Whaler: „Bouře hvězd“ mezi Epsomem a Bratislavou

Whaler: „Bouře hvězd“ mezi Epsomem a Bratislavou

Anglické Derby v Epsomu, vrchol americké trojkoruny v Belmontu, bratislavské Turf Gala, jarní mítink v Baden – baden a v neposlední řadě i chuchelská neděle. Takhle asi vypadá turfmanův jízdní řád pro nadcházející dny.

Já jsem svojí pozornost zejména z pracovních důvodů (tedy přenosu na Nova Sport) zkoncentroval hlavně na Epsom, nějaké poznámky jsem si stihl udělat i k Bratislavě a „domácí“ Chuchli. Oželet musím Belmont Stakes a útok American Pharaoh na nedobytnou trojkorunu, protože jsem usoudil, že bych se o víkendu měl také někdy vyspat. Na dostih jsem moc zvědavý, sice je ze všech stran slyšet o tom, jakou je favorit tutovkou, přesto v době psaní článku (tedy v pátek dopoledne) drží ještě dost bookies kurzy těsně pod hranicí „páry“. Z toho je tedy vidět, že pro ně to až takový „průchod“ není. Já si ale raději počkám, jak vše dopadne a na dostih se kouknu ze záznamu.

Rovněž se musím omluvit Mikeshovi, že se zde nezmíním o jeho šancích na mítinku v německém lázeňském městě. Na jeho vystoupení se určitě podívám „live“, nějakou analýzu jeho soupeřů musím ale odložit až na nedělní ráno. Záležet bude i na tom, jak se mu bude líbit rovná dráha na místním závodišti. Ta v Hoppegartenu mu evidentně šla k duhu, tady je to ale zas něco jiného. Nový žokej v jeho sedle, Dennis Schiergen, je kamarád s mým bratrem i s „Eddiem“, tak třeba mu na něj něco poradí. Já jsem se s tímto mladíkem seznámil v Berlíně, kde tenkrát zvítězil start – cíl v tamní Grosser Preis, a musím říct, že je to sympaťák. Zná dokonce i pár českých slovíček, jen nevím, jestli to Mikeshův tým využije. Spíš se totiž jedná o výrazy, které se při zadávání ordre moc nevyskytují (i když, kdo viděl film „Váňa“ ví, že se dají používat v podstatě při jakékoliv činnosti…).

Na úvod se musím ještě zmínit i o dění z minulé neděle, tedy Velké červnové ceně. O tom, co tento dostih naznačil už bylo napsáno dost jinde, také ale bylo na naše poměry věnováno dost místa tomu, na jaké dráze se Derby předzkouška odběhla. Já jsem už od žokejů zaslechl cosi v sobotu v Mostě, a proto jsem se hned večer zajel na dráhu podívat. Jednalo se samozřejmě o oblouk u internátu, o němž jsem zde psal nedávno. Jelikož mám funkci komisaře dostihových drah, cítil jsem jistou zodpovědnost si inkriminované místo projít. Dráha v oblouku měla na šířku 10 – 11 metrů, může si teda každý zodpovědět sám, zda – li je to dostatečné pro 16 koní startujících u cílové podkovy. Já jsem celý oblouk prošel několikrát s různými lidmi (byl mezi nimi i slovutný Josef Váňa), ale nikdo se nevyjádřil v tom smyslu, že mu to připadá dostatečné a bezpečné.

Nabízí se otázka, proč právě toto místo je potřeba tak šetřit? Na statistiky je kolega Malík, jistě by spočítal, kolik se za sezónu odběhne dostihů „dokola“. Myslím ale, že i tak od „oka“ jich zas tolik není. České Derby se běhá až za tři týdny, tak jaký důvod vede pořadatele vytahovat bariéru od základního postavení? Pokud se na podobné věci zeptáte, většinou dostanete odpověď, že centrální dráha je příliš exponovaná. Pravda je, že se zde odběhne hodně dostihů a dráha dostává zabrat. Obzvlášť na podzim pak stačí i malý déšť a podklad se během chvíle mění v oraniště.

Jsou i jiné dráhy na světě, kde se odběhne během pár dnů hodně dostihů, mě se vybavuje třeba německý Derby mítink v Hamburku. Tam se vloni během osmi pracovních dnů konalo šest těch dostihových, a až ten poslední je na programu Derby. K tomu nutno dodat, že tento mítink skoro vždy alespoň jeden den proprší. Někdo může namítnout, že se v Hamburku běhá jen jednou za rok, ale přesto, dokážete si představit, že by se něco podobného uskutečnilo v Chuchli? Možná, že by naše centrální dráha už potřebovala nějaký větší zásah, než šoupání bariéry tam a zpátky.

