Ferdinand Minařík: S obhájcem a dominantní Francouzkou

Ferdinand Minařík: S obhájcem a dominantní Francouzkou

Dva rychlé tipy na irský Leopardstown.

Leopardstown 14:50, Kotkikova @ 11:1 V/M (místo @ 3,5:1), bet 365, 1 bod

Irská edice Christmas Hurdle se na rozdíl od té britské v Kemptonu běhá na distanci o míli delší. Právě zajímavostí tohoto dostihu je to, že v podstatě nikdo z osmičlenného pole se nedá označit za specialistu na právě třímílové proutěnky.

Velkou favoritkou je Mullinskova skvělá Vroum Vroum Mag (1,66:1), která si díky své vysoké třídě může dovolit různé tratě střídat. Vloni si odskočila i na těžké skoky, které jí díky její mohutné postavě nedělaly problém, pak se ale vrátila na proutky, kde je konkurence o něco lehčí. Začátkem této sezóny táhla šňůru deseti vítězství v řadě, ta byla ale začátkem prosince přerušena. Na obranu této skvělé klisny je třeba říct, že vina nebyla ani tak na ní, jako spíš na nešťastně zvolené taktice. V průběhu byla totiž v poli schovaná tak důkladně, že místo k útoku se otevřelo příliš pozdě a ten pak neměl patřičnou razanci. Přesto prohrála s další vynikající klisnou Apple´s Jade nejtěsnějším rozdílem.

Jako další start se pro klisnu přezdívanou „Motůrek“ zvažoval výlet právě do Christmas Hurdle v Kemptonu,  z dvou mílového dostihu byla ale na poslední chvíli škrtnuta a přesměrována do toho dnešního. To je právě asi jediný otazník u jejího jména, když na takto dlouhé trati se představila jen jednou v kariéře. To bylo v lednu v Ascotu, kde si v dostihu vyhrazeného jen pro klisny se svými soupeřkami jen pohrála. To se ovšem předpokládalo, tady je ale konkurence určitě tvrdší.

Mezi ty nejzmiňovanější patří Snow Falcon (5,5:1), který si naposledy odskočil na výlet do anglického Newbury. V Long Distance Hurdle ale upadl na třetí překážce před cílem. I když byl poměrně v nadějné pozici, do cíle zbývala ještě celá cílová rovina, takže těžko odhadovat, jak by nakonec dopadl. Jeho trenér je sice přesvědčen, že vytrvalost mu nechybí, já mám ale jisté pochybnosti. Tento kůň totiž běhal v létě i rovinové dostihy, takže bych u něj předpokládal spíš víc rychlosti. Podobným případem je i Clondaw Warrior (7,5:1), který byl v srpnu dokonce druhý v americkém St. Leger v Arlingtonu.

Z těch, kteří tedy ještě připadají v úvahu mi zbývá nový francouzský nákup velkomajitele McManuse, klisna Kotkikova. Té se ve své bývalé domovině podařilo zvítězit v 11 ze 14 startů, když i ona už zkusila těžší skoky. To je jistě úctyhodné číslo, pravdou ale je i to, že tyto formy se do ostrovního měřítka těžko zařazují. Místní handicaper jí přisoudil rating 147 (tedy jeden z nejnižších v poli), já si ale myslím, že kde je strop této klisny se odhadnout nedá. Většinu startů chodila z první pozice, kde už bez většího vypětí vydržela.

Je třeba brát v úvahu, že toto je její první sezónní start i debut na ostrovech, přece jen mi ale kurz na ní přijde moc vysoký. Distanci tří mílí vyzkoušenou nemá, jenže jak už jsem napsal v úvodu, tady žádný specialista na tuto disciplínu není. Vroum Vroum Mag je favoritkou hlavně díky své vysoké třídě, Kotkikova ale byla podobně dominantní ve Francii a kurz na ní je někde úplně jinde. A teď ještě k vrcholu dne.

