Whaler: Aperitiv před Cheltenhamem: „Anička“ a „Crack“

Whaler: Aperitiv před Cheltenhamem: „Anička“ a „Crack“

Už za týden startuje proslavený Festival v Cheltenhamu, čtyři dny oslavy překážkových dostihů. Já už jsem si s předstihem vybral své dva oblíbené koně, kteří jsou zatím nabízeni v zajímavých kurzech.

Samozřejmě, touhle dobou to ještě na nějaké velké tipování není. Většina předběžných startovních listin připomíná spíš telefonní seznamy, někteří koně figurují ve dvou i více dostizích. Přesto se už v některých zkouškách dá vytušit, kdo se na start postaví a kdo ne. To je právě i případ mých dvou tipů v proutěnkářských vrcholech.

Důležitým faktorem je jistě i půda, na které se bude běhat, což se teď dá těžko odhadovat. Zatím Sportinglife.com uvádí „good to soft“, ale stejně během sedmi dnů se může ještě stát cokoliv. V případě mých dvou předběžně vyvolených si ale myslím, že pro ně by „ground“ až tak podstatný být neměl. Oba už totiž podali výborné výkony na pevnější i měkčí dráze.

No a protože čas do startu cheltenhamského mega mítinku se blíží, omezím své obvyklé úvodníky a vzhůru k tipování. Začnu úterým a jako obvykle mají dámy přednost.

Cheltenham, úterý 15. 3., 16:30, Annie Power @ 2,75:1 V (bet 365), 2 body

V Champion Hurdle na dvě míle byl původním favoritem obhájce loňského vítězství jiný Mullinsův svěřenec, Faugheen. Ten byl ale asi před dvěma týdny kvůli zranění škrtnut, takže Festival přišel o jednu ze svých největších hvězd. Ze sportovního hlediska je to určitě škoda, ze sázkařského je to ale spíš naopak. „The Machine“ byl totiž v předběžných kurzech nabízen okolo 1,4:1 a jeho porážku bylo opravdu těžké si představit. Irský trenér má ve svých stájích ale neskutečně silnou sestavu, takže i po škrtu své super star měl kam sáhnout. „Náhradnicí“ by měla být právě Annie Power, i když ta teď ještě figuruje i na startovní listině pro Mares Hurdle. Podle všeho by tam ale měla zamířit její kolegyně, Vroum Vroum Mag.

Nejdřív ale jako obvykle k soupeřům. Ti hlavní by měli být jiní hosté z Irska a to Identity Thief (5,5:1) a Nichols Canyon (6:1). Ti se utkali o vánočním mítinku v Leopardstownu, když navrch měl druhý jmenovaný. Tomu se v úvodu sezóny podařilo porazit i Faugheena, jak se ale později ukázalo, ten musel tenkrát vstát „levou nohou“ (možná všemi). V lednu se totiž utkali znova a „Kanónovi“ to nandal o propastných 28 délek. Právě tato forma naznačuje vyvolává jisté pochybnosti a nejspíš i proto bookies kalkulují s tím, že v Cheltenhamu by mu mohl „Identity“ prosincovou porážku vrátit.

Z „domácích“ by měl mít největší šance spolehlivý The New One (7:1), jenž byl vloni v tomto dostihu pátý, předloni dokonce smolně třetí. Má ale už svůj věk a je to spíš rychlejší kůň na dráhy jako je Kempton nebo Haydock. Otazníkem je My Tent Or Yours (8:1), který tady v roce 2014 po boji prohrál s Jezkim. Potom zkusil ještě jeden start s velkou náloží v handicapu a od té doby se na dráze neobjevil. Je to jistě kůň s vysokou třídou, kterému to tady pasuje, těžko ale odhadovat, jak bude po skoro dvouleté pauze fit.

Trenér Henderson by měl mít na startu i loňského vítěze dostihu pro čtyřleté koně, Triumph Hurdle, Peace and Co (17:1). Jeho dva starty v aktuální sezóně byly ale těžké zklamání a údajně měl problémy s dýcháním. Trojice Old Guard, Sempre Medici a Hargam (všichni v kurzech okolo 20:1) doběhla na místní dráze v tomto pořadí v prosinci v International Hurdle, na nejlepší tady by ale neměli mít požadovanou kvalitu.

To by mělo platit i o Top Notch (17:1), který prohrál v listopadu s Identity Thief a pak zkoušel delší distanci. Zbývá ještě Camping Ground (26:1), který by možná v tomto kurzu za zkoušku stál, spíš to ale vypadá že půjde tří mílové World Hurdle.

Tím se dostávám k favoritce, kterou je Annie Power. Populární „Anička“ zatím běhala většinou proti klisnám, které ale doslova válcovala. Proti silnějšímu pohlaví si to vyzkoušela na Festivalu předloni, když v příliš dlouhých World Hurdle prohrála o necelé dvě délky. I tak bylo ale druhé místo známkou její vysoké třídy. Vloni tady zamířila opět mezi kolegyně, a když se v cílové rovině utrhla bez většího vypětí od zbytku pole, nebylo o jejím vítězství téměř pochyb. Vyvinula ale takovou rychlost, že na poslední proutěnku jí nevyšel krok, skočila přímo do ní a šla k zemi.