Nechám ale už planých úvah a vzhůru na dostihy. Já jsem si tipy vybral v anglickém Derby, bratislavském sprintu a ve dvou menších chuchelských dostizích. Zmínit se ale musím i o těch z bratislavského „Gala“, kde jsem žádný vhodný tip nenašel. Hlavní dostihy jsou tam ve znamení horkých favoritů. Tak je tomu třeba v Ceně Scottish Riffla, kde nastoupí Legionar (1,8:1). Ten naposledy zdemoloval pole soupeřů ve vytrvalecké zkoušce a myslím, že sem byl „odkloněn“ hlavně kvůli konkurenci v hlavním dostihu. Distance je tedy trochu otázkou, myslím ale, že by svojí úlohu zvládnout měl. Ani pro Red Hot Calypso (4,5:1) totiž není trať optimální a naposledy „blinkersem probraný“ Zakhar Star (4,5:1) není zas zrovna zárukou spolehlivosti.

Podobná situace je v dostihu pro tříleté, tedy Starohájském kritériu. Tady by neměl mít problém vítěz naší VJC, Aldar (1,6:1). Trochu se ale bojím toho, aby jeho tým nezkoušel před Derby nějakou novou taktiku, jak se tomu stalo nedávno v případě Aldzarba. Na tuto variantu by jistě mohl reagovat Ideal Aproach (4:1), i když ten jistě nejásá z posledního startovního čísla. Moc nevěřím Holčákovu Henrytheareoplane (4,5:1), který se dvakrát po sobě upuloval a teď půjde na ještě delší distanci. Velkou výzvou je i hlavní dostih, Velká cena Slovenska. Tady jsou v rolích favoritů tři koně s největší třídou v poli, u každého z nich je ale poměrně značný otazník. Trip to Rhodos (2,5:1) a Autor (4:1) jsou specialisté na maratónské dostihy okolo dvou mil a více. Prvně jmenovaný letos ještě nestartoval, ten druhý zas půjde na start pouhé dva týdny po milánském výletu. Distančně nejblíže by to tu měl mít tedy Donn Halling (4:1), ale ten už několikrát dokázal, že bratislavská dráha pro něj není to pravé. Pokud by se tedy nešlo v poctivém tempu (jako třeba vloni), myslím, že tato trojice může mít problém. Mě by se tady líbil domácí Sulman (13:1), který udělal vloni velký skok nahoru a tempařsky je poměrně flexibilní. Bohužel ale nebude mít k dispozici téměř stálého žokeje Lukáška, a proto to nechám radši být. Je čas na tipy a začnu sobotou, tedy Epsom Derby.

Epsom 6. 6., 17:30, Storm the Stars @ 21:1 V/M (bet 365), 1 bod

Jsem rád, že u této „klasiky všech klasik“ nebudu chybět, a protože se různými prameny prohrabávám už pár dní, předesílám zde takový menší rozbor. Favoritem tady bude vítěz trialu z Yorku, Dantes Stakes, Gosdenův Golden Horn (2,5:1). Já jsem tento dostih viděl a musím říct, že favoritův stájový kolega Jack Hobbs (5,5:1) měl hodně špatný průběh, když si nenašel klidnou pozici. Navíc u něj stále není jisté, zda-li se vůbec dostihu zúčastní neboť jeho trenér stále čeká na to, jak se počasí nad místní dráhou vyvine. Elm Park (8:1) se zase v dostihu dost hnal a v konci mu došly síly. Jako dvouletý se mi líbil, teď už jsem ale na vážkách. Nesnižuji vítězství Golden Horna v tomto trialu, ale myslím, že vytěžil z toho, že když se ostatní „vybláznili“, tak si došel pro vítězství.

Pak je tu trojice irského mága Aidana O´Briena. Jeho první šancí je Giovanni Canaletto (8:1), jenž byl „gamble“ posledního týdne. Je i volbou stájového žokeje Ryana Moore, mojí ale ne. Nějak se prostě pro něj nemůžu nadchnout, nelíbí se mi jeho projev a myslím, že jeho kurz určuje i to, z jaké pochází stáje. Co se týče jeho kolegů, Hans Holbein (15:1) sice zvítězil ve specifickém Derby trialu v Chesteru, ale vždy běhal na měkčí dráze. Vítěz jiné předzkoušky v Lingfieldu, Kilimanjaro (17:1) tak i s trenérovým synem v sedle vypadá jako nejslabší článek této centrály.

