi těžkých handicapech v Cheltenhamu, kde bral čtvrté a druhé místo. Dráha je to podobná, distance čtyř kilometrů mu sedla dobře. V početném poli chodil spíš zezadu, skokansky byl ale poměrně jistý. Možná půda by mohla být pro něj trochu měkčí, zas bych ale řekl, že soupeři, s kterými se utkal v posledních dvou startech, jsou úplně jiná liga než ti, kteří na něj čekají dnes.

Menším plusem k tipu je to, že jeho trenérka Venetia Williams připravila pro tento dostih tři vítěze za poslední čtyři roky. Aso je tady pro mě tak „Eso“, hodně štěstí!