Možná to tenkrát způsobilo i to, že se jednalo o její první start v sezóně, a byla tak příliš nabitá energií. Tentokrát jí tedy její tým poslal k přípravnému startu, když v polovině února zametla se dvěma soupeřkami v Punchestownu. Novinkou byla i pomůcka „hood“ (tedy po našem „uši“), která měla trochu krotit její temperament.

U jejího jména je tak v podstatě jeden otazník a to ten, jak si poradí s dvoumílovou tratí, protože většina jejích dosavadních startů se odehrávala okolo čtyř kilometrů. Já v tom ale zas takový problém nevidím. Podle mě má v sobě rychlosti dost, jak bylo vidět vloni, někdy až příliš. Sestava, na kterou tady Annie Power narazí, by měla být určitě v jejích silách. Myslím, že před startem bude kurz na Aničku lehce nad „páry“ (tedy 2:1), pokud se v úvodních dostizích mítinku zadaří jiným Mullinsovým svěřencům (což se dá očekávat), možná i nižší. A teď za „delšími“ proutěnkáři.

Annie Power při loňském pádu      foto: racingpost.com

 

Cheltenham čtvrtek 17. 3., 16:30, Thistlecrack @ 2:1 V (bet 365), 2 body

Tří mílový vrchol World Hurdle má favorita v neomezeném vládci této sezóny a nemyslím si, že tady by Thistlecrack o trůn v této disciplíně měl přijít. Někteří soupeři se spoléhají na to, že když bude pevná půda, že by mu to nemuselo sedět, tomu já ale nevěřím.

V „beton“ bude doufat hlavně obhájce trofeje, Cole Harden (8:1). Pevná půda pod nohama je třeba pro jeho taktiku, když to od startu napálí a snaží se své soupeře utahat. V aktuální sezóně má na kontě dvě třetí místa, když na měkčí půdě utahal i sám sebe. V Newbury ztrácel na Thistlecracka necelých sedm délek, další vystoupení bylo ještě horší, i když to bylo na pouhých čtyřech kilometrech.

Větší šance na pokoření favorita si může dělat Alpha des Obeaux (7:1), který je takový irským objevem. Zatím sice zvítězil pouze jednou v této disciplíně, je na něm ale znát že jde nahoru. S kopcem v Cheltenhamu by si měl poradit, nemá ale ještě tolik zkušeností s podobnými soupeři. Přece jen v Irsku se utkával se slabší konkurencí.

Dalšími v řadě jsou koně, kteří v poslední době své týmy dost zklamali. Saphir du Rheu (10:1) tu byl vloni druhý, pak ale směřoval na těžké skoky. Jako mírný favorit Hennessy handicapu dokončil daleko pátý a bylo rozhodnuto o návratu na hirdy. V Ascotu ale ztratil na vítězného Thistlecracka přes 30 délek a od prosince se na dráze neukázal. To vloni pátý Whisper (17:1) je na tom ještě hůř, když byl jednou poslední a jednou zadržen. Navíc má radši rychlejší dráhy, jako třeba Aintree. To Martello Tower (26:1) tu vloni zvítězil mezi nováčky, ale na to zas nenavázal. V aktuální sezóně má sice na kontě dvě třetí místa, do nějakého boje o vítězství se ale přitom nezapojil.

Možná trochu přehlížení jsou tu Prince of Scars a Camping Ground (oba 21:1). Prvně jmenovaný dokázal v prosinci v Leopardstownu porazit Alpha des Obeaux, i když ten si musel značnou část dostihu odvodit. Pro druhého by měly být tři míle příliš dlouhé, ale pokud bude půda pevnější, může si nějaké šance na umístění dělat. Lehkým vítězstvím se v úvodu sezóny ukázal Kilcooley (21:1), jenže to bylo koncem října a od té doby neběhal. Jak na tom je teda momentálně se lze jen dohadovat.

Z výše uvedeného je tedy jasné, že Thistlecrack je tady oprávněně velkým favoritem. Soupeře by měl zvládnout a to že dokáže zaběhnout i na pevnější půdě už dokázal několikrát. Vloni v Aintree na „good to soft“ dráze zdemoloval nováčky o 13 délek, následně v Punchestownu na podobném podkladu byl sice druhý o půl délky, v rozhodující fázi dostihu byl ale dvakrát zavřený. Jinak by triumfoval i tam. Prostě je vidět, že tři míle a proutěné překážky jsou pro něj jak dělané, když v posledních třech startech si k němu nikdo ani „nečuchnul“.

Ona tato disciplína je zvláštní tím, že po odchodu několikaletého vládce Big Buckse se zde prosazovali koně, kterým se nedařilo na těžkých skocích nebo to zde zkoušeli, protože jinde byla větší konkurence. Thistlecrack ale vypadá jako opravdový specialista a kdo ví, třeba může být novým „Bigem“.

Jeho trenér Tizzard nedávno prohlásil, že kdyby byl jeho svěřenec v péči irského mága Mullinse, byl by kurz na něj v desetinách. S tím souhlasím i já a fair na něj bych viděl tak @ 1,7:1. Hodně štěstí!

Ferdinand Minařík (Whaler)

Thistlecrack   foto: racingpost.com