Leopardstown 16:00, Don Poli @ 19:1 V/M (místo @ 5,5:1), bet365, 1 bod

V Lexus Chase na tři míle je pole o poznání početnější, když po škrtu Gilgamboa by mělo jít na start 13 koní. Asi není překvapením, že i tady je favoritem Mullinsův svěřenec, Djakadam (2,37:1). Původně tomu tak ale nebylo, když ještě předevčírem byl na něj kurz o bod vyšší. Jak se ale zdá, v posledních hodinách směřují peníze jen na něj.

Tomu se ani není co divit, určitě se jedná o jednoho z nejkvalitnějších koní v poli, který se může pyšnit dvěma stříbry z cheltenhamského Gold Cupu. Do sezóny vstoupil rozcvičovacím startem na čtyři kilometry v Punchestownu, kde za sebou bez problémů nechal Outlandera (dnes 9:1). „Djako“ byl mojí původní volbou, teď už mi ten kurz ale přijde dost nízký. Mám takový dojem, že nejlepší výkony předvádí v Cheltenhamu, což je ale profilem dost rozdílné od Leopardstownu, kde žádný kopec není.

Původním favoritem tady byl Valseur Lido (3:1), za což může jistě i jeho vysoký rating 169. Já ho ale jako takovou hvězdu nevnímám, i když do sezóny vstoupil lehkým triumfem v Down Royal, kde za sebou o 11 délek nechal Silviniaco Conti. Jenže to už je skoro veterán, takže tomu bych velkou hodnotu nedával. Je pravda, že Valseur Lido je určitě kůň, který jde nahoru, v paměti je útok na trofej Irish Gold Cupu na místní dráze v únoru, kde měl ale na poslední překážce pád. Ostatní jeho formy zas tak velkolepé nejsou.

Za těmito dvěmi už je situace poměrně otevřená. Své příznivce má Zabana (9:1, ráno 11:1), což je také mladší kůň s budoucností. Zatím bych ale neřekl, že se utkal s podobnou konkurencí a nejspíš tady bude muset ukázat své maximum.

Z těch koní, kteří jsou tady podceňováni, je to podle mě (kromě tipu) i Road to Riches (21:1). Toto neobyčejně tvrdé zvíře má na kontě titul z tohoto dostihu před dvěma lety, v sezóně 14/15 byl i třetí v cheltenhamském Gold Cupu. Ani minulá sezóna nebyla pro něj špatná, když třeba v dubnu útočil na zisk punchestownského GC, ve velmi dobré pozici měl ale pád dvě překážky před cílem. Vstup do aktuální sezóny měl ale slabší a mám takovou obavu, že už se na něm projevuje náročný program, jenž mu v minulých letech jeho tým servíroval.

Já jsem tedy zvolil jiného koně, který už v Lexus Chase dokázal zvítězit. Možná, že loňská edice nebyla tak silná, i dále ale Don Poli ukazoval, že je jedním z nejlepších koní na těžkých skocích. V březnu bral v Cheltenhamu třetí místo, když po netradičně defenzivním průběhu ztratil na druhého Djakadama deset délek. Porážku mu ale vrátil v Aintree, aby se následně jejich pořadí opět prohodilo v Punchestownu (tam ale zůstal za „Djakem“ o pouhé dvě délky).

Na začátku sezóny byl ale přesunut od trenéra Mullinse ke Gordonu Eliottovi (jako i dalších 60 koní Gigginstownu) a vstup do sezóny dopadl katastrofálně. V Down Royal od začátku nebyl schopen jít tempo, které nebylo jinak závratné a poměrně daleko před cílem byl zadržen.

To se jistě projevuje i na dnešním kurzu.  Jedna špatná forma nemusí nic znamenat (mohl se na něm projevit přesun do jiné stáje, kdo ví…). Vloni byl Don Poli celkem v pohodě konkurovat Djakadamovi, který je dnes favoritem, jednou ho i porazil. Já si říkám, že snad se ta loňská výkonnost nemohla během léta někam vypařit a jednotkou obhájce trofeje podpořím. Hodně štěstí!