V kurzech okolo 17:1 by měli jít na start i irský Succes Days a francouzský Epicuris. Myslím, že prvně jmenovaný by potřeboval měkčí dráhu, rovněž na mě působil při svých posledních startech zeleným dojmem. Francouzský host se ve své domovině prezentoval také hlavně na měkčím podkladu a je to podle mě takový typický produkt „francouzské školy“. Taktizování a falešný průběh ale v Epsomu neočekávám.

Při popsaných podmínkách tedy nemůžu odolat nabídce na Storm the Stars. Možná jeho kariéra není tak úchvatná, když se z „maiden“ kategorie vyprostil až koncem dubna a následně skončil druhý po špatném průběhu v Chester Vase. Dobrým dojmem ale působil i v dalším startu v Goodwoodu, kde zvítězil v podstatě start – cíl bez viditelného úsilí. I když tam nebyla konkurence tak silná, je vidět, že jde stále nahoru. Kde je jeho strop je těžké odhadovat, to se ovšem v případě tříletého ročníku dá říct téměř o každém. Je to silný kůň a  trochu mi připomíná loňského vítěze Deutsches Derby, Sea the Moon. Za tento kurz ho beru, i když se nevznáším někde na hvězdách, přece jen za poslední dobu stihl dost startů. A teď vzhůru do Bratislavy.

Bratislava 7. 6., 17:05, Lord Patrick @ 15:1 V/M (betino, místo 4:1), 1 bod

V bratislavském sprintu je velkým favoritem německý host Daring Match (1,6:1). Je vlastníkem GAG 88,5 kg, což by mělo na elitu středoevropských sprinterů s přehledem stačit. Naposledy potvrdil svojí vysokou třídu v květnu Krefeldu, kde zvítězil v listed dostihu na 1300 metrů. Proč tedy půjdu proti němu? Prostě typově mi do Bratislavy moc nesedí. Co jsem viděl při jeho posledním triumfu, potřeboval poměrně dost času na to, aby se dostal na nohy. Navíc si vylosoval startovní číslo 1, a pokud by ho venkovní koně zavřeli, tak už může být pro něj hodně těžké se z této situace vysekat.

Když se tedy podívám po ostatních, Alfkona (4:1) už má přece jen svůj věk a Waka Laura (5:1) zaběhne hlavně na měkké dráze. To se dá při momentálních klimatických podmínkách jen těžko předpokládat a situace za těmito dvěma klisnami je už poměrně otevřená. Mě se tu naposledy líbil Speed Machine (8:1), ale přece jen, je teprve tříletý a místní „rychlostní peklo“, která bylo moc i na Mikeshe, podstoupí poprvé. Zkusím tedy jiného novice, který už si ale místní podmínky osahal. Lord Patrick sice přichází jen z „trojek“, jeho projev ale napovídá, že i mezi elitou by se neměl ztratit (minimálně tedy do budoucna). Mě připadá jako optimální kůň do místních podmínek, a jelikož toho ještě moc nenaběhal, nedá se předpovídat, kde se jeho cesta vzhůru zastaví. Za tento kurz ho beru. A teď ještě do Chuchle.

VCH 7. 6., 15:20, Čáryrejka @ 6:1 V (betino), 1 bod

                   18:30, Honey Bunny @ 8:1 V (betino), 1 bod

Dva poslední tipy jsem stáhnul do jednoho, protože mají spolu něco společného. Oba dva koně se naposledy zúčastnili dostihu, který byl poznamenán pádem soupeřů. Myslím, že Čáryrejka tím nebyla až tak moc poznamenaná, dostih zahájila vzadu, pád jí zcela oddělil od soupeřů a dostih prostě už jen dokončila. U ní bych spíš kladl důraz na její formu z října, kdy nebyla zas tak vzdálena koním jako Fascinating Hill, Talent nebo Lilly Bear. To bylo na distanci 2400 metrů, já jí ale jako vytrvalce nevidím a myslím, že kratší trať by jí měla sedět lépe. Z pohledu této formy by si v neděli měla se svými soupeři poradit, navíc bude mít v sedle jednu z nejzkušenějších žákyň, maďarskou Barbaru Szentes.  

V posledním dostihu je situace o dost vyrovnanější. Je tu tříletá Alegoria (2,25:1), u níž o vytrvalosti nejsem úplně přesvědčen, nebo Abret (5:1). Ten sice měl sice při posledním vítězství očividné rezervy, ale také mu pár soupeřů odpadlo právě při zmiňovaném incidentu. Veterán Honey Bunny byl jedním z těch nejvíce poškozených, přesto dokázal ztrátu nesčetných délek ještě slušně stáhnout. „Hunny“ je pro mě v tomto dostihu „fifty – fifty“ šance Abretem, proto mě kurz na něj příjemně překvapil. Hodně štěstí o víkendu, jedno v jaké části světa!