Uživatel: | Registrovat
Menu

Předplatné

Pro přístup k placenému obsahu Vám nabízíme:

Měsíční předplatné za 99 Kč

nebo

Roční předplatné za 599 Kč

Více informací...

Objednat...

Ferdinand Minařík: The New One bude zas „Nr. 1“

Ferdinand Minařík: The New One bude zas „Nr. 1“

Dnes pokračuje program v Cheltenhamu, když vrcholy jsou handicapový Caspian Caviar Gold Cup a dvou mílové proutěnky, International Hurdle. Já jsem si našel tip v obou těchto zkouškách.

Úvodem se vrátím k včerejšímu vystoupení naší Delight My Fire. Ta předvedla výborný výkon, když většina překážek z místního náročného kurzu jí nedělala problémy. Menší chybičku vyrobila v prvním kole na „Aintree fenci“, na jednom ze seskoků spíš podklouzla. Vše ale dokázala rychle vyrovnat a v rozhodující fázi dostihu se posunula k vedoucímu favoritovi. Bohužel druhé překonávání překážky imitující Canal Turn se jí stalo osudným, když o její vrchol zavadila a doskok neustála.

Na sociálních sítích se pak vynořila řada otázek typu: „Jak by asi dopadla, kdyby k pádu nedošlo?“. Já myslím, že aby se dalo odpovědět na tuto otázku, musela by být k dispozici křišťálová koule. Přece jen, do cíle zbýval ještě kilometr, několik dalších překážek a hlavně „stoupák“ do kopce v cílové rovině. Mohlo se stát ještě mnoho věcí, klisna mohla zvítězit nebo být i poslední.

Každopádně ale předvedla výborný výkon, na jehož základě dostala pozvánku do Francie. Bohužel se ale vyplnila moje předpověď, že větším soupeřem než ostrovní krosaři můžou být neznámé překážky (rovněž tak to, že nejspíš ten dostih vyhraje trenér Bolger). Já doufám, že tuto skvělou klisnu ještě někdy na výletě do Anglie uvidíme, přičemž si myslím, že možná by jí lépe sednul nějaký listed pro slabší pohlaví (třeba takový, jaký jsem měl nedávno v tipu) na klasickém ovále. Asi by se musela naučit, že místní překážky se nedají proskakovat, kůň je ale poměrně inteligentní zvíře a věřím tomu, že pro „Delinátora“ by to problém nebyl.

Tolik tedy na úvod, a teď už k tipům, kde začnu handicapem.

Cheltenham 14:50, Sizing Codelco @ 26:1 V/M (umístění 1-4 @ 7,25:1, bet 365), 1 bod

V Caspian Caviar Gold Cup na necelých 4200 metrů je na startovní listině 16 koní, a jako správný handicap to vypadá hodně vyrovnaně. Tomu nasvědčují i kurzy, když „favorité“ se pohybují lehce pod 10:1.

Mezi ty nejpopulárnější patří Village Vic (9:1), který tu byl v podobném dostihu před necelým měsícem druhý. V Cheltenhamu to miluje, vždy to napálí od startu a je velmi těžké se dostat před něj. Naposledy to z početného pole zvládl pouze jediný (velmi dobrý Taquin du Seuil), a i když za toto běhání dostal přidáno, očekávám ho zas hodně vepředu.

I další koně, kteří okupují čelo sázkové nabídky, se zúčastnili zmiňovaného dostihu před měsícem. Jako třetí, čtvrtý a pátý dokončili Buywise (14:1), Aso (7:1) a Bouvreuil (10:1). Trochu otázkou je ale to, že tehdy se šlo na měkké půdě, zatímco teď je v Cheltenhamu (i přes noční déšť) dráha naměřena jako „good (good to soft in places)“, tedy pevnější. Zmíněná trojice se propracovala ke svým umístěním ze zadních pozic, takže mám obavu, že tentokrát to budou mít složitější.  

Na startu bude i neúspěšný favorit tohoto dostihu, Frodon (11:1), kterého před měsícem vyřadila chyba na čtvrté překážce před cílem. Je od trenéra Nichollse, kterému se v tomto dostihu obvykle daří, a pevnější půda by mu měla sedět. Kurz na něj byl včera okolo 16:1, zájmu sázejících se nedivím, ale teď už to není nic extra.

Z koní, kteří přicházejí z jiných zkoušek, jsou tu hlavně Aloomono a Thomas Brown (oba 11:1). U prvně jmenovaného ale trenér hlásil, že potřebuje měkčí půdu, ten druhý naposledy zvítězil v Aintree, a při svém posledním představení v Cheltenhamu měl s místním kopcem problémy.

Mě se hodně líbí Kylemore Lough (8:1), kterého jsem měl nedávno v tipu, a který je podle mě nejlepším koněm v poli. Naposledy ale dokončil druhý, po podivném průběhu, kdy se ho žokej celou dobu snažil schovávat za koně. Když pak po něm požadoval zrychlení, chvíli to trvalo a vedoucího soupeře už nechytil. Tady mám takové obavy, že u této taktiky zůstane a nejspíš se opět někdo lepší najde.

Já si myslím, že cesta k úspěchu tady povede přes Village Vic. Hledal jsem tedy koně, který bude schopen vydržet tempo tohoto front-runnera, a bude se pohybovat někde na předních pozicích. Jak už jsem psal, trojice šancových koní volí spíš vyčkávací taktiku, pojal jsem tedy trochu spekulativní tip. Sizing Codelco si myslím, že není tak špatný, jak ukazují jeho poslední formy. Měl ale problémy se skákáním, když i párkrát spadnul na první překážce. Tentokrát nastoupí s „beránky“ (tedy cheekpieces), což by mu mělo pomoci s koncentrací. Naposledy se ukázal v Cheltenhamu v handicapovém dostihu na dvě míle, myslím ale, že tato distance je pro něj moc krátká. Tohle bude jeho první pokus na delší trati, což je asi i důvod, proč mu sázející příliš nedůvěřují.

Já tedy věřím, že to zvládne, navíc jeho trenér Tizzard má výbornou formu, když včera tady jeho svěřenci zaznamenali dvě vítězství. Kurz @ 26:1 na Sizing Codelco mi přijde přehnaný. A teď k proutěnkářům.

Cheltenham 16:00, The New One @ 4:1 V (bet 365), 1 bod

V tradiční dvou mílovém dostihu přes proutěné překážky, International Hurdle, je pro mě poměrně jednoznačnou volbou kůň, který si tuto trofej připsal již dvakrát. Nejdřív ale k ostatním.

Favoritem je My Tent Or Yours (2,5:1), který byl druhý v Champion Hurdle v roce 2014. Pak ho ale zbrzdily zdravotní problémy a na dva roky se odmlčel. Návrat na scénu mu ale vyšel na výbornou, když v březnovém vrcholu pro proutěnkářské rychlíky bral opět stříbro. V dubnu v Punchestownu byl v podobném dostihu ještě třetí, nevyšel mu ale vstup do nové sezóny v Haydocku. Tam v roli horkého favorita stačil na jediného soupeře ze čtyř startujících, přičemž trenér viděl problém v příliš hluboké dráze. Zatím je v Cheltenhamu dráha pevnější, on ponese minimální zátěž, takže se jeho roli favorita ani nedivím.

Já si ale myslím, že před třemi týdny v Haydocku byl kámen úrazu v něčem jiném. V malém poli nikdo nechtěl udávat tempo, kterého se ujal největší outsider Melodic Rendezvous (tentokrát @ 34:1). Byl z toho celkem „courák“, z kterého urostlý „My Tent“ nedokázal odskočit. Když jsem se ale podíval na startovní listinu dnešního dostihu, myslím, že podobný scénář se může odehrát znova.

Na startu bude i obhájce vítězství Old Guard (10:1) nebo nový objev Mister Myagi (5:1). Co jsem ale viděl jejich předešlé starty, většinou číhají spíš někde vzadu. Navíc ten druhý mi nepřijde jako zrovna typ pro dvou mílové proutěnky.

Pokud se tedy bude dostih odehrávat v pomalejším tempu, měl by mít velmi dobrou šanci právě The New One. Ten právě většinou tlačí na pilu, což mu ale proti těm větším hvězdám moc nevycházelo (zkusil to takhle na „Mašinu“ Faugheena nebo „Aničku“ Annie Power). Jeho tým asi podle toho usoudil, že už není tak dobrý, a chtěl s ním zkusit těžké skoky. Jeho debut byl ale odložen, když v Exeteru se kvůli mrazu neběhalo. Proto se rozhodlo, že to s ním na proutěnkách ještě zkusí.

Pro mě je The New One ideálním koněm pro tuto disciplínu, a že se mu v poslední době úplně nedařilo, bych viděl spíš v tom, že narážel na těžké soupeře. Tady už je konkurence schůdnější, a i když ponese nevyšší váhu, na pevnější dráze by se to nemělo tak projevit. Pokud by se šlo v pomalejším tempu (což je dost dobře možné), tak by se váhové rozdíly měly skoro smazat. Každopádně The New One v tomto kurzu je mojí volbou, podle mě by měl bojovat o vítězství. Hodně štěstí!